ҚҰҚЫҚ-4 тоқсан 9 сынып құндылық
Ашық сабақ,баяндама,шебер сынып,авторлық жасауға тапсырыс бергіңіз келсе 87027984413. ҚМЖларды қолдансаңыз еңбекке баға берсеңіз. Табысыңыз қызыққа жұмсалсын
ІҮ оқу тоқсаны
Құқықтану 9-сынып
Бөлім: | 9.4Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам | |||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||
Күні: | ||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Құқықтық мемлекеттің басты идеялары неде? | |||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.1.2.1 құқықтық мемлекеттің ерекшелігі мен маңызын анықтау | |||||||||
Сабақтың мақсаты | мелекетке сипаттама беру үшін әр түрлі дерек көздерінен алынған ақпараттар бойынша қорытынды жасайды; оқушыларды қоғамдық – саяси өмір дамуының кезеңдерімен, тарихи өзгерістердің қоғамдық қатынастардың дамуына тигізген әсерімен танысу және тарихи оқиғаға баға бере алу; ұлттық бірлік, ұлттық тұтастық хақындағы оқушылардың отаншылдық сезімін ояту; | |||||||||
Құндылықтар | Өзін отбасының,сыныптың,мектептің,қоғамның,Отанның бір мүшесі екенін сезіну | |||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.Сабаққа назарларын аудару Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ тақырыбын айтпай, оқушыларға құқықтық мемлекеттің белгілерін қарастыруға тапсырма беріледі. Мақсат галереясы әдісі арқылы әр топ оқушыларыөз мақсаттарын ұсынады. Кейін оқу мақсатымен сәйкестендіріледі. Жетістік критерилерімен танысады. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||||||
Жаңа білім | Зерттеу мен талдау
ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. Екі түрлі күнделік әдісі арқылы Құқықтық мемлекеттің белгілері жазылған карточкалары топтарға таратылады.
ЕББҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. Қазақстанды және өзге мемлекеттердің құқықтық мемлекет ретіндегі белгілерін интеллект карта арқылы көрсетуге ұсынуға болады. Бұл жұмысты топтық жұмыс арқылы көрсету қажет: 1. Қазақстан 2. Европа мемлекеттерінің бірі 3.Латын Америкасы мемлекеттерінің бірі 4. Азия мемлекеттерінің бірі 5. Африка мемлекеттерінің бірі Ой түйін: «Мен құқықтық мемлекет азаматымын» ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды | Оқушылар «Сәйкестік аймағына» құқықтық мемлекеттің белгілерін маңыздылығына қарай орналастырады Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі . Оқушылар Қазақстанды және өзге мемлекеттердің құқықтық мемлекет ретіндегі белгілерін интеллект карта арқылы көрсетеді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: Құқықтық мемлекеттің белгілерін жазады; Құқықтық мемлекеттің идеясының мақсаттарын анықтайды; Құқықтық мемлекеттің негізгі қағидаттарын ажыратады; ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. | Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі http://adilet.zan.kz Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты
| ||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау «Еркін микрофон» әдісі арқылы оқушылар «Құқықтық мемлекеттің басты идеялары неде?» деген сұраққа тұжырым жасайды Үйге тапсырма Құқықтық мемлекеттің басты идеялары неде? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||
Кері байланыс |
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
4 тоқсан бойы тегін қолданған әріптестер ораза айында еңбекті бағалар мүмкін!7027984413
Бөлім: | 9.4Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Азаматтық қоғамды қалыптастырудың маңызы неде? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.1.2.2 азаматтық қоғам институттарының ролі мен маңызын анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | Отбасының,өз ортасының абыройын асыру | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | «Азаматтық қоғамның дамуы» туралы бейнеролик көрсетіп, оның аясында талқылау ұйымдастыру. Бейнеролик бойынша сұрақтар:
Мақсат галереясы әдісі арқылы әр топ оқушылары өз мақсаттарын ұсынады. Кейін оқу мақсатымен сәйкестендіріледі. Бағалау критерилерімен танысады. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім | «Азаматтық қоғам» терминіне ассоциациялар жасаңыз. Мәтінмен жұмыс. Мұғалім оқушыларға азаматтық қоғамның элементтерін (белгілерін) және азаматтық қоғамның институттарын көрсетілгенмәтінді береді. Олар ол мәтіннен азаматтық қоғамның элементтерімен институттарын ажыратулары қажет. ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; Мұғалім азаматтық қоғамның элементтері мен институттарын тақтада көрсетеді. Азаматтық қоғамның қызметтерімен сипаттамаларын сәйкестендіріңіз.
ЕББҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; Оқушыларға азаматтық қоғамның маңызын ашуға бағытталған эссе жазады. Тақырыбы: «Қазақстанда азаматтық қоғамның дамуы». ЕББҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды | Мәтінмен жұмыс Оқушылар мәтіннен азаматтық қоғамның элементтерімен институттарын ажыратады Оқушылар азаматтық қоғамның қызметтерімен сипаттамаларын сәйкестендіреді Оқушылар азаматтық қоғамның маңызын ашуға бағытталған эссе жазады Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: мәтіннен азаматтық қоғамның элементтерімен институттарын ажыратады Дескриптор: азаматтық қоғамның қызметтерімен сипаттамаларын сәйкестендіреді ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. Дескриптор: азаматтық қоғамның маңызын ашуға бағытталған эссе жазады | «Азаматтық қоғамның дамуы» https://www.youtube.com/watch?v=Q1CGXh4lcRY
ҚР Констиутциясы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі http://adilet.zan.kz Әбсаттаров Р., Құқықтық мемлекеттің негізгі принциптері қандай? / Р. Әбсаттаров//Ақиқат.- 2004.- N12.-30-36б. А. Ибраева, Г. Әлібаева, Қ. Айтхожин. «Құқықтану».–Алматы: Мектеп, 2006 жыл . | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту Кері байланыс | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Азаматтық қоғамды қалыптастырудың маңызы неде? Табыс сатысы» әдісі: сатының суреті, сатының 1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН 2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН, 3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН | Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | «Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | Ақпараттық карточка А4, конспект |
Ашық сабақ,баяндама,шебер сынып,авторлық жасауға тапсырыс бергіңіз келсе 87027984413. ҚМЖларды қолдансаңыз еңбекке баға берсеңіз. Табысыңыз қызыққа жұмсалсын
Бөлім: | 9.4 Тұтынушыларқұқығынқорғау | |||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||
Күні: | ||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Біз тұтынушы ретінде өз құқығымызды білеміз бе? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.3.4.1 тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын ұсыну | |||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||
Құндылықтар | уақыт пен қаржыны тиімді жоспарлау | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Сабаққа шығу мақсатында видео көрсетіледі. Қазақстанда тұтынушылар құқықтарының» туралы талқылау ұйымдастырылады. - Тұтынушы деген кім? - Сіздің ойыңызша қай жақ (сатушы немесе тұтынушы) әлсіз және қорғалмаған? - Сенің тұтынушылық құқықтарының сақталуы неге байланысты? «Дұрыс әрі көреген шешім қабылдау үшін, әр адамның үш жолы болады: Бірінші, ең бекзат жолы – бұл ойлау, Екінші, ең жеңілі – еліктеу, Үшінші, ең ащы жолы – өмірлік тәжирибе» Конфуций Бұл эпиграфтың сабақтың тақырыбына қандай қатысы бар деген? - сұрақ қойылады. Оқушылар мен мұғалім талдау барысында сабақтың мақсатын анықтайды. Мақсат галлереясы Оқушылар сабаққа мақсат қою арқылы, өздігінен білім алуға реттеледі. Стикерге мақсаттарын жазады. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||
Жаңа білім | Сабаққа шығу мақсатында видео көрсетіледі. Қазақстанда тұтынушылар құқықтарының» туралы талқылау ұйымдастырылады. - Тұтынушы деген кім? - Сіздің ойыңызша қай жақ (сатушы немесе тұтынушы) әлсіз және қорғалмаған? - Сенің тұтынушылық құқықтарының сақталуы неге байланысты? «Дұрыс әрі көреген шешім қабылдау үшін, әр адамның үш жолы болады: Бірінші, ең бекзат жолы – бұл ойлау, Екінші, ең жеңілі – еліктеу, Үшінші, ең ащы жолы – өмірлік тәжирибе» Конфуций Бұл эпиграфтың сабақтың тақырыбына қандай қатысы бар деген? - сұрақ қойылады. ЕББҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. Мақсат галлереясы «Тұтынушы нарықтың патшасы ма, әлде құрбаны ма?» сұрағына жауап бері үшін сыныпты екі топқа бөліңіз.
