Тірі ағзалардың алуантүрлілігі. Тірі табиғат патшалықтары. Жаратылыстану, 5 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: 5.4 Экология және тұрақты даму | Мектеп: НЗМ ФМБ Кокшетау қ. | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шахметова Ж.Т. | ||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Тірі ағзалардың алуантүрлілігі. Тірі табиғат патшалықтары. | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||||
Сабақ мақсаты |
| ||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсатына жетеді егер,..
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушы жасай алады:
Пәндік лексика және терминология: Дүние, бактериялар,протистер, саңырауқұлақтар, өсімдіктер, жануарлар, омыртқасыздар, омыртқалылар Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы Бұл өсімдік немесе протиста болуы мүмкін. Ол қозғала ала ма/қорегін таба ала ма/ омыртқа жотасы бар ма/…? Бұл…болуы мүмкін. Жануарлар қоректі алады және … Бактериялар бір жасушалы ағзалар, оларда жоқ … Протисталар бір жасушалы ағзалар, оларда бар ... Саңырауқұлақтар жасыл емес, себебі … Өсімдіктер… өздері түзеді. Біржасушалы ағза-ұсақ/қарапайым/көзге көрінбейді. Көпжасушалы ағза - үлкен/күрделі/ көзге көрінеді/ Біржасушалы ағзаның бір ғана жасушасы болады. Көпжасушалы ағзада әртүрлі мүшелері бар/көпжасушалы/мүшелері бар | ||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Сыйластыққа, бірлестікке, академиялық адалдыққа, үздіксіз оқуға ұмтылыстарын дамыту. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология. География. | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Қажетті ақапаратты табу, интернет ресурстарын қолдану. Ақпарат көздерімен жұмыс жасау. | ||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар ағзаларды топтарға біріктіреді, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. (3 сынып). 2 сынып бағдарламасынан «омыртқалы» және «омыртқасыз» терминдерінің мағынасын түсінеді. Өз аймағының жануарларын анықтайды. (4 сынып) | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 1 мин 2 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Оқуға жағымды атмосфера қалыптастыру. Салеметсіздерме! Бүгін өзіңізді қалай сезінесіз? Жаңа тақырыпты меңгеруге дайынсыз ба? Мотивация. Бүгін бізде ерекше сабақ. Оның тақырыбы “ағзалардың алуантүрлілігі. Тірі ағзалар патшалықтары”. Оқушыларды сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру. | ||||||||||
3 мин 2 мин 7 мин Сабақтың ортасы 10 мин 7 мин 3 мин | Мұғалімнің кіріспе сөзі Starter. Сабағымызды “Жаттығудан” бастайық. Балалар “Жаттығу” сұрақтарына жауап береді
Балалар сұрақтарға жауап береді, бір бірін толықтырады, қателерін түзеді. Жаңа тақырыпты түсіндіру Біздің айналамызда тірі ағзалардың үлкен әлемі қоршап тұр. Ғалымдар оларды бірнеше топтарға-патшалықтарға бөледі. 1. Бактериялар 2. Қарапайымдылар 3. Саңырауқұлақтар 4. Өсімдіктер 5. Жануарлар (О) Оқушыларға оқуға теориялық материал беріледі. Оқушылар тір ағзалардың бем дүниесі туралы ақпаратпен танымсады. (Ж) Оқушыларға "Қай патшалыққа мен жатамын?" жіктелу тапсырмасы беріледі. Оқушыларға бес дүниеге тән ағза суреттері беріледі. Жұпта жұмыс жасап, олар ағзаның ерекшелік белгілерін зерттейді және әр дүниенің ерекшеліктерін анықтап, сипаттайды. Әр топтың негізгі ерекшеліктерін көрсетеді. Бағалау критерийлері:
Кері байланыс оқушы-оқушы, оқушы-мұғалім, бағалау- өзара бағалау мен сыныптастарын критерийлер бойынша бағалау. | Ағзалардың патшалықтарға жіктелуі бар сайт: http://scharks.ru/oceans/4-jiv_priroda/index.shtm Тренажер «Жануарлар жүйеленуі»: http://learningapps.org/467192 Презентация Оқуға арналған таратпа материал Тренажер «Жануарлар классификациясы»: http://learningapps.org/528463 Карточкалар. | |||||||||
Сабақтың соңы 4 мин 1 мин | Рефлексия «Мақсат ағашы» Тақырыпқа байланысты туындаған сұрақтарды мұздатқышқа саламыз! Үй жұмысы: Әр бір тірі ағза патшалығына сәйкес 2 сипаттама және 2 мысал келтіретін салыстырмалы кестесін толтыру. Сау болыңыз! Сабақ аяқталды. Назарларыңызға рахмет! | ||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Барлық оқушылар: тірі ағзалардың айырмашылық белгілерін анықтай алады. Көпшілік оқушылар: тірі ағзаларды сәйкес патшалықтарға жіктей алады. Кейбір оқушылар: тірі табиғат патшалықтарына салыстырмалы кесте жасай алады. | Ауызша- өз бетімен іздену дағдыларын дамыту барысындағы іс- әрекеттерін бақылау; -бағалау критерий бойынша оқушылар бір-бірін бағалайды; Жазбаша –кесте бойынша | Көз гигиенасы мен сымбаттың бұзылмауын қадағалау. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?