Электр энергиясының бірлігі және құны. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
|
| ||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||
| Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||
| Электр энергиясының бірлігі және құны | ||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.5.1.3 электр энергиясының бірлігін атау 6.5.1.4 электр энергиясының құнын есептеу | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - Электр энергиясының бірлігімен танысады; - Электр энергиясының мөлшерін есептейді; - Электр энергиясының құнын есептейді; | ||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - Электр энергиясының бірлігін атай алады; - Электр энергиясының мөлшерін есептей алады; - Электр энергиясының құнын есептей алады; | ||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - Электр энергиясының бірлігін ауызша түрде талқылай алады. - Электр энергиясының бірлігін ауызша түсіндіре алады. - Электр энергиясының құнын жазбаша есептей алады. Пәнге тән лексика мен терминология: Электр тогы, электр энергиясы, құны, электр энергиясының бірлігі Айтылымға қажетті сөздер мен сөз тіркестер: Электр энергиясы дегеніміз… Энергия құнын анықтау үшін... Глоссарий
| ||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Электр энергиясының құнын есептеу формуласын қолдану және бірлігін анықтау физика пәнімен байланыста оқытылады. Ал электр энергиясының құнын есептеу кезінде оқушылардың математикалық дағдылары қолданылады. | ||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Электр энергиясын үнемді пайдалану туралы интернеттен арқылы ақпарат іздеу, қосымша ақпаратты тиімді пайдалану. | ||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 5 сынып, Жаратылыстану 5.5.1.1 энергия түрлерін ажырату 5.5.1.2 температура мен жылу энергиясын ажырату 5.5.1.6 энергияның өзара айналымына мысалдар келтіру 5.5.1.4 ғимараттарда жылу оқшаулағыштарын пайдаланудың практикалық әдістерін түсіндіру | ||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАР | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-6 мин | 1. Ой шақыру Суретпен жұмыс Презентация арқылы оқушыларға әртүрлі суреттер көрсетіледі.
Оқушылар суретке қарап, бір-бірімен талқылай отырып жаңа сабақтың тақырыбын ашып алады. Сонымен қатар, сабақта қол жеткізуге тиісті мақсатты ашу қарастырылады. Қалыптастырушы бағалау:
| Презентация Әр түрлі суреттер | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7-16 мин 17-22 мин 23-30 мин 31-35 мин | 2. Топтық жұмыс Сыныпты 4 топқа бөлеміз. Ол үшін оқушыларға пазлдар таратылады, дұрыс суретті құрастырған оқушылар бір топ болады. Осылай оқушыларды 4 топқа бөлеміз. Оқушылар топтармен бірге келесі сұрақтарды талқылайды:
Берілген сұрақтарды талқылап болған соң, әр топ өз жауаптарын айтады, ал қалған оқушылар жауаптарды толықтырады. Қалыптастырушы бағалау:
3. Жаңа тақырыпты меңгеру Жұппен жұмыс. Әрбір жұпқа сұрақтар таратылады. Жұбымен бірге сұрақтарды талқылай отырып, жауаптарын қысқаша түрде дәптерге жазады. Оқушылар өз жауаптарын айтады, талқылайды және бірін-бірі толықтырады. Қалыптастырушы бағалау:
4.Электр энергиясыңы бірлігі мен құны Пайдаланылған электр энергиясын есептеу үшін, электр есептегіш құралы қолданылады. Ең болмағанда бір электр құралы токқа қосулы тұрса есептеуіш құралы жұмыс жасайды. Электр энергиясын есептеуіш құралының жұмысы ток көзіне қосылған электр құралының қуатына байланысты.
Тізбектегі токтың жұмысын есептеу үшін қажетті құралдар: амперметр, вольтметр және сағат. (Оқушылар дәптерге жазады)
5. Жаңа білімді бекіту Оқушылар берілген таратпа материалдар бойынша өздік жұмыс орындайды Қалыптастырушы бағалау:
6. Сабақты қорытындылау Сонымен біз бүгін төмендегі ақпаратпен жұмыс жасадық: - Электр энергиясының бірлігін анықтау; - Электр энергиясының құнын есептеу; Осыған байланысты қандай ұсыныс, сұрақ, пікірлерің бар? | Презентация Әр түрлі суреттер қимасы Қосымша 1 Презентация Қосымша 2 | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-38 мин 39-40 мин | 7. Кері байланыс «Көңіл күй» Бүгін сабақта мен білдім……. Маған ұнағаны………. Мені қызықтырды…….. Бұл сабақ мені…….үйретті Сабақ уақытында алған білімнің маңызы және құндылығы қандай? Үй тапсырмасы: Үйдегі тоңазытқыштың бір айдағы электр энергиясының мөлшерін және құнын есептеу. | Кері байланыс | |||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар Энергияның бірлігін атайды. Оқушылардың көпшілігі - Электр энергиясының құнын есептей алады; Кейбір оқушылар Электр энергиясын тиімді пайдалану жолдарын ұсына алады. |
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақ барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау | |||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?