Баламалы энергия көздері. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Баламалы энергия көздері | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.5.1.5 Энергия алудың баламалы көздерін ұсыну. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - Энергияның баламалы көздерімен танысады; - Энергияның тиімді баламалы көздерін ұсынады; | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - Энергияның баламалы көздерін атай алады; - Энергияның тиімді баламалы көздерін ұсына алады; | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - Электр энергиясының баламалы көздерін ауызша түрде талқылай алады. - Электр энергиясының баламалы көздерін ауызша ауызша түсіндіре алады. - Электр энергиясының баламалы көздерін ауызша талдап, тиімді жолын ұсына алады. Пәнге тән лексика мен терминология: Электр тогы, электр энергиясы, балама, жаңаратын, жаңармайтын, табиғи, жасанды Айтылымға қажетті сөздер мен сөз тіркестер: Энергия көздерінің бірнеше түрлері бар… Баламалы энергия көздері тиімді болуы үшін... Глоссарий
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сабақ тақырыбы баламалы энергия көздері болғандықтан, тақырып физика курсымен байланысты оқытылады. Жаңартылатын және жаңармайтын энергия көздерін талқылау барысында экология және биология пәндерімен байланыс қарастырылады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Жұптық жұмыс кезінде интернет арқылы ақпарат іздеу, қосымша ақпаратты тиімді пайдалану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 5 сынып, Жаратылыстану 5.5.1.1 энергия түрлерін ажырату 5.5.1.5 жылулық ұлғаюды сипаттау 5.5.1.6 энергияның өзара айналымына мысалдар келтіру | |||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАР | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 мин 5-9 мин | 1. Ой шақыру Баламалы энергия көзі (күн батареялары) туралы шағын видео көру. Видеосоңында оқушылармен талқылау. Үлгі сұрақтар: Күн батареялары қалай жасалады? Оның қандай артықшылықтары мен кемшіліктері бар? Қалыптастырушы бағалау:
2. Глоссариймен жұмыс Оқушылармен бүгінгі сабақта кездесетін терминологиямен таныстыру, мағыналарын сұрау. Терминдерді 3 тілде таныстыру. Қалыптастырушы бағалау:
| https://www.youtube.com/watch?v=COryTIhy3DE Презентация Глоссарий | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10-16 мин 17-21 мин 22-34 мин 35-36 мин | 3. Жаңа ақпаратты игеру Жұппен жұмыс Оқушылар жұппен жұмыс жасайды Оқушылар жұппен сурет немесе графикалық сызба бойынша энергия алудың баламалы көздері туралы мини хабарлама жасайды және төмендегі сұрақтарға жауап дайындайды:
Қалыптастырушы бағалау:
4. Диалогтық әңгіме Жұптардың жұмыстары талқылап болған соң, балама энергия түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктеріне талдау жасалады.
Әрбір оқушы өз ойын айтады және бірін-бірі толықтырады. 5. Топтық тартыс-дискуссия Сынып 2 топқа бөлінеді: Топтардың дайындалуына 5 мин және аргументтер келтіруге 4 минут уақыт беріледі. 1 топ- балама энергия көздерін қолданудың дұрыстығына аргументтер келтіреді; 2 топ – оған қарсы аргументтер келтіреді. Қалыптастырушы бағалау:
6. Қорытындылау Мұғалім топтардың келтірген аргуметтеріне баға беріп, сабақты қорытындылайды. | әр жұпқа ноутбук Қосымша 1 Презентация Әр топқа ноутбук | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37-38 мин 39-40 мин | 7. Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» Оқушылар «Жетістіктер баспалдақтарына өздерінің жетістіктері жазылған стикерлерін жабыстырады 8. Үй тапсырмасы: “Менің баламалы энергия көзім” тақырыбына эссе жазу (100 сөзге дейін) | Кері байланыс Жетістік баспалдағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар -Энергияның баламалы көздерін атайды Оқушылардың көпшілігі - Энергияның баламалы көздерін артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды, ұсынады. Кейбір оқушылар “Менің баламалы энергия көзім” тақырыбына эссе жазады. Артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстырып қорытынды жасайды. |
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақ барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау Ноутбуктармен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережесін еске сақтау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?