Түйінді ой: «Сонымен тұтынушылардың құқықтарының сақталуы ең алдымен кімге байланысты?» (болжамды жауап: біздің өзіміздің әр түрлі жағдайларда дұрыс іс-әрекет жасауымызда, құқықтарымызды білуімізде, құқықтарымызды қорғай алуымызда. «Дұрыс әрі көреген шешім қабылдау үшін, әр адамның үш жолы болады: Бірінші, ең бекзат жолы – бұл ойлау, Екінші, ең жеңілі – еліктеу, Үшінші, ең ащы жолы – өмірлік тәжирибе» Конфуций ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды | Қазақстанда тұтынушылар құқықтарының» туралы талқылайды Оқушылар ұсынылған сұрақтар бойынша ой төңірегінде ойланады Оқушылар сабаққа мақсат қою арқылы, өздігінен білім алуға реттеледі Стикерге мақсаттарын жазады. Аргументтер жинақтап, ойларын дәлелдейді. Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: Қазақстанда тұтынушылар құқықтарын анықтайды; Дескриптор: тұтынушылардың құқықтарының сақталуын заңдылықтарын анықтайды; ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. | http://www.youtube.com/watch?v=wjJwkGftvcg үлестірмелі ақпараттық карточкалар кесте | ||
Бекіту Кері байланыс | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Біз тұтынушы ретінде өз құқығымызды білеміз бе? -Мен барлығын түсіндім-жасыл -Мен орташа түсіндім-сары -Ешнәрсе түсінбедім-қызыл | Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | «Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | Ақпарат тық карточка А4, конспект |
Бөлім: | 9.4 Еңбекшарты | |||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||
Күні: | ||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Еңбек шарты қандай құқықтар мен міндеттерді туындатады? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.4.4.1 құқықтық жағдаяттарды талдап еңбек шартының мазмұнын ашу | |||||
Сабақтың мақсаты | Еңбек шарты бойынша тараптардың құқықтары мен міндеттерін анықтау | |||||
Құндылықтар | ұлттық мәдениетті дәріптеу | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Миға шабуыл. Оқушыларға слайдтан «Гипотеза/ Болжау» әдісі негізінде суреттер ұсынылады. Сурет бойынша төмендегі сұрақтар беріледі: - Назарларыңызға қандай жағдай ұсынылып тұр? - Бүгінгі тақырып неге байланысты деп ойлайсыздар? М Болжамдар айтылған соң алдыңғы сабақта өткен тақырыппен байланыстыра отырып, сабақтың тақырыбы,оқу мақсаттарымен таныстырылады. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | |||
Жаңа білім | Еңбек шарты мен қатынастар туралы анықтамалар жасалып, видео көрсетіледі. Еңбекқұқығы:
Оқушыларғасұрақ қойылады: -Мәселені шешу үшін қандай әрекет еткен заңды және дұрыс болар еді? ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. Еңбек қатынастары келесі ерекше белгілермен сипатталады: 1) еңбек үрдісінде туындайды және дамиды. Қызметкер өзіне жүктелген белгілі бір еңбек функциясын орындайды. Еңбек қатынастары – бұл ұзак уақытқа созылатын қатынастар. 2) еңбек қатынастары – бұл нәтижесінде жұмыс беруші еңбек өнімін, ал қызметкер еңбек шартының жағдайларына қарай белгілі бір ақы алатын ақылы қатынастар. 3) еңбек қатынастары ерік білдірудің белгісі болып табылады, еңбек және еңбек қатынастары мәжбүрлі түрде жүзеге асырылмайды, ал қызметкер мен жұмыс беруші өз қалаулары бойынша серіктерді, еңбек жағдайын және т.б. тандай алады. 4) қызметкердің еңбек тәртібіне бағына отырып еңбек ұжымына қосылуын білдіреді. Бұл дегеніміз, еңбек белгілі бір ішкі еңбек тәртібі жағдайында жүргізіледі. Ішкі еңбек тәртібінің өзіне тән элементі болып қызметкердің еңбек қызметі үрдісінде жұмыс берушінің, тікелей басшылықтың өкіміне бағынуы табылады. 