Тірі табиғаттағы үдеріс. Жаратылыстану, 5 сынып, сабақ жоспары.
Тарау 5.3В Тірі табиғаттағы үдерістер | Мектеп: | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тірі табиғаттағы үдеріс | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | 5.4.2.1. Тірі ағзалардың қасиеттерін сипаттайды 5.4.2.2. Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Тірі ағзалардың бірнеше қасиеттерін сипаттай алады (Қозғалыс, тынысалу, сезімталдық, өсу және даму, көбею, бөліп шығару, қоректену Тірі ағзалардың бірнеше құрылымдық деңгейлерін сипаттай алады (Жасушалық, ағзалық (мүшелер жүйесі), популяциялық (дарақтар), экожүйелік (популяциялар), биосфералық (экожүйелік) құрылымдар. | |||||||||||||||
Дағдылар | Білімін қолдану, түсіну | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| |||||||||||||||
Алдыңғы білімі | Жануарлардың негізгі сипаттамаларын атайды (1 сынып). Жануарларды омыртқасыздар және омыртқалылар деп жіктеу. Жануарлар топтарының ұқсастықтары мен ерекшеліктерін сипаттайды. Өсімдіктерді салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсетеді. (2 сынып). Өсімдіктерді белгілеріне қарап жүйелеу. (3 сынып). Балдырлар, саңырауқұлақтар, қыналар, қырықжапырақтар және гүлді өсімдіктерді ажырату және сипаттау (4 сынып). Өсімдіктердің жарыққа жауап қайтаруы, көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегін бөлетінін білу (3сынып). Фотосинтез үдерісін білу және түсіну. Өсімдіктер бөлген оттегінің тірі ағзалар үшін мағызын түсіну. (3 сынып). | |||||||||||||||
Оқытудың тілдік мақсаты | Оқушылар орындай алады: -тірі ағзалардың негізгі қасиеттерін ауызша сипаттау және салыстырады -тірі ағзалардың қасиеттеріне сипаттама іріктеп, кестені толтырады Оқушылар орындай алады:
| |||||||||||||||
Қысқаша шолу | Бұл бөлімде тірі табиғаттың құрылымдық деңгейлері және қасиеттері жайлы ұғымдарын дамытады. Оқушылар тірі табиғаттың құрылымдық деңгейлерінің үлгісін жасайды. Тірі ағзалардың бірнеше құрылымдық деңгейлерін сипаттайды. | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар/ Оқушылардың іс- әрекеті | ||||||||||||||
Амандасу. Үнді халқындай амандасады. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару бірнеше сурет көрсету(Жасуша , Жануар, Ұлпа) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын сыныпқа таныстыру, оқушылармен бірге талдау арқылы зейіндерін шоғырландыру | Презентация | |||||||||||||||
| Тірі және өлі табиғат туралы әдістемелік құралдар: http://earlystudy.ru/sokrovischnica/zhivayanezhivaya-priroda-to-chto-sdelal-che Қасиеттер жайлы таныстырылым: http://900igr.net/prezentatsii/biologija/ZHivoe/011-Svojstva-zhivogo-uporjadochennaja-struktura-poluchenie-energii-iz.html Қасиеттер жайлы видео: https://www.youtube.com/watch?v=dC4blMInzV8 «Бинго» ойынын өткізу жайлы әдістемелік нұсқаулық: http://www.koolibri.ee/download/?action=binary&id=2288 Сары және жасыл түсті карточкалар Биоллогия пәні мұғалімінің сайтынан фотолар: http://tana.ucoz.ru/load/294 Жылқы туралы бейнебаян бар ресурсқа сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=-qs7trLD-tY Power Point таныстырылымы мысалы «Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері»: https://www.youtube.com/watch?v=-xocBjCTaqg Мұғалімге көмекші тансытырылым «Тірі табиғат деңгейлері»: http://www.slideboom.com/presentations/415773/ Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері жайлы мұғалімге арналған әдістемелік ресурстар: http://bio.1september.ru/article.php?ID=200501105 «Жеті маймыл» әдісінің ағылшын тіліндегі сипаттамасы: https://classteaching.wordpress.com/2013/04/25/developing-independent-learners-the-7-monkeys/ Анимация «Тіршіліктің құрылымдық деңгейлері»: https://www.youtube.com/watch?v=ZRFykdf4kDc | |||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||
Кейбір оқушылар нұсқаулық бойынша өте жақсы жұмыс жасайды. Әр оқушының сөйлеуі олардың тілдік қорын дамытады. | ||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
| |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақта оқу атмосферасы өте жақсы деңгейде болды, Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?