Деректерді талдау. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

  • Бөлім: 6.1 А. Ғылым әлемі
  • Мектеп:
  • Күні:
  • Мұғалімнің аты-жөні:
  • Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

  • Сабақ тақырыбы

Деректерді талдау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.5.1 алынған деректерді графикалық түрде көрсету

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Деректерді графикалық түрде ұсыну ұғымын тұжырымдайды;
  • Алынған деректерді талдайды;
  • Берілген мәліметті көрнекі түрінде ұсынады.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • Деректерді графикалық түрде ұсыну ұғымын тұжырымдайды;
  • Алынған деректерді талдайды;
  • Берілген мәліметті көрнекі түрінде ұсынады.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

- Деректерді ауызша түрде талқылайды;

-Деректерді графикалық түрде ұсыну жолдарын ауызша және жазбаша сипаттайды;

-Деректерді сызба түрінде көрсету жолдарын сипаттай алады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Деректер, талқылау, жинақтау, сызба, диаграмма, кесте

Айтылымға қажетті сөздер мен сөз тіркестер:

Менің ойымша, ...деректерді жинау дегеніміз.

Мұны ... түсіндіруге болады.

Деректерді сызба түрінде көрсету үшін.....

Берілген диаграмманы талдай отырып, ...... мынадай қорытынды жасауға болады.

Глоссарий

Қазақша

На русском

In English

Зерттеу

Исследование

Research

Деректер

Данные

Data

Өлшеу

Измерение

Measuring

Жинау

Собирать

Collect

Сызба

График

Graph

Диаграмма

Диаграмма

Diagram

Кесте

Таблица

Table

Құндылықтарды дарыту

Оқу іс-әрекеті үдерісі кезінде оқушылар:

  • дұрыс шешім қабылдау үшін шығармашылық және сыни ойлай алады;
  • қоршаған ортаны шынайы жан-жақты көрсету үшін мәдениет пен пікірге құрмет көрсетеді;
  • өмірдің кез-келген жағдаятында өзінің танымдық қасиетін реттеу үшін оқуға дайын болуға бейімделеді
  • Жұптық және топтық жұмыстарда ынтымақтастық атмосферасын орнатады;
  • бірін-бірі сыйлайды және мұғалімді сыйлайды.

 Пәнаралық байланыстар

Деректерді талдау барысында нәтижені ұсыну үшін бейнелеу өнері және сызу пәндерінен үйренген дағдылар қажет болады;

Деректерді талдау үшін сыни ойлау дағдыларын дамытады;

Нәтижені графикалық түрде салу үшін математика және физика пәндеріне қажетті дағдылармен ұштастыру қажет.

АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтордан қажетті ақпараттарды тауып, пайдалана білу

Өз бетімен ақпаратты іздеу

Бастапқы білім

Жаратылыстану 5 сынып бойынша оқушылар төмендегі дағдыларды игеруі тиіс

5.1.5.1 қайталанған өлшеулер кезіндегі арифметикалық орташа шаманы есептеу және тенденцияларын анықтау

5.1.6.1 зерттеу сұрағы бойынша қорытынды тұжырымдау

ЖОСПАР

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

6-10 мин

1. Ой қозғау

Ой қозғау - оқушылардың сабаққа белсенділігін арттыруға, жаңа тақырыпқа қызығушылығын оятуға бағытталған.

Сұрақ: Сендер зерттеу нысанын белгіледіңдер, жоспар жасап, ереже құрастырдыңдар. Келесі әрекеттерің қандай болуы керек?

Оқушылар жеке ойланады, одан кейін жұпта ойларын жинақтап, жауап береді.

2. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау

Нұсқаулық: Оқушыларға сапқа тұруды ұсыну: алдымен бойлары бойынша, сосын

үшбұрыш, шеңбер және т.б фигуралар жасау арқылы. Сабақтың мақсатын құруда осы фигуралар қалай көмектесетінін топта талқылауын ұсыну

Қорытынды: Оқушылар осы ойын берілген мәліметті графикалық түрде суреттейтінін түсіндіруі қажет. Сол арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.

Презентация

Презентация

глоссарий

Сабақтың ортасы

11-19 мин

20-27 мин

28-34 мин

35-38 мин

3. Жаңа тақырыпты ашу

Шағын зерттеу жұмысы

Мақсаты: Берілген іс-әрекет оқушылардың берілген мәліметті графикалық ұсынудың практикада қолданылуын түсіндіруге бағытталған.

Оқушыларға диаграмма мен график түрінде берілген кейбір мәліметтерді зерттеуді ұсыну.

1 топ. Оқушылар балалар арасында таралған миопия ауруының диаграммасын зерттейді.

2 топ. Оқушылар үйірме мен секцияларда оқушылардың қамтылуын зерттейді.

3 топ. Жаһандық жылынудың мәліметтерін зерттейді.

4 топ Қазақстан халқының 2017 жылғы 1- мамырдағы санағының мәліметтерін зерттейді.

4. Топтар презентациясы «Әткеншек» әдісі.

Оқушылар өздерінің шешімдерімен бөліседі және бір-бірінің жұмысын бағалайды.

Топтың ішінен бір адам басқаларға түсіндіруге қалады. 2 минуттан соң топтар ауысады.

Қалыптастырушы бағалау:

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • оқушылардың топтарды берілген критерийлер бойынша бағалауы;
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

  • деректерді жинайды;
  • деректер кестесін жасайды;
  • ақпаратқа талдау жасайды;
  • презентация/постер жасайды.

5. Жұппен жұмыс

Оқушылар жұппен жұмыс жасау арқылы «Тамақтану Пирамидасын» қолдана отырып 1 аптаға ас мәзірін дайындайды. Әр жұп келесі жұптың ас мәзірін бағалайды.

Қалыптастырушы бағалау:

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • оқушылардың жұптарды берілген критерийлер бойынша бағалауы;
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

  • «Тамақтану Пирамидасын» талдайды;
  • деректер кестесін жасайды;
  • кестені тиімді ұсыну жолын қарастырады.

6. Қорытындылау

Мұғалім: Зерттеудің қорытындысын шығару үшін не себепті әртүрлі графикалық бейнелердің деректерін пайдалануларың керек?

Оқушылар топта ойланып, жауап береді.

Мүмкін жауап: мәліметтерді жүйелеп, тиімді бейнелеу үшін.

Топқа бөлу үшін http://www.classtools.net/ сайтын қолдануға болады

Әр топқа бір ноутбук

Қосымша 1

Тамақтану пирамидасы

http://www.matrony.ru/wp-content/uploads/2014/10/kak-sredizemnomorskaya-dieta-mozhet-spasti-vashe-serdce_2-e1412836584225.jpg

Сабақтың соңы

39-40 мин

7. Кері байланыс «Үш сәт» әдісі

«Үш сәт» әдісі.

  • Оқушылар сабақ барысында қиындық туғызған үш сәтті атап, оларды жақсарту шараларын ұсынады.

Кері байланыс

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар Деректерді талдау арқылы графикалық түрде ұсынады алады.

Оқушылардың көпшілігі

Алынған деректерді талдайды;

Жиналған мәліметті көрнекі түрінде ұсынудың тиімді жолдарын қарастырады.

Кейбір оқушылар Тамақтану пирамидасына сай 1 аптаға ас мәзірін дайындайды және деректерді ұсынудың тиімді жолдарын қарастырады.

  • Сабақ барысындағы мұғалімнің қолпаштау сөздері; «жарайсың», «тамаша», «осылай жалғастыр» тб
  • «Ой қозғау» (мұғалімнің бақылауы)
  • Топта жұмыс (бір бірін бағалауы)
  • Жұпта жұмыс (өзін- өзі бағалау)

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақ барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау

Эксперименттер барысында техника қауіпсіздік ережесін қатаң есте сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу