Күн жүйесіндегі планеталардың қозғалысы. Жаратылыстану, 4 сынып, сабақ жоспары.
Пән: ғылымға кіріспе Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7-бөлім «Ғарышқа саяхат» | Мектеп: Талдықорған қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мерзімі: 4-тоқсан 19.04.18 | Мұғалімнің аты-жөні: Құрмансеитова Р.М. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 4В | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Күн жүйесіндегі планеталардың қозғалысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.4.2.1 Күн жүйесі ғаламшарларының қозғалысын сипаттау. 4.1.2.1 - зерттеу әдістерін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу. 4.1.2.2 - алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Ғаламшарлар туралы алған мәліметтерді қолданып, зерттеу, сипаттау. Мәліметті әртүрлі формада ұсыну. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Мәліметтерді әр түрлі формада қолданып, ойларын толық жеткізеді, сипаттайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Ғаламшарларды үш тілде айтып үйренеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Миссия. Пайымдау. Аз Жаһандық азаматтық. | Әлем үшін жауапты екенін түсінеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында оқушылар бойында құрмет, ынтымақтастық, жалпыадамзаттық жауапкершілікті қалыптастыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану пәнімен байланыс жүзеге асады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Ғаламшарлар туралы білімі бар. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут | Атом-молекула» ойыны. Мақсаты: Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттырып, жаңа сабақпен байланыс жасау. Балалар сендер қалай ойлайсыңдар, айтылған жауап сөздеріңді бір сөзбен қалай айтуға болады? Дұрыс айтасыңдар, біздің бүгінгі сабағымыз ғарыш әлеміне Күн жүйесінің планеталарының қозғалысына байланысты болмақ. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен айту. Бағалау критерийін іліп, таныстыру. «Жетістік жолы» өзін-өзі бағалау әдісі бойынша өздерін бағалайды . Бағалау жетістігіне шақырып, осы тақырып жайлы жайлы білімдерін бағалау. Тақтаға жазып көрсету. /Түсіндіру/ Үш тілде сабақтың тақырыбын ашатын сөздер мен сөздер атауын көрсету, сөздік қорларын молайту. |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 35 минут | (Ұ, Қ) Күннің, ғаламшарлардың, олардың серіктерінің өздеріне денелерді тартуының қалай аталатынын сұраңыз. Ауырлық күші неге тәуелді? Оны жеңіп шығу үшін не істеу керек? Оқушылар ғаламшар Күннен қаншалық ұзақта орналасса, соншалықты төмен жылдамдықпен қозғалатыны туралы қорытындығы келеді. (ОТ) Жұмыстың нұсқауы: Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың өз орбитасы бойынша Күнді айналып өту уақытын жіптің көмегімен анықтап, ретімен орналастырып көрсету. Қорытынды жасау. Жіптердің ұзындығы бойынша планеталардың Күнді айналу диаграммасын жапсырып құрыңыз. № 1 «Сарапшылар» тобының тапсырмасы Тапсырма. Күн жүйесіндегі ең үлкен және ең кіші ғаламшарды анықтаңыз. (Балаларда кесте: ғаламшар диаметрі, ғаламшар мен Күннің арақашықтығы) 1. Күн жүйесіндегі ең алыс орналасқан қандай ғаламшар? __________________________________ 2. Күнге жақын орналасқан ғаламшар ____________________________________________ 3. Жерге ұқсас ғаламшар _________________ 4. Аталған ғаламшарлар туралы интернеттен акпараттар қарастырып бөлісіңіз.
2 топ. Тапсырма. Дифф. Күн жүйесіндегі ең үлкен және ең кіші ғаламшарды анықтаңыз. Интернет желісінен осы ғаламшарлар туралы акпараттарды тауып, бөлісіңіз. 1. Ең ыстық ғаламшар___________________________ 2. Ең суық ғаламшар____________________________ 3. Қай ғаламшардың серіктері көп? ______________________________________________ (Балаларда: ғаламшар бетіндегі температура, серіктерінің саны көрсетілген кесте)
Топтар өз жұмыстарын қорғайды. Кері байланыс жүргізу. Қорытынды. Күн жүйесіндегі тіршілігі бар жалғыз ғаламшар ол жер, ал сол Жердің иесіміз.Күн жүйесіндегі үшінші ғаламшар. Жер бетінде барлық тіршілік иелеріне қажетті жағдайлардың барлығы бар. Ол су, ауа, өсімдік пен жануарлар әлемі және табиғат байлықтары. |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия. Ғаламшарлар реті. Оқушылар алған түсініктеріне қарай ғаламшар ретімен орналасады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
В тобының оқушыларына Күн жүйесіндегі ең үлкен және ең кіші ғаламшарды анықтау тапсырмасы ұсынылады. | Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың қозғалысын тәжірибе арқылы анықтайды.
| Сабақ оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып жоспарланды. Тәжірибе кезіндегі қауіпсіздік ережелері айтылады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?