Кітапхана сабақ жоспары: Кітап түрлері (3 сынып)
Сабақтың тақырыбы: Кітап түрлері
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларды білімділікке үйрете отырып, кітап оқуға деген қызығушылығын ояту.
2) Оқушылардың ой - өрісін, ойлау қабілетін, ақыл – ойын, тіл байлығын, сөздік қоры мен сөйлеу тілін дамыту. Шапшаң оқу дағдыларын қалыптастыру.
3) Кітапты ұқыпты, таза ұстауға баулу. Сабақтың түрі: дамытушылық сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ой қозғау, топпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: таза ұқыпты ұстаған сынып оқушыларының оқулықтары (көрмесе), кітаптар жиынтығы.
Қанатты сөздер:
Кітапты сүйіңдер, ол өмірінді нұрландырады.
( М. А. Горький) Кітап – білім бұлағы,
Білім - өмір шырағы.
Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру кезені.
2) Үй тапсырмасын сұрау: «Бәйге» ойыны 3) Жаңа сабаққа дайындық.
1. Қызығушылығын ояту. Үлкенге де сіз
Кішіге сіз Құрметпенен сіздерге Бас иеміз біз.
Ой қозғау. Сиқырлы кітаптың тапсырмасы
І-топқа Суретті кітап
Көп әңгіме, өлеңім, Күнде ақыл беремін. Жақсы көрсе мені кім
Мен де жақсы көремін ( Кітап ) ІІ-топқа. Ертегі кітабы
Кітап неден жасалады?
Сергіту сәті
а) Кітап туралы мағлұмат беру;
б) Кітаптың қандай түрлері болатынын айтып кету(энциклопедия, ертегі, мақалдар жинағы, т.б.)
Ең бірінші кітап 669-633 жылдары шыққан. Әр ел өз ойларын кез келген материалға жазған. Индия пальма ағашының жапырағына жазып, жапырақты біріктіріп жинаған. Қытайлықтар бамбук ағашына жазған. Басқа елдер де тасқа жазған, тасқа сурет салған.
Кейін адамдардың ойлап шығаруы бойынша кітап пайда болған. Қазіргі кезде кітапты компьютермен теріп жазып, арнайлы жерде тігіп бізге дайын түрінде беріп отыр. Кітаптың түрлері өте көп. Ең кішкентай кітап, ең үлкен кітап, қызыл кітап, Гинес кітабы болып бөліне береді.
Енді қазір біз Жолтай Әлмашевтың «Адамның досы » әңгімесімен танысамыз.
Жолтай Әлмашұлы 1957 жылы 14 ақпанда қазіргі Қызылорда облысы Жаңақорған ауданындағы Қыраш ауылында дүниеге келген. 1974-1979 жылдар аралығында Әл – Фараби атындағы қазақ мемлекеттік университетінің журналистика факультетінде оқыған. Балаларға арналған «Жетім жұлдыздар », «Күн тәртібі » кітабы бар.
Оқулықпен жұмыс.
1.Мәтінді оқушыларға оқытқызу. Сұрақ-жауап арқылы мәтінді талдау, ойларын бөлісу.
Мәтінді оқып болған соң сөздік жұмысын жүргізу. 2.Сөздік жұмыс
Сөре – кітап қоятын арнайы орын.
Уағына шейін – уақытқа шейін, кезге шейін. Жан серігіміз – досымыз.
3. Мәнерлеп бір оқушыға оқыту. 4. Эстафета арқылы оқыту
5. Рөлге бөліп оқыту (уақыт қалып жатса) 3 оқушыға
Сергіту сәті
Дәптермен жұмыс:
І-топ. Кітап туралы мақал жазу
ІІ-топ. “Кітапхана” сөзінен сөздер жазу
“Егер мен кітап болсам” атты тақырыпта эссе жазғызу. Сұрақ-жауап:
- Кітаптан не үйренуге болады? - Сен өзің қалай ойлайсың?
