Тірі ағзалар үшін қысымның әсері. Aтмосфералық және артериялық қысымды өлшеу. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Тірі ағзалар үшін қысымның әсері. Aтмосфералық және артериялық қысымды өлшеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.5.2.5 тірі ағзалар үшін қысымның әсеріне мысалдар келтіру 6.5.2.6 тиісті құралдарды қолдана отырып, атмосфералық және артериялық қысымды өлшеу және қорытынды жасау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - Атмосфералық қысым түсінігіне анықтама бере алады; -Тірі ағзалар үшін қысымның әсерін ауызша және жазбаша сипаттайды; -Тірі ағзалар үшін қысымның маңыздылығын ауызша және жазбаша сипаттай алады; -атмосфералық және қан қысымын өлшейтін құрылғыларды ауызша атай алады және қызметін түсіндіреді; -алынған мәліметтер негізінде қорытындыны ауызша және жазбаша түсіндіре алады. Пәнге тән лексика мен терминология: Атмосфера, атмосфералық қысым, оттегі, гидростатикалық қысым, физика-биологиялық процесс, артериялық қысым, барометр, манометр, тонометр, гипертония, гипотензия. Айтылымға қажетті сөздер мен сөз тіркестер:
-төмен қан қысымымен байланысты ... .., артериялық қысымның жоғарылауымен байланысты ..... Глоссарий
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды. Мұғалім іркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді. Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту. Өмір бойы оқу: оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға өзіндік рефлексия жасайды. Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру. Патриотттық және азаматтық позиция жүйке жүйесінің денсаулық туралы аспектірлерін қозғап, қазіргі таңдағы жүйке жүйесінің аурулары туралы ой қозғау. Адамзат денсаулығын сақтау мәселесі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сабақ тақырыбы тірі ағза қысымы болғандықтан, тақырып биология және анатомия курсымен байланысты оқытылады. Қысым ұғымы физика курсымен байланысты оқытылады. Артериялық қысым биология курсымен байланысты оқытылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламторға қосылған ноутбуктар арқылы «Twig-bilim.kz» ресурсын пайдаланып оқыту. Ғаламтордан қажетті ақпараттарды тауып, пайдалана білу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 5 сынып, Жаратылыстану 5.5.2.1 тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіру және түсіндіру 5.5.2.2 әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшеліктерін зерттеу 5.5.2.3 денелер қозғалысының себебін анықтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАР | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 мин | 1. Миға шабуыл “Ауадай қажет” Бұл сөйлем адамның бес минуттан артық ауасыз өмір сүре алмайтындығымен түсіндіріледі. Демек, Жердің атмосферасы адамдардың өмірінде өте маңызды рөл атқарады, өйткені бүкіл жер бетіндегі өмірдің ауасыз өмір сүруі мүмкін емес. Мәселелік сұрақтар.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады, түсіндіреді, бірін-бірі толықтырады. Осы сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. | Презентация глоссарий | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-13 мин 14-18 мин 19-30 мин 31-36 мин | 3. Эксперименттік тапсырма Жұппен жұмыс Жұптағы оқушылар эксперимент жүргізеді, эксперимент нәтижелерін талқылайды, эксперимент нәтижелерін түсіндіреді. (7 мин.)1.Стаканды жиегіне дейін сумен толтыру 2. Оны тегіс жазба қағазбен жап (газетті пайдаланба!) 3. Қағазды қолыңмен мықтап ұстап, оны аудар. 4. Қағазды жібер. Су төгілмейді. Сұрақ:
Қалыптастырушы бағалау: мұғалім бақылауы және комментарийі; оқушылардың өзін-өзі бағалауы; мұғалімнің кері байланысы.
5. Мұғалімнің дәрісі. Қысым - бұл кейбір бетке әсер ететін күш.Атмосфералық қысым - жер бетіндегі ауаның қысымы мен барлық органдарының беті оған болып табылатын бар күш. Атмосфералық қысым биіктіктен өзгереді. атмосфералық қысым байланысты ауа-райы жағдайларында өзгерістер түрлі қысым аудандар арасындағы ауа массаларының қозғалысы салдарынан туындайды. Ауа массасының қозғалысы температураның өзгеруіне әкеледі. Сондықтан ауа райы болжамын сипаттағанда, қысым - жетекші көрсеткіш.ауаның қысымы барометр бірлігіне ( «Barros» -tyazhest, «м» шарасы болып табылады) арқылы өлшенеді.Барометрдің құрылысы мен жұмыс істеуінің жалпы принциптері. Қан қысым - бұл қан тамырларының қабырғаларына қан қысым жасайтын қысым. атмосферадағы қанайналым жүйесіндегі артық сұйықтықтың қысымы. Артериялық қысым - қанның қысымы, артерия қабырғаларында жүректің қысылу ырғағы.Тонометр – қан қысымын өлшеуге арналған құрылғы. 6. Эксперименттік тапсырма. Атмосфералық және артериялық қан қысымын өлшеу. Оқушылар жұппен жұмыс жасайды. Қан қысымын тонометр арқылы, атмосфералық қысымды барометр көмегімен өлшейді және қорытынды жасайды. Қалыптастырушы бағалау: -мұғалім бақылауы және комментарийі; -жұптардың бағалауы; -мұғалімнің кері байланысы.
6. Диалогтың әңгіме-Сабақ қорытындысы Мұғалім оқушылармен бірге диалогтың әңгіме арқылы сабақты қорытындылайды.
| Су, стакан, қатты қағаз Презентация Барометр Тонометр құрылғылары Қосымша 1 Презентация Сабақ мақсаттары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | Кері байланыс «Екі жұлдыз-Бір тілек » Оқушылар бүгінгі сабақтағы мақсатқа жетуін үшін ұнаған 2 оқиғаны және жұмыс жасауды қажет ететін бір тілегін білдіреді. | Кері байланыс | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар Атмосфералық қысым түсінігіне анықтама бере алады; -атмосфералық және қан қысымын өлшейтін құралдарды пайдаланып қысымды өлшей алады және кесте түріндегі деректерді жинайды; Оқушылардың көпшілігі Тірі ағзалар үшін қысымның әсерін сипаттайды; -алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасайды. Кейбір оқушылар Тірі ағзалар үшін қысымның маңыздылығын сипаттай алады; Атмосфералық және артериялық қысымды өлшейтін құралдардың құрылысы мен жұмыс принципін түсіндіре алады; | Сабақ барысындағы мұғалімнің қолпаштау сөздері; «жарайсың», «тамаша», «осылай жалғастыр» тб Өздік жұмысты-өзіндік бағалау Өз-ара бағалау Оқушылар атмосфералық қысым әсерін сипаттау барысында сыни ойлау дағдыларын қолдану арқылы қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды. Оқушылар атмосфералық қысым мен артериялық қысымды өлшеу барысында сыни ойлау дағдыларын қолдану арқылы қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды | Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақ барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау Ноутбуктармен жұмыс барысында қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?