Физикалық және химиялық құбылыстар 2. Жаратылыстану, 5 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2A Заттардың кұрылысы мен қасиеттері. | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Физикалық және химиялық құбылыстар 2. | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.1.4. физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата білу. | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар білуі керек: - заттардың денеден айырмашылығын; - физикалық және химиялық құбылыстарға анықтама бере; Көптеген оқушылар мынаны жасай алуы керек: физикалық және химиялық құбылыстардың айырмашылығын | ||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер - заттардың денеден айырмашылығын білсе; - физикалық және химиялық құбылыстарға анықтама берсе; - физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата білсе. | ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге қатысты лексика және терминология: заттың агрегаттық күйі, өзгеріс, физикалық құбылыс, химиялық құбылыс Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Егер зат судың бетіне ………, оның тығыздығы судың тығыздығынан … | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Топ жұмысы – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; Өмір бойы білім алу: температурасына сәйкес заттардың фазалық өту ұғымдарың дамыту. Заттардың қасиеттері туралы білімнің мәнін түсіну. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүние тану – заттардың әртүрлі агрегаттық күйлері ретінде мысал:таулар, өзендер,теңіз және мұхиттар, ауа. | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power Point презентациямен жұмыс немесе интернет арқылы видео көрілім. | ||||||||
Бастапқы білім | Заттарды агрегат күйі: газ,сұйық және қатты заттар; Заттар және дене. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы ( 1-10 минут) | Өткен сабақты қайталау: - Физикалық құбылыс деген не? Мысалдар келтіріндер. - Химиялық құбылыс деген не? Мысалдар келтіріндер. -Олардың айырмашылығы неде ? Салыстыруды Венн диаграммасы./немесе learningapps.org құбылысты анықтау, арқылы жұмыс істеуге болады. Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Физикалық және химиялық заттар. Оқу мақсаты: - физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата білу. Күтілетін нәтижелер: - физикалық және химиялық құбылыстарға анықтама беру; - физикалық қбылысты химиялық құбылыстан ажырата білу; | Интерактивті жаттығулар http://learningapps.org/index.php?s=%D1%8F%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F | |||||||
Сабақтың ортасы (11- 42 минут) | Тәжірибе жасардың алдында ҚЕ еске түсіріп,қайталаймыз.. Химиялық құбылыстардың жүретінің дәлелдейтін тәжірибелерді оқушылар топтарға бөлініп жасайды: - ас содасының уксуспен; - мыс купоросының ерітіндісіне темір шегені салу; - этил спиртінің жануы; - мыс купоросы ерітіндісі мен ас содасының ертіндісінің әрекеттесуі. Кестеге бақылағандары мен нәтижесін жазады. - Сендер жасаған тәжірибелер қандай құбылысқа жатады? Неге сендер олай ойлайсындар? - Сендер қандай белгілеріне байланысты олардын химиялық құбылыстарға жататының түсіндіндер? - Химиялық деп қандай құбылыстарды айтамыз,қорытынды жасандар. Мұғалім сыныппен бірге кластер жасайды: құбылыс→ физикалық және химиялық →мысалдар. Осы тақырып бойынша оқушылардың түсінгенін «Петля» ойыны арқылы тексереді. Бұл ойында әрбір оқушыда сұрағы бар,ал екінші жағында басқа сұрақтың жауабы бар карточка болады. Біреу сұрағын оқиды, ал дұрыс жауабы бар оқушы жауабын оқиды, сосын сұрайды, өз сұрағын оқиды және осылай кете береді, цикл аяқталғанға дейін. | Тақырыптық материалдар 1 және 2 Сіз тәуекелдерді сәйкестендіруге және қауіпсіз оларды басқаруға көз жеткізіңіз. Оқушылар жұппен немесе топпен қағазға немесе мини маркер тақтайшаларға сызба сызады. | |||||||
Сабақтың соңы (43-45 минут) | Оқушылар не білді толтырады. | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қолданылған әдебиеттер:
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?