5) еңбек қатынастары ерекше заңды фактпен – еңбек шартымен, келісіммен, лауазымға сайлау туралы актімен байланысты.Жауаптар айтылады. ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді Тапсырма: берілген ҚР Еңбек кодексінің баптары бойынша құқық бұзушылықтың түрін анықтаңыздар. ЕББҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. | Оқушылар еңбек шартының бірнеше үлгісін салыстыра отырып, шарттың ерекшеліктері, тараптардың құқықтарының сақталуы, міндеттер көлемінің ара-салмағы ажыратып, анықтайды; Оқушылар құқық бұзушылықтың түрін ажыратады Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі Оқушылар құқық бұзушылықтың белгісін анықтайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Критерилер: - Еңбек шартының бірнеше үлгісін салыстыра отырып, шарттың ерекшеліктері, тараптардың құқықтарының сақталуы, міндеттер көлемінің ара-салмағы ажыратып, анықтайды; Дескриптор: -құқық бұзушылықтың түрін ажыратады -құқық бұзушылықтың белгісін анықтайды ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. | https://informburo.kz/kaz/zhmyskerd-yy-nen-blu-kerek-.html https://www.enbek.kz/docs/kk/node/65 | ||
Бекіту Кері байланыс | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Еңбек шарты қандай құқықтар мен міндеттерді туындатады?
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | «Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | Ақпарат тық карточка А4, конспект |
Бөлім: | 9.4 Отбасыныңқоғамдағымаңыздылығы | |||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Отбасыныңәлеуметтікмәнінеде? | |||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.5.4.1 отбасыныңқоғамдағымаңыздылығынбағалау | |||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Отбасы ұғымын, отбасының функцияларын, отбасының әлеуметтік топ екенін біледі. Қазіргі заманғы отбасының негізгі қызметтерін көрсетеді. Отбасының қоғамдағы орнына баға береді. | |||||||||||||||||||
Құндылықтар | Халқына адал қызмет ету | |||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | «Ойталқы» “Отбасы – семья, үй деген сөздің синонимі” яғни бір оттың (ошақтың) басында өмір сүріп жатқан қандастар. “Жанұя - өмірдегі туысқандық қарым – қатынастық ортақ белгісі” “Үйелмен – ғасырлар бойы өмір сүріп келе жатқан адам баласының әлеуметтік ортасы” “Семья-некеге немесе қандас туысқандыққа негізделген қоғамдық шағын топ, адам тұрмысын ұйымдастырудың бастапқы формасы” Осы төрт анықтамадан қандай ортақ ой түюге болады? Оқушылар пікірі тыңдалып, кері байланыс беріледі. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||||||||||||||||
Жаңа білім | 1 тапсырма Жұптық жұмыс Мәтінмен жұмыс Инсерт (түртіп алу) әдісі
ЕББҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; Оқушылар жауабы тыңдалып, кері байланыс беріледі. 2 тапсырма (Саралау) Жеке жұмыс Кесте толтыру
ЕББҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. «Еркін микрофон» «Кейінгі бірнеше ондаған, тіпті жүздеген жылдар аралығында жұмыр жер бетін мекендейтін көптеген халықтар мен мемлекеттерде отбасы дағдарысы белең алып бара жатыр деген пікірлер жиі айтылып жүр. Қазіргідей өркениеттің аса дамыған кезеңінде отбасы өзінің негізгі атқаратын әлеуметтік қызметі - өмірге ұрпақ әкелуді қойды, бұл құбылыс отбасын ыдыратушы, құлдыратушы институтқа (ұйым) айналдырды» деген автор сөзіне қазақстан қоғамына қатысты пікіріңізді білдіріңіз ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды | Оқушылар отбасының әлеуметтік мәнін сипаттайды; Оқушылар отбасының функциясына түсінік береді; Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі Оқушылар отбасының әлеуметтік маңызына баға береді. Оқушылар автор сөзіне өз пікірін білдіреді; Нақты дәлелдер келтіреді. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Критерий:
