Табиғи және жасанды экожүйелер. Жаратылыстану, 5 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім:

5.4A Экожүйе

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Табиғи және жасанды экожүйелер

Оқу мақсаты:

5.6.1.3. Табиғи және жасанды экожүйені салыстыру

 Сабақ мақсаты:

  • Табиғи экожүйенің ерекшелігін білу
  • Жасанды экожүйенің ерекшелігін білу
  • Табиғи және жасанды экожүйенің салыстырмасын жасау

 Бағалау критерийлері:

Табиғи және жасанды экожүйені салыстыра алады

 Тілдік мақсаттар:

 

Экожүйенің компоненттерін атайды және сөздік формуласын пайдаланады

 Құндылықтарды дамыту

Функционалдық және академиялық сауаттылық

Құрметтеу,бір бірін бағалау

 Пәнаралық байланыс

География

Ағылшын тілі

 АКТ

Деректерді іздеу,презентация жасау

 Бастапқы білім

Өсімдік пен жануар бейімделушілігі

Қоректік тібек

Тірі және өлі табиғат

Табиғат компоненттері

Сабақ барысы:

Мерзімі

Сабақтағы іс әрекет

Ресурстар

7 мин

Ұымдастыру кезеңі

Starter

Табиғи және жасанды экожүйе туралы бейнебаян көрсету

Оқушылар бейне баян мәліметі бойынша бес сұрақ құрастырады.

Кері байланыс: оқушы– оқушы, мұғалім – оқушы.

Сабақ мақсаты мен тақырыбын анықтау

https://www.youtube.com/watch?v=wghf4fiuPWE

https://www.youtube.com/watch?v=6h9jxtN3NTk

2 мин

Искусственные экосистемы

Жасанды экожүйелер

Artificial ecosystems

Естественный экосистема

Табиғиэкожүйелер

Natural ecosystems

Терминдермен жұмыс

Презентация

2 мин

Мұғалімнің таныстырылым бойынша сабақ терминдерінің анықтамасын түсіндірілуі

Презентация

2 мин

14 мин

7 мин

Топта оқушылар экожүйе неліктен жасанды және табиғи болатының талқылайды

Кері байланыс; оқушы - оқушы

Оқушылар табиғи және жасанды экожүйе туралы он екі сұрақ құрастырады. Содан кейін дәптерлеріне сағат тілін уақытты белгілейді,әр сағат тұсына сыныптысның атын жазады. Сұрақты белгілеген оқушыға қояды да осылай сыныптағы барлық оқушылар бұл жұмысты орындап шағады.

Кері байланыс; оқушы - оқушы

Оқушылар Венн диаграммасын толтырады

Оқушылармен бірге Венн диаграммасын бағалау критерийлерін жасау.Кейін оқушылар осы критерий бойынша осы жұмысты бағалайды.

Кері байланыс; оқушы - оқушы

А4қағазы

Маркерлер

3 мин

Қорытындылау:Сабақ басында қойылған сұрақтарға жауап беру.

3 мин

Сабақты қорытындылау

Рефлексия. «Сөйлемді аяқта»- не білдім, не үйрендім;- түсініксіз қалды; - бұл туралы ізденіс жасау;

ү/ж

Тарсырма: Сұрақтарға жауап беру.

Сұрақ 1. Неліктен мәдени өсімдіктер арамшөптермен бәсекелесе алмайды?

Сұрақ 2Агроценоздағы топырақ неліктен тең тозады?

Сұрақ 3Топырақты қайта құнарландыру жолын көрсетіңіз.

Сұрақ 4Агроценоздың өнімділігін көтеру жолын көрсетіңіз

қиықшалар

Дифференциация:қандай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Сіз қабілетті оқушылар алдына қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайтыныңызды бағалаңыз?

Пәнаралық байланыс. Денсаулық және қауіпсіздік

ИКТмен байланыс

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелеу элементі)

Барлық оқушылар білу қажет:

Көпшілік оқушылар білу қажет:

Кейбір қабілеттірек оқушылар:

Оқушылардың жеке және жұмыстарына талдау жүргізіледі.

Жеке оқушылардың жауапкершілігін мадақтайды.

Топта бірін бірі бақылап және бағалай алады.

Денсаулықты сақтау, сабақ арасында қозғалыста болу, мектептің құндылықтарын сақтауға көңіл бөлу

Қоршаған ортаның,

СӨС - ның денсаулыққа әсерін білу.

Рефлексия

Сабақ мақсаты/ оқу мақсатының нақтылығы

Оқушылар бүгін не білді?

Сабақ барысындағы кластың көңіл күйі?

Өткізілген дифференциацияның ықпалы

Уақыт тиімділігі

Сабақ жоспарынан болған ауытқулар?

Жалпы баға

Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқыту)?

1:

2:

Сабақты жаксартудың екі мүмкіндігі (сабақ беру мен оқыту)?

1:

2:

Келесі сабаққа дайындалу үшін, сабақ барысында класс және жеке оқушылар туралы не білдім



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу