Биология | Көбеюі және дамуы Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сабақтың тақырыбы: Көбеюі және дамуы. Сүтқоректілердің көптүрлілігі.
Сабақтың мақсаты: Сүтқоректілердің көбеюі мен дамуы, сүтқоректілердің отрядтарының ерекшеліктері жайлы мағлұмат беру.
Сабақтың міндеттері:1.Сүтқоректілер жайлы білімдерін толықтыру
2.Ойлау, салыстыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту
3.Сүтқоректілердің отрядтарын сипаттай білуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Көрнекіліктер:презентация «Сүтқоректілердің көптүрлілігі», Венн диаграммасы, кестелер, сызба, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгендеу, сабаққа деген ынталарын аудару. Оқушылар орындарынан тұрып қасында отырған жолдастарының қолынан ұстап бір-біріне бүгінгі сабаққа байланысты жақсы тілек айтады.
ІІ.Үй жұмысын тексеру
1)Сиқырлы сандықтағы тапсырмаларын орындайды. Әр оқушы сандықтан сұрақтар алып, оған жауап беруі керек.
1.Класс не себепті сүтқоректілер деп аталады?
2.Сүтқоректілер мен құстардың терісінде қандай ерекшеліктер бар?
3.Сүтқоректілердің негізгі ерекшеліктерін атаңдар?
4.Сүтқоректілердің қаңқасын сипаттаңдар?
5.Сүтқоректілердің тыныс алу мүшесі?
6.Сүтқоректілердің тіршілік орталарын сипаттаңдар?
7.Кеуде қуысын құрайтын сүйектер?
8.Сүтқоректілердің мойны неше омыртқадан тұрады?
9.Омыртқалы жануарлар неше класқа бөлінеді?
10.Асқорыту жүйесін сипаттаңдар
11.Сүтқоректілердің қанайналым жүйесін сипаттаңдар
12.Зәр шығару жүйесінің негізгі мүшесі?
2) «Кім артық» ойыны
Орман жануарлары: құлан, аю, бүғы, тиін.
Ашық шөл далада мекендейтін жануарлар: ақбөкен, қосаяқ, доңыз,саршұнақ.
Жерастында мекендейтін сүтқоректілер: көртшқан,жертесер, құлан, соқыртышқан
Су жануарлары:түлен, морж, дельфин,кит, қосаяқ.
3) Қандай пікірлер дұрыс
1.Сүтқоректілер баласын сүтпен қоректендіреді +
2.Сүтқоректілердің миы құстардың миы сияқты –
3.Сүтқоректілердің алдыңғы және артқы аяқтары тұлғаның астында орналасқан +
4.Сүтқоректілердің тісі күрек тіс, иттіс, азу тіс деп жіктеледі +
5. Иттің омыртқа жотасының бел бөлімі бес омыртқадан тұрады –
6. Тыныс алу қозғалыстарын қабырғааралық бұлщық еттер мен көкет қамтамасыз етеді +
7.Сүтқоректілерде бір қанайналым шеңбері бар –
8.Сезім мұртшалары – иіс сезу мүшесі –
9.Ит денесінің температурасы 37-38градус +
10.Сүтқоректілердің жүрегі төрт камералы +
ІІІ.Жаңа сабақты түсіндіру
Көбею және даму. Сүтқоректілердің көптүрлілігі.
1.Сүтқоректілердің көбеюі
2.Сүтқоректілердің шығу тегі
3.Сүтқоректілердің отрядтары
1.Сүтқоректілердің көбеюін сипаттау
Аналық және аталық ағзалар қатысады. Сүтқоректілер іштей ұрықтанады.Ұрық жатырда дамиды. Ұрық анасымен кіндік арқылы байланысады. Ұрпағын сүтпен қоректендіреді. Аналары қамқорлық жасайды.
2. Сүтқоректілердің де құстар сияқты жорғалаушылардан шыққанын анықтады. Сүтқоректілердің негізгі белгілері – тірі туу, ұрпақтарын сүтпен қоректендіру.
3. Сүтқоректілер отрядтарын оқушылар сипаттау арқылы талдайды.
Сүтқоректілер отрядтары
Алғашқы аңдар Қалталылар Бунақденеқоректілер Қолқанаттылар
Кемірушілер Қоянтәрізділер
1-жұп: Кесте толтыру
Отряд атауы Түрлері Ерекшелік белгілері
Алғашқы аңдар
2-жұп: Венн диаграммасын толтыру
Қолқанаттылар Ұқсастығы Құстар
3-жұп:Кесте толтыру
Отряд Түрлері Ерекшелігі Қорегі Саны
Кемірушілер
4-жұп:Кластер құру
5-жұп:Эссе: «Қалталы сүтқоректілердің ерекшеліктері»
6-жұп: Кластер құру «Бунақденеқоректілер»
Сабақты пысықтау
1.Сүтқоректілердің отрядтарын атаңдар?
2.Қалталы жануарларды атаңдар?
3.Кемірушілердің ерекшеліктері неде?
4.Алғашқы аңдарды сипаттаңдар
5.Бунақденеқоректілердің өкілдерін атаңдар?