Критерий: Автор сөзіне өз пікірін білдіреді; Нақты дәлелдер келтіреді. ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. | Ақпараттық мәтін Қосымша мәліметтер Презентация Суреттер Үлестірмелі қағаздар Кесте | ||||||||||||||||
Бекіту Кері байланыс | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Отбасының әлеуметтік мәні неде? « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | «Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | Ақпарат тық карточка А4, конспект |
Бөлім: | 9.4 Әкімшілік құқық бұзушылықтың алдын алу | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||||
Күні: | ||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Әкімшілік құқықтық нормалардың қажеттілігі мен маңызы неде? | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.6.3.1 әкімшілік құқықтық нормалардың маңызына баға беру | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың жаңа білімді қорытындылау, жүйелеу, қабылдау, ойға сақтау қабілетінің жоғарғы деңгейіне жетуін қамтамасыз ету және дамыту. | |||||||||||
Құндылықтар | дұрыс қарым-қатынас орната білу | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.Сабаққа назарларын аудару Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Ой шақыру: Әкімшілік құқық дегеніміз не? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.Сабаққа назарларын аудару Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||||||||
Жаңа білім | 1.Әкімшілік құқық түсінігі. 2. Әкімшілік құқықтың әдістері. 3. Әкімшілік-құқықтық нормалар. 4. Әкімшілік-құқықтық қатынастар. Әкімшілік құқық дегеніміз – ол мемлекеттік басқарудағы қоғамдық қатынастарды реттейтін және әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін жауаптылықты белгілейтін Қазақстан Республикасының қолданыстағы құқығының саласын айтамыз. ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі. Әкімшілік құқық қайнарларының маңыздылары мыналар: · ҚазақстанРеспубликасыныңКонституциясы; · ҚазақстанРеспубликасыныңзаңдары, кодекстері; · Президенттіңжарлықтары мен өкімдері; · Министрлеркабинетініңқаулылары мен қарарлары; · Министрліктердіңмемлекеттіккомитеттердіңбасқадаведомостволардың, әкімдердіңқаулыларменқаралады; · Мемлекеттіккәсіпорынары мен мекемелердіңбұйрықтары. Әкімшілік –құқықтықәдістері: · Тапсырма беру; · Рұқсатету; · Тыйым салу. Әкімшілік-құқықтықнормаларыдегенімізмемлекеттікбасқарусаласындағықоғамдыққатынастардыреттейтінмінез-құлықтыңмемлекетбелгілегенжалпығаміндеттіережелердіайтамыз. Әкімшілік-құқықтыққатынастардегенімізмемлекеттікбасқарусаласындақоғамдыққатынастардыәкімшілікқұқықнормаларменреттеудіайтамыз. Ментальдікартаменжұмыс Әкімшілікқұқықдегеніміз не? ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; VТапсырмалар. Сендердіңөмірлеріңдежұмысқанемесеқызметкебаратынуақыттарындаболат. Еңбекету - адамөміріндегіқажеттішарт. Білімалғаннанкейінжұмысқаорналастырумәселесісендердідеболашақтакүтеді. ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. Қандай мамандық бізде көп? Қандай мамандық иесі бізде жетіспейді? Қазақстан қандай мамандыққа зәру? Болашақта қандай мамандық елге өте қажет болады деп есептейсіңдер? Әкімшілік құқық бұзу сызбасын толтырыңдар? ЕББҚ оқушыға тапсырмаларды орындау үшін уақытты шектемелмей, оқушы жазуын соңына дейін бітіруіне мүмкіндіктер жасалады.
