Фотосинтез. Жаратылыстану, 5 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ: 4.2. Тірі табиғаттағы үдерістер Тақырып: Фотосинтез | Мектеп: Ақтау қаласы, ХБН | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ түрі: | Зертханалық | |||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы дерлік: Фотосинтезге қажетті жағдайдарды сипаттай алады. Көпшілігі: Фотосинтезге қажетті әр түрлі жағдайдарды зерттейді. Аз бөлігі: Экперимент нәтижелерін талдайды, қорытынды жасайды және фотосинтезге қажетті жағдайлардың мысалдарын келтіреді | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: |
Сөздік:
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Фотосинтез кезінде... бөлінеді. Егер жарық қарқындылығы көп болса, фотосинтез жылдамдығы... болады, себебі:.... …Егер көмірқышқыл газы мөлшері көп болса, фотосинтез жылдамдығы... болады, себебі:... | |||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | 1. Басқалардың пікірін сыйлауды, құрдастарымен және үлкендермен дұрыс қарым-қатынас құру қабілетін дамыту (жұптық, топтық жұмыстар кезінде) 2. АКТ-ны дұрыс пайдаланып ақпараттарды іздей білу , оқушылардың денсаулығын қалай сақтауын үйретеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық дамыту | Фотосинтезге қажетті жағдайлар (температура, көмірқышқыл газы мен су) болуы - химия пәнімен, жарықтың қажеттілігі – физика пәнімен байланысты болуы мүмкін. | |||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары | Сабақ тақырыбын ашу үшін видео, қалыптастырушы бағалау жұмысын орындау үшін интернет желісін пайдаланады. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 4.2. Тірі табиғаттағы үдерістер бөлімі (фотосинтез үдерісін түсіндіру) тақырыбында қысқаша айтылған. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 0-1 минут 2- 4 минут 5-40 минут 41-49 минут 50-60 минут 61-75 минут 76-80 минут | І. Ынтымақтастыру атмосферасын құру. Оқушылармен амандасып, көңіл – күйлерін қалыптастыру. ІІ. Фотосинтез үдерісіне қатысатын заттарды еске түсіріп, ауызша қайталау. ІІІ. Фотосинтездің жүруі үшін қажетті жағдайларды зерттеу; Оқушыларды топқа бөліп жасатуға да болады. Әр топта 2 оқушыдан бөлуге болады. 1 топ: Топ оқушылары жапырақта крахмалдың бар-жоқтығын алдымен оны қайнап жатқан суға салады, Сосын ыстық су құйылған химиялық стаканға салынған спирті бар қайнап жатқан түтікшеге салып тексереді. Бірнеше минут өткен соң жапырақ ақ түске енеді. Жапырақты жұмсарту үшін ыстық суға салады. Сосын жапырақты ақ тақташаға қойып, бетіне йод ерітіндісін құяды. Нәтижені саралайды, дәптерлеріне жазады 2 топ: Жапыраққа жарықтың қажеттігін көрсету үшін оқушылар қара қағазбен жартылай жабылған жапырақтарды пайдаланады. Жапырақта теңбіл дақтың болуы хлорофиллдің қажеттілігін дәлелдейді. Нәтижені саралайды, дәптерлеріне жазады 3 топ: Натрий әгі бар(күйдіргіш натр мен сөндірілген әк ерітіндісі (NaOH + Ca (OH)2 ) пластик пакетпен жабылған өсімдіктер көміртектің қос тотығының қажеттілігін көрсететінін анықтау. Нәтижені саралайды, дәптерлеріне жазады 4 топ: Электронды сайт көмегімен әр түрлі түстердің фотосинтезге әсерін зерттеп, нәтижесін талқылайды. http://www.glencoe.com/sites/common_assets/science/virtual_labs/LS12/LS12.html 5 топ: Электронды сайт көмегімен әр түрлі факторлардың әсерінің фотосинтезге әсерін зерттеп, нәтижесін талқылайды. http://www.kscience.co.uk/animations/photolab.swf ІV. Нәтижелерді оқушылармен талқылау. 1.Фотосинтез үрдісі үшін кажетті қандай жағдайларды тәжірибе жүзінде көрдіңдер? 2.Жапырақта крахмалдың қызметі қандай? 3.Фотосинтез процесінде жарықтың маңыздылығы неде? 4.Тәжірибелік бөлімде не ұғындыңдар? 5. Қара қағазбен жабылған жапырақ неліктен ақ түсті? 6.Жапыраққа неліктен йод тамыздың? Бұл көрініс нені білдіреді? V. Әр топқа сыни тұрғыдан ойлауды дамытатын тапсырмалар реті беріледі. Оқушыларды 3 топқа бөліп топта жұмыстанады. VІ. Қорытынды VІІ. Кері байланыс. Құрметті әріптестер, бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар) Үйге тапсырма: сайт сілтемесі бойынша ақпаратпен танысып, тапсырамасын орындау Рефлексия: «Менің ойымша, бұл...» «Себебі, мен оны былай түсіндірер едім...» «Оны мен мына тәжірибелік дәлелдей аламын...» «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» | Крахмалдың қажеттілігі: http://biolicey2vrn.ru/index/obrazovanie_krakhmala_v_listjakh/0-355 Көмірқышқыл газының қажеттілігі: http://biolicey2vrn.ru/index/neobkhodimost_uglekislogo_gaza/0-357 Фотосинтез нәтижесінде бөлінетін оттегі жайлы: http://biolicey2vrn.ru/index/vydelenie_kisloroda_na_svetu/0-359 Нәтижелерді талқылау үшін қолдануға болады: http://biolicey2vrn.ru/index/neobkhodimost_uglekislogo_gaza/0-357 Қосымша 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Барлығы дерлік: Фотосинтезге қажетті жағдайдарды сипаттай алады. Көпшілігі: Фотосинтезге қажетті әр түрлі жағдайдарды зерттейді. Аз бөлігі: Экперимент нәтижелерін талдайды, қорытынды жасайды және фотосинтезге қажетті жағдайлардың мысалдарын келтіреді |
| Ботаника пәнінен алған білімдерін естеріне түсірді. АКТ-ны топта жұмыс жасау барысында, видеоролик қарау кезінде қолданды. Бір-біріне өтілген тақырыпты еске түсіруге көмектесті. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Қысқаша бағалау Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет Сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?