- Кітап оқуды ұнатасыңдар ма, қандай кітаптарды? Қорытынды жасау
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларды білімділікке үйрете отырып, кітап оқуға деген қызығушылығын ояту.
2) Оқушылардың ой - өрісін, ойлау қабілетін, ақыл – ойын, тіл байлығын, сөздік қоры мен сөйлеу тілін дамыту. Шапшаң оқу дағдыларын қалыптастыру.
3) Кітапты ұқыпты, таза ұстауға баулу. Сабақтың түрі: дамытушылық сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ой қозғау, топпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: таза ұқыпты ұстаған сынып оқушыларының оқулықтары (көрмесе), кітаптар жиынтығы.
Қанатты сөздер:
Кітапты сүйіңдер, ол өмірінді нұрландырады.
( М. А. Горький) Кітап – білім бұлағы,
Білім - өмір шырағы.
Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру кезені.
2) Үй тапсырмасын сұрау: «Бәйге» ойыны 3) Жаңа сабаққа дайындық.
1. Қызығушылығын ояту. Үлкенге де сіз
Кішіге сіз Құрметпенен сіздерге Бас иеміз біз.
Ой қозғау. Сиқырлы кітаптың тапсырмасы
І-топқа Суретті кітап
Көп әңгіме, өлеңім, Күнде ақыл беремін. Жақсы көрсе мені кім
Мен де жақсы көремін ( Кітап ) ІІ-топқа. Ертегі кітабы
Кітап неден жасалады?
Сергіту сәті
а) Кітап туралы мағлұмат беру;
б) Кітаптың қандай түрлері болатынын айтып кету(энциклопедия, ертегі, мақалдар жинағы, т.б.)
Ең бірінші кітап 669-633 жылдары шыққан. Әр ел өз ойларын кез келген материалға жазған. Индия пальма ағашының жапырағына жазып, жапырақты біріктіріп жинаған. Қытайлықтар бамбук ағашына жазған. Басқа елдер де тасқа жазған, тасқа сурет салған.
Кейін адамдардың ойлап шығаруы бойынша кітап пайда болған. Қазіргі кезде кітапты компьютермен теріп жазып, арнайлы жерде тігіп бізге дайын түрінде беріп отыр. Кітаптың түрлері өте көп. Ең кішкентай кітап, ең үлкен кітап, қызыл кітап, Гинес кітабы болып бөліне береді.
Енді қазір біз Жолтай Әлмашевтың «Адамның досы » әңгімесімен танысамыз.
Жолтай Әлмашұлы 1957 жылы 14 ақпанда қазіргі Қызылорда облысы Жаңақорған ауданындағы Қыраш ауылында дүниеге келген. 1974-1979 жылдар аралығында Әл – Фараби атындағы қазақ мемлекеттік университетінің журналистика факультетінде оқыған. Балаларға арналған «Жетім жұлдыздар », «Күн тәртібі » кітабы бар.
Оқулықпен жұмыс.
1.Мәтінді оқушыларға оқытқызу. Сұрақ-жауап арқылы мәтінді талдау, ойларын бөлісу.
Мәтінді оқып болған соң сөздік жұмысын жүргізу. 2.Сөздік жұмыс
Сөре – кітап қоятын арнайы орын.
Уағына шейін – уақытқа шейін, кезге шейін. Жан серігіміз – досымыз.
3. Мәнерлеп бір оқушыға оқыту. 4. Эстафета арқылы оқыту
5. Рөлге бөліп оқыту (уақыт қалып жатса) 3 оқушыға
Сергіту сәті
Дәптермен жұмыс:
І-топ. Кітап туралы мақал жазу
ІІ-топ. “Кітапхана” сөзінен сөздер жазу
“Егер мен кітап болсам” атты тақырыпта эссе жазғызу. Сұрақ-жауап:
- Кітаптан не үйренуге болады? - Сен өзің қалай ойлайсың?
- Кітап оқуды ұнатасыңдар ма, қандай кітаптарды? Қорытынды жасау
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?