| Мәтінмен жұмыс Оқушылар Қазақстан Республикасының қолданыстағы құқығының саласы туралы ақпарат берелі Оқушылар әкімшілік-құқықтық қатынастарды анықтайды; Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі Тақырыптық сұрақтарға жауап береді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. Дескриптор: - Әкімшілік құқық қайнарларының маңыздыларына талдау жасайды; - Әкімшілік-құқықтық нормаларын біледі; - Әкімшілік құқық бұзушылықты ажыратады; | Ақпараттық мәтін Қосымша мәліметтер Презентация Суреттер Үлестірмелі қағаздар Кесте | ||||||||
Бекіту Кері байланыс | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазір Қазақстанда жұмыссыздар бар деп ойлайсыңдар ма? Болса, неліктенжұмыссыздепойлайсыздар? «Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | «Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | Ақпарат тық карточка А4, конспект |
Бөлім: | 9.4 Жазалауменгуманизммәселесі | |||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | ||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қылмыстық құқықта гуманизм қағидасы қажет пе? | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 9.7.4.1 қылмыстық құқықтағы гуманизм қағидасына баға беру | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | қылмыстық құқықтағы гуманизм қағидасын түсіндіру | |||||||||||||
Құндылықтар | Қазақстанның қауіпсыздыгін қамтамасыз етуге дайын болу | |||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.Сабаққа назарларын аудару Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Миға шабуыл -Қылмыстық құқықта гуманизм қағидасы дегенді қалай түсінесіз? Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты хабарланады | Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||||||||||
Жаңа білім | «Түсін,талда,жеткіз»-мәтінмен жұмыс Қазақстан Республикасы Конституциясының 1-бабы мемлекеттің ең қымбат қазынасы адам жəне адамның өмірі, құқықтары мен бостандықтары деп жариялайды. Адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын тану, сақтау жəне қорғау мемлекет міндеті болып табылады. Əрі қарай, Конституцияның 17 бабында «Адамның қадір-қасиетіне қол сұғылмайды» делінген, яғни жеке тұлғаның қадір-қасиеті мемлекетпен қорғалады. Аталған нормалар гуманизмнің жалпы құқықтық қағидасын қалыптастырады. ЕББҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. «Попс формуласы»:Заңды жауапкершілік институтының нормаларындағы гуманизм қағидасын жүзеге асыру тұрғысындағы даулы сұрақтардың бірі болып өлім жазасы 1-қадам: «Менің ойымша...» 2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...» 3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі. «File» әдісі Қазақстандық құқық жүйесінде бекітілген заңды жауапкершілік шаралары қатарына фактілі түрде кірмейді, демек гуманизм жалпыға бірдей, яғни барлық құқық салаларына таралатын заңды жауапкершілік қағидасы деп есептеуге негіз береді.» пікіріне талдау жасаңыз
ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. | Оқушылар тақырыптық мәтінмен жұмыс жүргізеді Оқушылар «Попс формуласы»: бойынша «Заңды жауапкершілік институтының нормаларындағы гуманизм қағидасын жүзеге асыру тұрғысындағы даулы сұрақтардың бірі болып өлім жазасы» тақырыбында өз ұстанымдарын жазады Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: Адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын туралы мәтіннен негізгі бапттарды анықтайды; Дсекриптор. Заңды жауапкершілік институтының нормаларын анықтайды; құқық жүйесінде бекітілген заңды жауапкершілік шараларын ажыратады; ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. | Ақпараттық мәтін Қосымша мәліметтер Презентация Суреттер Үлестірмелі қағаздар Кесте | ||||||||||
Бекіту Кері байланыс | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қылмыстық құқықта гуманизм қағидасы қажет пе? «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын .... | Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | «Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | Ақпарат тық карточка А4, конспект | ||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?