Ғылымның рөлі. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ғылымның рөлі | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.1.1- жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын атау | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - Жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын ауызша және жазбаша түрде талқылай алады. -Ғылымның рөлін ауызша түсіндіре алады. -Бақылау барысында өз ойын айтады және ары қарай жоспарлау үшін зерттеу нысандарын анықтауға ой қоса алады. Пәнге тән лексика мен терминология: Зерттеу нысаны, зерттеу мәселесі, анықтама. зерттеу Айтылымға қажетті сөздер мен сөз тіркестер: Мен ойлаймын, зерттеу дегеніміз…………………. Менің ойымша ол…………… Менің ойымша, ...зерттеу нысаны болып табылады. Мұны ... түсіндіруге болады. Глоссарий
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сабақ тақырыбы ғылымның рөлі болғандықтан, бұл сабақта барлық жаратылыстану ғылымдары (география, биология, химия, физика) байланыста болады. Оқушылар жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын ажырату арқылы, пәндер арасындағы байланысты көре алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Топтық презентация дайындау барысында ноутбуктарды қолдану; Ғаламтор арқылы қажетті ақпараттарды таба алу; Өз бетінше ізденіс | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 5-сынып, Жаратылыстану, «Ғылым әлемі» бөлімі 5.1.1.1 ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау 5 сынып, Зерттеу жұмыстарын жоспарлау негізінде ғылымның негізігі қызметтерін біледі. 5 сынып, Зерттеу жұмысының мақсатын, болжамын, қажеттіі құрал-жабдықтарды таңдау және оларды қауіпсіз қолдануды жоспарлайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАР | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 мин 6-11 мин | 1.Ой толғау Психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында «Аялы алақан» өткізіледі. Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғың, не көргің келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды) 2. Миға шабуыл сұрақтары:
Қалыптастырушы бағалау:
| Презентация презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 12-17 мин 18-19 мин 20-28 мин 29-36 мин | 3. Жаңа тақырыпты ашу Оқушылар бейнероликті «Қазақстан табиғаты» көреді, соңынан талдау жасайды. Бейнероликті талдау
(оқушылардың ойын білу, пікірлесу, талдау) Оқушылардың сыни ойлау дағдыларын дамыту 4. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылар мен бірлесе отырып анықтау. Осыдан кейін оқушыларды топқа бөлу арқылы жұмыс атқаруын ұйымдастыру. 5. Топтық жұмыс Топтар «Жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын атау» тақырыбында шағын зерттеу жұмысын әзірлейді Топқа бөлу, топ басшыларын тағайындау. Топ ережесін, атын даярлау. (оқушылар презентация дайындайды, соны топта талқылап, ауызша талдайды) 6.Топтық презентация Бағалау критерийлері Контент Дайындығы Тайм-лимит Топ мүшелерімен жұмыс 12-16 ұпай топ мүшелері оқу мақсатын Жетті 8-11 ұпай топ мүшелері оқу мақсатына Тырысады 0-7 оқу мақсатына жеткен жоқ. Осы 4 категория бойынша топтар бірін-бірі бағалайды Қалыптастырушы бағалау:
Нақты бағалау критерийлері қосымшада көрсетілген. | Қосымша 1 Қазақстан табиғаты бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=UkbDiCVskqw 10 min SAND TIMER Интернетке қосылатын ноутбуктер Қосымша 2 Топтардың презентациясы Презентация критерийі сайтта дайындалды | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | 7. Кері байланыс «Жарқын жұлдыз» әдісі Етістікпен аяқталатын сөздермен жұлдызды толтыру 8. Үйге тапсырма Оқушылар барлық мәліметтерді жинақтап, «Жаратылыстану ғылымының рөлі» сұрағына 100 сөзден тұратын эссе жазады. | Кері байланыс | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар Жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарының тізімдерін атай алады. Оқушылардың көпшілігі Тақырып бойынша алынған білімін қолданып, зерттеу жұмысын жоспарлайды. Кейбір оқушылар Барлық топтардың мәліметтерін жинақтап, жаратылыстану ғылым рөлі сұрағына 100 сөзден тұратын эссе жазады. |
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақ барысындағы сыныпта қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін есте сақтау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?