Зерттеуді жоспарлау. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||
| Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||
| Зерттеуді жоспарлау | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.3.1 Зерттеуді жоспар бойынша жүргізу 6.1.3.2 Зерттеуді қауіпсіз жүргізу шарттарын анықтау | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар;
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар; -Зертеуді қауіпсіз жүргізу шарттарын анықтайды; -Зерттеуді жоспарлайды және жоспар бойынша жүргізеді; -Практикалық жұмысқа дәлелдер келтіре отырып қорытынды жасайды | ||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - Зерттеу жоспарының қадамдарын ауызша және жазбаша түрде талқылай алады. - Зерттеуді жоспарлау қадамдарын ауызша түсіндіре алады. - Практикалық жұмысқа дәлелдер келтіре отырып қорытындыны ауызша және жазбаша жасайды Пәнге тән лексика мен терминология: Зерттеу жоспары, қауіпсіздік ережесі, іздеу, талдау, бағалау, жоспарлау. Айтылымға қажетті сөздер мен сөз тіркестері: Зерттеу жоспарына бойынша ... Зерттеу нәтижесіне санауға болады ... Зерттеу жүргізгенде техника қауіпсіздігі ережесін ... Глоссарий
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | -Оқушылар топта, жұпта жұмыс жасау арқылы бір-біріне көмек көрсетуге, сенімді, әділетті, шыншыл болуға үйренеді; -Тақырып бойынша тірек сөздерді үш тілде қабылдау арқылы көптілді орта қалыптасады; -Сабақ сыйластықты, ынтымақтастықты, академиялық шындықты дарытуға бағытталған. -Құндылықтарды дарыту жұптық жұмыстарды ұйымдастыру, жеке жұмыстарды орындау барысында жүзеге асады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Оқушылар эксперименттік тапсырма барысында сұйықтың pH деңгейін анықтау барсында химия пәнімен байланыстырылады. Өлшеу жұмыстарын жүргізу, есептеу жұмыстары кезінде математикалық білімдерін қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтор арқылы қажетті ақпараттарды таба алу. Өз бетінше ақпараттармен жұмыс істей алу: іздеу, таңдау, талдау, бағалау, ұйымдастыру, ұсыну. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 5-сынып, Жаратылыстану, «Ғылым әлемі» бөлімі 5.1.3.1 зерттеу жоспарын құрастыру 5.1.3.2 зерттеу жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелерін тұжырымдау | ||||||||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАР | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-4 мин 5-9 мин | 1. Шеңбер тәсілі Оқушылар шеңбер құрады. Бір оқушы өткен тақырыпқа байланысты сұрақ қояды,келесі оқушыға лақтырады, ол жауап береді, жалғаса береді. Барлық оқушы айту міндетті емес . 2. Зерттеу кезеңдері Оқушыларға зерттеу жоспарының реттік кезеңдері бойынша үлестірме беріледі. Олар оны дұрыс ретімен орналастыруы керек.
| Презентация Кішкентай доп Қосымша 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10-14 мин 15-17 мин 18-22 мин 23-28 мин 29-32 мин 33-36 мин | 3. Топтық зерттеу жұмысы Оқушылар топпен зерттеу жұмысына жоспар құрады, нәтижесін постер арқылы көрсетеді. Зерттеу үшін, оқушыларды 3 топқа бөлу. (оқушыларға ешбір жұмыс жоспары берілмейді) Тақырыптар: 1- топ Оқу кабинетінің температурасы 2-топ Бөлме өсімдігінің қоршаған ортаға әсері 3 топ Судың маңызы Қиындықтарды талқылау Оқушылардың қандай қиындыққа кез болғанын талқылау қажет. Оқушылардың мүмкін жауабы: -зерттеуді жүргізу үшін арнайы нұсқаулықтың болмағаны. Қалыптастырушы бағалау
4. Эксперименттік тапсырма Жаңа тақырыпты түсіндіру эксперименттік тапсырма арқылы жүзеге асырылады. Оқушылар сол алғашқы топтарымен жұмысты өткізеді. Оқушыларға жұмыс нәтижесін жазатын парақ және үлгі жоспар ұсынылады. Лакмус қағазы арқылы әр түрлі сұйықтықтардағы рН анықтау 1-топ – сүт; 2-топ – газдалған сусын 3-топ– су + сірке қышқылы (техникалық-қауіпсіздікті сақтау) Зерттеу қорытындысын жазады. Зерттеу нәтижесін кестеге толтыру ұсынылады
Оқушылар бір-бірін бағалайды. Ауызша кері байланыс береді. Қалыптастырушы бағалау
5. «Лэго рэп» Зертханалық тәжірибе кезіндегі қауіпсіздік ережелері туралы бейне үзінді. (видеороликті көрген соң оқушыларға сұрақтар қойылады) Видеоролик не жайында ? Оқушылармен көргендерін талқылау. 6. Сабақты қорытындылау -Зерттеу жүргізуге зерттеу жоспары көмектесті ме? -Қауіпсіздік техникасының қай түрін сақтау керек? -Қауіпсіздік ережелерін сақтамаған жағдайда не болар еді? 7. Венн диаграммасы (қауіпті және қауіпсіз эксперимент)
| А3, маркерлар Топқа бөлу үшін http://www.classtools.net/ сайтын қолдануға болады Бөлме гүлі Ыдыстағы су Қосымша 2 Сүт Газдалған сусын Су+сірке қышқылы Қосымша: Сандық pH деңгейін өлшеуге арналған құрал https://www.youtube.com/watch?v=69Xd1QC3i-I Қауіпсіздік ережелері туралы «Лэго рэп» https://www.youtube.com/watch?v=-VNG2lwErws Зертханалық тәжірибе кезіндегі қауіпсіздік ережелері https://www.youtube.com/watch?v=5B7wGzONA0o қосымша 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37-38 мин 39-40 мин | 8. Кері байланыс «Аргументация» 1.Мен сабақта …….. жұмыс жасадым, себебі……… 2.Мен сабақ кезіндегі жұмысыма …… 3. Маған сабақ……. , себебі 4. Сабақта берілген материал мен үшін ……… 6. Менің көңіл күйім…….., себебі 9. Үй тәжірбиесі. Дайын жоспар бойынша оқушыларға тәжірбие жасауды ұсыныңыз: «Кока – коланы зерттеу» Нұсқаулық: 100 мл коланы алып, оған 100мл сүт қосыңыз. Бірнеше сағатқа қозғамай қойыңыз. Бөтелкеде тұнған кезде қақпағын ашыңыз. Процесті бақылаңыз және зерттеу жоспарын құрыңыз. | Кері байланыс сұрақтары Қосымша кока колаға эксперимент https://www.youtube.com/watch?v=ibuBTUuXqhE | |||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар Зерттеу жұмысының мақсаты мен болжамын жазады; Зертеуді қауіпсіз жүргізу шарттарын анықтайды Оқушылардың көпшілігі Зерттеуді жоспарлайды және жоспар бойынша жүргізеді. Кейбір оқушылар Зерттеуді жоспарлайды және жоспар бойынша жүргізеді. Практикалық жұмысқа қорытынды жасайды |
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақ барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау Эксперименттік жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін есте сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?