Қазақстандық ғалымдардың ғылымға қосқан үлесі. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары. 2 - сабақ.
Бөлім 6.4D: Әлемді өзгерткен жаңалықтар | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Қазақстандық ғалымдардың ғылымға қосқан үлесі. 2-сабақ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.7.1.2. Қазақстандық ғалымдардың жаратылыстану ғылымдарынының дамуына қосқан үлестерін талқылау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | •Қазақстандық ғалымдардың жаратылыстану ғылымдарын дамытуда қосқан үлестерін анықтау; •Қазақстандық ғалымдардың жаратылыстану ғылымдарын дамытуда қосқан үлестерін талқылау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: | - ғылыми жаңалықтардың қолданылу аймақтарына мысал келтіреді - берілген деректермен сауатты жұмыс жасайды; - қазақстандық ғалымдардың еңбегін анықтайды; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - ауызша және жазбаша түрде келесі салалардағы ғылыми жаңалықтарды сипаттай алады. Айтылымға қажетті сөз тіркестері: Мен … ойлаймын. Менің зерттеуімнің ақпарат көзі ретінде ... қолдандым. Ең тиімді тәсіл … Берілген үлгі .. көрсетеді. (Қорытынды ретінде … / Мен келесі … қолдану мысалдарын ұсынамын) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| «Мәңгілік ел» құндылықтары Сабақта топтық жұмыс істеу және нәтижелерді басқа оқушылармен ақылдасуды жүргізу арқылы талқылау өзге пікірді құрметтеу мен коммуникативті дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Ашылған жаңалықтарды зерттеу барысында физика, биология, химия пәндерімен байланыс орнатылады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
| 5 сынып «Ғылымға кіріспе» пәнінен оқушылар әлемді өзгерткен ғылыми жаңалықтарды атай алады және мысалдар келтіре алады, ғылымдағы болашақ зерттеулер үшін идеяларды ұсына алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАР | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс – әрекеттер
| Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
| Өткен материалдарды еске түсіру. 1.Жаратылыстану пәнінен білетін құралдардың суреті бойынша 4топқа бөлінеді. Мысалы, микроскоп, термометр, мензурка, телескоп.
Дескриптор:
Дескриптор бойынша бағалау 2.Мақсатты тұжырымдау. Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын және бағалау критерийлерін шығарады. | Қосымша №1 Слайд №1-2
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7-12 мин 13-20 мин
31-37 мин | 3. Мұғалім: Оқушыларға Нобель сыйлығы туралы 2-слайдты қолдана отырып, қысқаша ақпарат беріңіз. Оқушыларға қазақстандық ғалымдар туралы материалды таратып, жеке оқып танысуды ұсыныңыз. 1.Химия: Бектұров А.Б., Бөкетов Е.А. 2.Физика: Қадыржанов К.К., Омаров Т.Б. 3.Биология: Жандеркин А.Ы, Айтхожин М.А. 4. Нобель сыйлығының иегерлері. 4.«Ескертулер жасап оқу» стратегиясын қолданып, топтың атауына сәйкес әр топқа өз тақырыпшасы бойынша постер дайындауларын ұсыныңыз. Әр топтың өз бөлімі бойынша кестені толтыруларына көңіл бөліңіз. Белгіленген уақыттан кейін, әр топ сынып форматында өз тақырыптарын қорғайды. Жұмысты қорғау барысында 3-6 слайдтарды қолдануға болады. Басқа топ мүшелері өз кестелерін толықтырады. 5.Постерлерді қорғаудың нәтижесі бойынша оқушыларға кестені толтыруды ұсыныңыз:
Дескрипторға сай бағалау 6. Кестеде берілген ғалымның аты-жөні мен оның ашқан жаңалығын сәйкестендір.
Жауабы: 1. ______ 2. ______ 3. ______ 4. ______ 5. ______ Дұрыс жауабы: 1. С 2. В 3. А 4. Д 5. Б
Бағалау: сабақ соңында барлық топтардың жұмысына дескрипторды қолдана отырып, кері байланыс беріңіз. | Слайд № 3-4 Қосымша №2-3
Қосымша №4-5 Слайд №5-6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы: 38-40 | 6. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үй жұмысы: Оқушылар буклет жасайды, онда қазақстандық ғалымдардың ашқан жаңалықтары мен жұмыстары көрсетіледі, көрсетілген жұмыстардың маңызын түсіндіреді.
| Слайд 7-8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында дарынды оқушылар қолдау қөрсетеді, ал барынша үлгеретіндерге метакогнитивті сұрақ қою арқылы олардың білімдерін кеңейтіледі. Сонымен қатар, жұптағы жұмыс барысында басқа оқушыларға қолдау көрсету барысында ұйымдастырушылық, көшбасшылық қабілеттері дамиды | Мұғалім оқушыларды ауызша жауаптары, тапсырмаларды дескрипторға сай орындаулары бойынша кері байланыс береді. | Зерттеу жұмыс барысында қауіпсіздік шараларының орындалуы |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?