Адамның жүйке жүйесі. Жаратылыстану, 4 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3-бөлім. Жанды табиғат. Адам | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 4 | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Адамның жүйке жүйесі | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) | 4.2.3.2 - жүйке жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау 4.1.2.2 - алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну | |||||
Сабақ мақсаттары | Жүйке жүйесінің адам ағзасындағы рөлін анықтап сипаттау. | |||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік сөздік және терминология:
| |||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы білім алу | |||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану | |||||
Алдыңғы меңгерілген білім | 3 сыныпта адамның дене мүшелері туралы алған білімдерін қайталау | |||||
Сабақбарысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы | I.Ұйымдастыру бөлімі «Сөйлейтин қолдар» тренинг Мақсаты: оқушылардың ара-қатынастарын жақындату. Жаттығу барысы: Оқушылар екі шеңбер құрады. Ішкі және сыртқы шеңберде бір-бірлеріне қарап тұрады. Мұғалім белгі берген кезде оқушылар жұп құрып, берген тапсырманы үндемей орындайды. Қолдарыңмен амандасу. Қуаныш білдіру. Сәттілік білдіру. Қолдарыңмен қоштасу. - Не жеңіл, не қиын болды? -Үндемей ақпаратты беру кімге қиындық туғызды? -Кімге жеңіл болды? - Қарсы тұрған оқушының ақпаратына назар аудардың ба, әлде өзің осы ақпаратты қалай жеткіземін деген ойда болдың ба? - Бұл жаттығуларды не үшін жасадық деп ойлайсыңдар? Тест жұмысы1. Зәр шығару жүйесіне не жатады?а)несепағар ә) зәр түзуші өзек б) бауыр2. Зәр шығарушы мүшелерді көрсет.а)бүйрек ә)зәр шығару өзегі б) артерия3. Зәр түзуші мүшеге не жатады?а)қуық ә) несепағар б)бүйрек4. Бүйректің салмағы қанша?а)120г ә)150г б)50г5. Бүйрек қандай қызмет атқарады?а) қорғанышты ә) сақтандырғыш б) қан айналым | Презентация Кластер жасауға арналған А1 форматы Презентация
суреттер
http://kidshealth.org/en/kids/brain.html http://easyscienceforkids.com/all-about-your-nerves/ | ||||
Сабақ ортасы | Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу.
Дененің осындай жұмыстарының барлығын ми басқарады. Яғни екі ми десе де болады: олар бас миы мен жұлын. Бас миы бассүйектің ішінде болса, жұлын омыртқа жотасының ішінде орналасқан. Бассүйектің артқы жағындағы саңылау арқылы бас миы мен жұлын бір-бірімен байланысып жатады. Олар бірігіп орталық жүйке жүйесін құрады. Жұлын ағзаның ішкі мүшелерінің жұмысын басқарады, Бас миы түстерді ажыратуға, есте сақтауға, ойлануға, жазып, сызуға, дыбыстар мен дәм сезуге жауап береді. Миллиардтаған жүйке жасушалары -нейрондар арқылы бас миы денені басқарады. |
https://www.dkfindout.com/us/human-body/your-waterworks/?_escaped_fragment_ http://kidshealth.org/en/kids/bfs-usactivity.html?WT.ac=k-ra | ||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Қарастырылған мәліметтер бойынша қорытынды жасаңдар. «Телеграмма» Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы мұғалімге, ата-анасына, достарына арнап жазулары керек. -Өздерін бағалау Тақтадағы пайыздық көрсеткіш бойынша өздерін бағалайды. 50% 70% 100% | |||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалдымеңгерудеңгейінтексеружоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасыныңсақталуы | ||||
Топта жұмыс жасату арқылы дифференциациялау. Қабілеттері әр түрлі оқушыларды топтастырып жұмыс жасату. Топтық жұмыстарды ұйымдастыру үшін қабілеті жоғары оқушыларға күрделі тапсырма беру. | Оқушылардың топтағы жұмыстары бағаланады. | Денсаулық сақтау технологиялары. Қолданылған сергіту сәті мен белсенді оқыту әдістері Сабақ барысында қауіпсіздік ережесін сақтау. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды