Қысым. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||
| Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||
| Қысым | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.5.2.2 қатты денелер, сұйықтар мен газдардың қысымдарын айыра білу | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - қатты денелер, сұйықтар мен газдардың қысымдарын ажыратады; -қатты, сұйық және газдардағы қысымның ерекшеліктерін сипаттайды; -қатты денелер, сұйықтар мен газдардың құрылысындағы ерекшелігін ескеру арқылы, қысымды түсіндіреді; -сұйықтар мен газдарда қысымның жан-жаққа таралатынын тәжірибе жүзінде анықтайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - қатты денелер, сұйықтар мен газдардың қысымдарын ажырата алады; -қатты, сұйық және газдардағы қысымның ерекшеліктерін сипаттай алады; -қатты денелер, сұйықтар мен газдардың құрылысындағы ерекшелігін ескеру арқылы, қысымды түсіндіреді; -сұйықтар мен газдарда қысымның жан-жаққа таралатынын тәжірибе жүзінде анықтайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - қатты денелер, сұйықтар мен газдардың қысымдарын ауызша түсіндіреді; -қатты, сұйық және газдардағы қысымның ерекшеліктерін ауызша және жазбаша сипаттайды; -қатты денелер, сұйықтар мен газдардың құрылысындағы ерекшелігін ескеру арқылы, қысымның берілуін ауызша түсіндіреді; -тәжірибе нәтижесін ауызша қорытынды жасайды. Пәнге тән лексика мен терминология: Қатты дене, сұйықтар, газдар, қысым, Паскаль заңы Айтылымға қажетті сөздер мен сөз тіркестер: Қысым дегеніміз ... Сұйықтар мен газдардың қысымы.... Глоссарий
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сабақ тақырыбы қысым болғандықтан, тақырып физика курсымен байланысты оқытылады. Қысымды есептеу барысында математикалық дағдыларын қолданып есептеулер жүргізеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтордан қажетті ақпараттарды тауып, пайдалана білу | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 5 сынып, Жаратылыстану 5.5.2.1 тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіру және түсіндіру 5.5.2.2 әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшеліктерін зерттеу 5.5.2.3 денелер қозғалысының себебін анықтау | ||||||||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАР | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-4 мин 5-8 мин | 1. Ой қозғау суреттердің ішінен 3 ортақ және 3 айырмашылықты анықтаңыз
Мүмкін жауаптар: Ортақ белгілері: молекула, өлшемдері бірдей, затты құрайды. Айырмашылығы: тәртіп, тәртіпсіз, қозғалуда Ой қозғау арқылы сабақ тақырыбы мен мақсаты тұжырымдалады. 2. Глоссариймен жұмыс Оқушылардан тақырыпқа қатысты ұғымдарды қалай түсінетіндерін сұрау. 3 тілде мағыналарын толықтыру. Оқушылар өз ойларын ортаға салады, түсіндіреді, бірін-бірі толықтырады. | Презентация Молекула суреттері Презентация глоссарий | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 9-16 мин 17-23 мин 24-28 мин 29-36 мин | 3. Жаңа тақырыпты игеру Шағын зерттеу жұмысы: Заттың молекулалық құрылымының ерекшеліктеріне қарай оқушылар топпен шағын зерттеу жүргізеді. Топтарға бөлу: "Мозаика " стратегиясы . Оқушылар кесілген суреттер бойынша топтарға бөлінеді. Қозғалыстағы денелер бейнеленген үш суреттті алып, қатысушылар саны бойынша қиямыз. Әрбір қатысушыға бір бөлігі беріледі. Жиналған суреттер бойынша топтар құрылады
4. Зерттеу нәтижелерімен таныстыру Оқушылар топтар бойынша зерттеу нәтижелерімен таныстырады және қорытынды шығарады. Қалыптастырушы бағалау:
5. Салыстыру Мұғалімнің түсіндіруі Қатты денелердің, сұйықтардың және газдардың барлық қасиеттері олардың құрылысына байланысты болады. Сондыктан біз ең әуелі оларды құрайтын молекулалардың қалай орналасқанын, қалай қозғалатынын және бірімен-бірі қалай әрекеттесетінін, қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың негізгі қасиеттерін еске түсірейік. Нәтиже:•Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шаманы қысым деп атайды.• Қысым бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күштің осы беттің ауданына қатынасымен анықталады: 6. Сабақты бекіту. Өздік жұмыс 1. Оқушылар берілген тапсырманы орындайды және соңында өзін- өзі бағалайды. Қалыптастырушы бағалау
2. Кластер көмегімен қатты, сұйық және газдардағы қысымды сипаттайды. Қалыптастырушы бағалау
| Глоссарий презентация Әр топқа ноутбук қажет Құралдар: Беті ашық құм толтырылған ыдыс, шегелер, шеге кіретін тесігі бар тақтайша, Паскаль шары, су Шар, иіс су презентация Қосымша 1 Қосымша 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | 7. Кері байланыс Сабақ соңында оқушылар кері байланыс жүргізеді: «Күн-бұлт» әдісімен кері байланыс жасау. Қаншалықты ... білімді, сауатты бола алдым? Өзімнің көңіл күйімді .... бағалаймын, себебі... | Кері байланыс | |||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар - қатты денелер, сұйықтар мен газдардың қысымдарын ауызша түсіндіреді; Оқушылардың көпшілігі -қатты, сұйық және газдардағы қысымның ерекшеліктерін сипаттайды; -тәжірибе нәтижесін ауызша қорытынды жасайды. Кейбір оқушылар -тәжірибе нәтижесіне сыни ойлау арқылы ауызша және жазбаша қорытынды жасайды. |
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақ барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау Ноутбукпен жұмыс жасау барысындағы қауіпсіздік ережелерін орындауын қадағалау. Эксперименттік тапсырмалар барысында техника қауіпсіздік ережесінің сақталуын қадағалау, | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?