6.Қоянтәрізділердің дене құрылысының ерекшелігін сипаттаңдар
Үй тапсырмасы:§30 Өз біліміңді тексер тапсырмасын орындау
Бағалау
Сабақтың мақсаты: Сүтқоректілердің көбеюі мен дамуы, сүтқоректілердің отрядтарының ерекшеліктері жайлы мағлұмат беру.
Сабақтың міндеттері:1.Сүтқоректілер жайлы білімдерін толықтыру
2.Ойлау, салыстыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту
3.Сүтқоректілердің отрядтарын сипаттай білуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Көрнекіліктер:презентация «Сүтқоректілердің көптүрлілігі», Венн диаграммасы, кестелер, сызба, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгендеу, сабаққа деген ынталарын аудару. Оқушылар орындарынан тұрып қасында отырған жолдастарының қолынан ұстап бір-біріне бүгінгі сабаққа байланысты жақсы тілек айтады.
ІІ.Үй жұмысын тексеру
1)Сиқырлы сандықтағы тапсырмаларын орындайды. Әр оқушы сандықтан сұрақтар алып, оған жауап беруі керек.
1.Класс не себепті сүтқоректілер деп аталады?
2.Сүтқоректілер мен құстардың терісінде қандай ерекшеліктер бар?
3.Сүтқоректілердің негізгі ерекшеліктерін атаңдар?
4.Сүтқоректілердің қаңқасын сипаттаңдар?
5.Сүтқоректілердің тыныс алу мүшесі?
6.Сүтқоректілердің тіршілік орталарын сипаттаңдар?
7.Кеуде қуысын құрайтын сүйектер?
8.Сүтқоректілердің мойны неше омыртқадан тұрады?
9.Омыртқалы жануарлар неше класқа бөлінеді?
10.Асқорыту жүйесін сипаттаңдар
11.Сүтқоректілердің қанайналым жүйесін сипаттаңдар
12.Зәр шығару жүйесінің негізгі мүшесі?
2) «Кім артық» ойыны
Орман жануарлары: құлан, аю, бүғы, тиін.
Ашық шөл далада мекендейтін жануарлар: ақбөкен, қосаяқ, доңыз,саршұнақ.
Жерастында мекендейтін сүтқоректілер: көртшқан,жертесер, құлан, соқыртышқан
Су жануарлары:түлен, морж, дельфин,кит, қосаяқ.
3) Қандай пікірлер дұрыс
1.Сүтқоректілер баласын сүтпен қоректендіреді +
2.Сүтқоректілердің миы құстардың миы сияқты –
3.Сүтқоректілердің алдыңғы және артқы аяқтары тұлғаның астында орналасқан +
4.Сүтқоректілердің тісі күрек тіс, иттіс, азу тіс деп жіктеледі +
5. Иттің омыртқа жотасының бел бөлімі бес омыртқадан тұрады –
6. Тыныс алу қозғалыстарын қабырғааралық бұлщық еттер мен көкет қамтамасыз етеді +
7.Сүтқоректілерде бір қанайналым шеңбері бар –
8.Сезім мұртшалары – иіс сезу мүшесі –
9.Ит денесінің температурасы 37-38градус +
10.Сүтқоректілердің жүрегі төрт камералы +
ІІІ.Жаңа сабақты түсіндіру
Көбею және даму. Сүтқоректілердің көптүрлілігі.
1.Сүтқоректілердің көбеюі
2.Сүтқоректілердің шығу тегі
3.Сүтқоректілердің отрядтары
1.Сүтқоректілердің көбеюін сипаттау
Аналық және аталық ағзалар қатысады. Сүтқоректілер іштей ұрықтанады.Ұрық жатырда дамиды. Ұрық анасымен кіндік арқылы байланысады. Ұрпағын сүтпен қоректендіреді. Аналары қамқорлық жасайды.
2. Сүтқоректілердің де құстар сияқты жорғалаушылардан шыққанын анықтады. Сүтқоректілердің негізгі белгілері – тірі туу, ұрпақтарын сүтпен қоректендіру.
3. Сүтқоректілер отрядтарын оқушылар сипаттау арқылы талдайды.
Сүтқоректілер отрядтары
Алғашқы аңдар Қалталылар Бунақденеқоректілер Қолқанаттылар
Кемірушілер Қоянтәрізділер
1-жұп: Кесте толтыру
Отряд атауы Түрлері Ерекшелік белгілері
Алғашқы аңдар
2-жұп: Венн диаграммасын толтыру
Қолқанаттылар Ұқсастығы Құстар
3-жұп:Кесте толтыру
Отряд Түрлері Ерекшелігі Қорегі Саны
Кемірушілер
4-жұп:Кластер құру
5-жұп:Эссе: «Қалталы сүтқоректілердің ерекшеліктері»
6-жұп: Кластер құру «Бунақденеқоректілер»
Сабақты пысықтау
1.Сүтқоректілердің отрядтарын атаңдар?
2.Қалталы жануарларды атаңдар?
3.Кемірушілердің ерекшеліктері неде?
4.Алғашқы аңдарды сипаттаңдар
5.Бунақденеқоректілердің өкілдерін атаңдар?
6.Қоянтәрізділердің дене құрылысының ерекшелігін сипаттаңдар
Үй тапсырмасы:§30 Өз біліміңді тексер тапсырмасын орындау
Бағалау
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
kz | Рефераттар
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?