Жер қабаттары қалай орналасқан? Жаратылыстану, 3 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Жаратылыстану

Сынып: 3

Жер және ғарыш

Мектеп:

Модератор: Увалиева А.К

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Күні:

Тақырыбы:

Жер қабаттары қалай орналасқан?

Оқу мақсаты:

3.4.1.1 Жер сфераларын түсіндіру және графиктік кескіндеу;

3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау;

 Сабақтың

 мақсаты:

Оқушылар:

Жер қабаттарының орналасуы жайлы біледі;

Биосфераның басқа жер қабатынан ерекшелігін талқылайды;

Жер қабаттарының бір-бірімен байланысын түсінеді;

 Бағалау критерийі

Жер қабаттарының орналасуын бейнелейді және сәйкес түсті дұрыс таңдайды.

Ғаламшарды қорғау шараларын біледі.

Тілдік мақсат

Оқушылар: атмосфера, биосфера, гидросфера, литосфераға тән түсті таңдап, дәлелдемелер келтіреді. Жердің әр қабатында орналасқан нысандар туралы өз ойын айтады және басқа қабаттармен байланысын әңгімелейді.

Пәндік терминология мен тірек сөздер:

Сфера, биосфера, литосфера, гидросфера, атмосфера

 Құндылықтар

ғаламшарды қорғау

 Пәнаралық байланыс

дүниетану

 АКТ қолдану

 дағдылары

презентация

Алдыңғы меңгерілген білім

Жер сфераларын біледі

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру.

Өткен сабақта алған білім бойынша қалыптастырушы бағалау

мазмұны

Иә/жоқ

1

Ауа кез келген жерде болады

2

Жер бетіндегі тіршілік қабаты гидросфера деп аталады

3

Жауын-шашын, бұлт биосфера қабатында болады

4

Жердің қатты қабаты -литосфера

5

Мұхит пен көлді мекендеушілер гидросфера нысаны

Бағалау критерийі:

  • Ауаның қасиетін біледі
  • Жер бетінің тіршілік қабаты жайлы түсінік қалыптасқан
  • Жауын-шашын бұлт орналасқан жер қабатын біледі
  • Жердің қатты қабатын дұрыс анықтайды
  • Мұхит пен көлді мекендеушілердің мекендейтін қабатын біледі

Бағалау

5-4 ұпай

«5»

3 ұпай

«4»

2 ұпай

«3»

Жұмыс парағы

Бағалау критерийі

Сабақтың ортасы

  • Мозаика құрастыр.

Оқушылардың назарын оқулықтағы суретке аудару.

  • Суретте қандай жануарлар бейнеленген?
  • Олар қайда мекендейді?
  • Жануарлардың әрқайсысы туралы не айтуға болады?
  • Олардың ерекшелігі неде?
  • Тірі ағзаларға тіршілік ету және өсу үшін не қажет?

Әр топқа суреттердің түрлі жиынтығын беру. Жануарлардың суретін олардың тіршілік ортасына қарай (әуеде, жерде, жер астында, суда) орналастыру. Тіршілік ортасының литосферада тереңдеген сайын, атмосфера биіктеген сайын азаятынына назар аударту.

Талқылау. Басқа ғаламшарларда неліктен сондай жануарлар, балықтар мен құстар мекендемейтінін топта талқылау. Жауаптарды тыңдау, басқа ғаламшарларда ауа және су жоқ болғандықтан тіршілік жоқ екенін оқушылардың өздері айтуларына бағыт беру.

  • Модель жаса.

Топтық жұмыс ұйымдастыру. Әр топқа шар түрінде бейнеленген Жердің суреті салынған парақ, қоңыр, көгілдір, көк және жасыл түсті сақиналар (жасыл сақина қалғандарына қарағанда екі есе жуан), желім, қайшы беру.

Жұмысты орындауға арналған нұсқаулық

  • Әр түс Жердің қай қабатын білдіретінін анықтау.
  • Сақиналарды Жер қабықтарының орналасу ретіне сай жапсыру.
  • Жасыл сақина (биосфера) басқа сақиналардан неге жуан екенін дәлелдеу
  • Жасаған жұмыстарын қорғау
  • Биосфера басқа қабықтармен қалай байланысады?

Жұптық жұмыс. Тірі табиғат иелері басқа Жер қабаттарынан не алып, не беретіні туралы ойлануды тапсыру. Әр топ алдын ала биосфераның қандай өкілін таңдайтыны жайлы ақылдасу және таңдауларын жариялау (жануарлар, құстар, теңізді мекендеушілер, өсімдіктер). Жұптардан таңдаған жануар жайлы сұрақтарға жауап алу.

сұрақ

жауап

1

Таңдаған жануар атауы

2

Жануар атмосферадан не алады?

3

Ол атмосфераға қандай газ бөледі?

4

Ол гидросферадан не алады?

5

Ол гидросфераға қандай пайда тигізеді?

6

Ол литосферадан не алады?

7

Литосфераға не береді?

Басқа жұптардың жауаптарымен салыстырып, ортақ жауаптарды анықтау.

  • Ойлан.

Оқушыларға сұрақ қою:

  • Жер ғаламшарымыз өзгеріске ұшырауы мүмкін бе?
  • Неліктен өзгеруі мүмкін?
  • Адам баласы әр қабыққа қандай өзгерістер әкеледі?
  • Жер қабықтарының біреуі өзгерсе, басқаларына әсер ете ме?
  • Ғаламшарымызды сақтап қалу кімнің қолында?
  • Сен білесің бе?

Оқушылардан Жер бетінде алғашқы тірі ағзалар оның қай қабатында пайда болғанын сұрау. Ғалымдардың нақты анықтамағанын, алайда алдымен бактериялар суда пайда болған деп есептейтінін айту.

  • Қалыптастырушы бағалау.

балық

тау

бұлт

ұлу

шөлді жер

бу

көбелек

адам

теңіз

атмосфера

Биосфера

Гидросфера

литосфера

Жұптық тексеру жүргізу.

Қосымша тапсырма. Жұмыс дәптері. 69-жұмыс парағы. «Жердің төрт қабаты» 13-б. 70-жұмыс парағы. «Биосфера өкілдері», 14-б.

Төрт түсті қағаз, желім, қайшы, Жер үлгісінің суреті

кесте

Семантикалық карта

Сабақтың соңы

Рефлексия «Идеялар себеті»

Топ бойынша болашақта  ғаламшарды қорғауда қандай үлес қосатындары жайлы жазып, «Идеялар себетіне» жабыстыру. Топтар бір-бірінің жазғандарын оқып, ұнаған идеяны белгілеу.

Себет макеті

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұмбақтар кітапшасы: Жер қабықтары туралы өз ойларынан жұмбақтар кітапшасын құрастыру.

Кіріспе тапсырма, Биосфераның басқа қабықтармен байланысы, семаникалық картамен жұмысты бағалау

Топтық, жұптық, жеке жұмыс жасау ережелерін сақтау

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу