Өз өңіріңнің экологиялық мәселелері. Жаратылыстану, 5 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі: 5.4 С Табиғатты қорғау | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты – жөні: | ||||||||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||
Сабақ тақырыбы: | Өз өңіріңнің экологиялық мәселелері | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізген оқыту мақсаттары |
| ||||||||||
Сабақ мақсаты | Оқушылар алады:
| ||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсатына қол жеткізеді, егер:
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар жасай алады: Өз аймағының экологиялық мәселелерін атау және олардың пайда болу себептерін ауызша атау | ||||||||||
Пәндік лексика және терминология | Экологиялық проблемалар, ғаламдық жылыну, ормандарды шабу, жердің құрғауы, тұрмыстық қоқыс, атмосфераның ластануы, ауыз судың сапасы және оның тапшылығы, тірі организмдер түрлерінің құруы (биоалуантүрлілік), экологиялық паспорт. | ||||||||||
Диалог және жазуға арналған пайдалы сөз тіркестердің сериясы | Менің ойымша, осы аймақтың экологиялық мәселесі болып табылады…. Бұл экологиялық мәселе мені көбірек мазалайды, себебі… Менің экологиялық мәселелерді шешуге қосқан үлесім болады... Менің ойымша бұл себептің салдары… Осылайша, менің аймақтағы экологиялық мәселелер… | ||||||||||
Құндылықтарды дағдыландыру | Құрмет көрсету, ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілік, еңбек және шығармашылық, академиялық адалдық, үздіксіз оқыту | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | География – Қазақстанның географиялық аймақтарын білу, карта бойынша бағдар ала білу Шет тілі – тілдік дағдыларын дамыту. | ||||||||||
ИКТ-ны пайдаланудың дағдылары | Тақырыпты оқып-үйрену үшін өз бетінше ақпараттар іздеу | ||||||||||
Алдын – ала білу | Адам қызметінің кейбір түрлерінің өсімдіктер мен жануарлардың алуантүрлілігіне және санына кері әсері (3 сынып) Өсімдіктерді қорғаудың зерттеу тәсілдері (4 сынып) Өсімдіктер мен жанурлардың алуантүрлілігін және оларға ұқыпты қарау маңыздылығын түсіну мен түсіндіру (2-сынып) Жануарлар түрлерінің санын азайтатын адам қызметінің түрін анықтау (3-сынып) Жойылу қаупі бар жанурларға мысал келтіру; ұлттық парктер мен қорықтардың құрылу мақсатарын анықтау (4-сынып) Судың табиғаттағы ластануына мысалдар келтіру, қауіпті қалдықтардың әр түрлі организмдерге әсерін түсіндіру (4-сынып) | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған қызмет | Ресурстар | |||||||||
Сабақ басы 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі. (С) Мұғалім сыныпта әнгіме ұйымдастырады.
Кері байланыс белгіленеді «Мұғалім – оқушы» (С) Тақырыпқа бірлесіп шығу және сабақ мақсаты | Сабаққа арналған презентация | |||||||||
Сабақ ортасы 15 мин 10 мин 8 мин | (Ж) Оқушыларға өз аумағының паспортын жасауға ұсыну. Өз аумағын бейнелеген кезде келесі бөлімдерді пайдалануға ұсыну:
Оқушылар экологиялық паспорттарын сыныпқа немесе көрмеде көрсетеді. (С) Оқушылар өз аумағының экологиялық мәселелерін талқылайтын дөңгелек үстел ұйымдастыру. Дөңгелек үстелдің ұраны «Әрбір мәселеге – шешім бар». Өз аумағының экологиялық мәселелерін талқылау барысында мұғалім оқушылардың ұсыныстарын тыңдап, оларды тақтада белгілейді. Тақтаға алдын – ала үлкен алма сызып, оны дәл ортасынан бөліп қою қажет. Оқушылар мәселені шешуін басқа адамдарға берсе сол жағына плюс қояды, ал оң жағына егер мәселені өздере шешуі болса. Оқушылармен бірге талқылау: Экологиялық мәселелерді шешуін неге көбінесе басқа адамдарға береміз. (С) Мұғалім балалармен бірге сабақтың қорытындысын жасайды | Таратпа материалдар «Менің аумағымның экологиялық паспорты» | |||||||||
Сабақ соңы 2 мин | (С) Рефлексия: - не білдім, нені үйрендім - нені түсінген жоқпын | ||||||||||
Дифференциация – кең қолдауды қалай орындамақсың? Барынша ұғымтал оқушыларға қандай тапсырмалар жоспарлап отырсың? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік. АКТ-мен байланыстар. Құндылықтармен байланыстар (тәрбие элементтері). | |||||||||
Формативті бағалау, ауызша кері байланыс | АКТ - оқушылар PowerPoint бағдарламасымен жұмыс істей алады. | ||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаттары/Оқу мақсаттары шынайы ма? Оқушылар бүгін не оқып білді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және не үшін? |
| ||||||||||
Жалпы бағалау (сабақ өткізілгеннен кейін толтырылады) Сабақтың қандай екі аспектісі ең табысты болды (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан сынып пен жекелеген оқушылар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?