Қозғалыс. Қозғалыс тудыратын күштер. Жаратылыстану, 2 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5 бөлім: «Табиғат физикасы. Күш және қозғалыс» | Мектеп: Көкшетау қаласындағы ФМБ-ғы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні : | |
Сынып: 2 | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы: | Қозғалыс. Қозғалыс тудыратын күштер | |
Оқу мақсаттары | 2.5.1.3 - қозғалыс тудыратын күштерді зерттеу; 2.1.2.6 - эксперименттің басты белгілерін анықтау (мақсат, болжам, ресурс, жоспар, мерзім, нәтиже); 2.1.2.7 - эксперимент жүргізу және оның нәтижесін кестеге түсіру | |
Сабақ мақсаттары | Сұрақтар қою және түрлі көліктердің қозғалысын бақылау арқылы жауап беру. Бақылау нәтижелерін түсіндіру, қорытынды жасау. | |
Бағалау критерийлері | *қозғалыс тудыратын күштерді түсіндіреді; *қозғалыс тудыратын күштерді ажыратады. | |
Тілдік мақсаттар
|
Талқылауғаарналғансұрақтар:
Неліктен …
түрліжылдамдықтыңтежелужолыәртүрліболатынынайтааласыз | |
Құндылықтарды дарыту | -ынтымақтастық; - өмір бойы білім алу | |
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі, дүниетану. | |
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушылар 1-сыныптағы 2В «Күш және қозғалыс» бөлімінде алынған білімге негізделеді | |
Сабақбарысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 0-5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Мақсаты:Ойын ойнату арқылы жағымды көңіл-күй орнатып, топтарды анықтау. «Түсті доптар» Қызыл, сары, ақ добым, Әрі-бері жүгіргің. Қателеспей тезірек 2-2-ден тізілгің. 3-3-еуден тізілгің. 5-5-еуден тізілгің. -Балалар, енді осы құраммен бүгінгі сабақта топ болып жұмыс істейсіңдер. (МК,Ұ,Қ) Суретпен жұмыс Мақсаты:Демонстрациялау арқылы сабақтың тақырыбын ашу, оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту. Мұғалім тақтада суреттерді көрсетеді. -Балалар, мына суреттерге назар аударыңдар. Осы суреттер өзара байланысын анықтасаңдар, бүгінгі сабақтың тақырыбын білесіңдер. -Суретте не берілген? -Олар туралы не айтуға болады? -Олардың ортақ қасиеті неде деп ойлайсыңдар? -Айырмашылығы неде екен? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу.Бағалау критерийлерін анықтап, тақтаға жазу. | СУРЕТТЕР слайд |
Сабақ ортасы 5-35 минут | (МК,Ұ) Бейнероликті тамашалау Мақсаты:Қозғалыстың жылдамдығы жайлы түсінік қалыптастыру, «баяу», «жылдам» терминдерін енгізу. Мұғалім оқушыларға ұшақтың қонуы мен ұшқан кездегі жылдамдыққа назар аударуды сұрайды. (Ұ) .................................................... туралы бейнероликті көріп, қозғалысты салыстыру. (Ұ,Қ) «Ойлан.Бірік.Талқыла.» стратегиясы Массалары әр түрлі бірнеше денені (суретті көрсетуге болады) көрсету: доп, адам, автомобиль, ұшақ, т.б. -Балалар, денелер қалай қозғалады? -Осы денелердің жылдамдығын өзерту үшін бірдей күш қажет пе? -Олардың қозғалуына не әсер етеді? -Денелер өз бетімен қозғала ма? Оқушылардың ойын тыңдау (ОТ,Т)Тәжірибе жасау Оқушыларға әртүрлі заттар беріледі. Оқушылар топта отырып, мәселені талқылап, денелерді қозғалысқа келтіретін күштерді зерттейді. Топтардың жауаптары тыңдалады, толықтырылады.Топты 3 рет шапалақ соғу арқылы бағалау. -Шар көкке ұшу үшін не істеу керек? -Машине алға жүру үшін не істеу керек? -Қалам жазу үшін не істеу керек? -Доп секіру үшін не істеу керек? /оқушылардың жауаптарын тыңдау және толықтыру/ (Ұ,Қ) Проблемалық сұрақ -Қай кезде денеге көбірек күш жұмсалады: оны итерген кезде ме, әлде оны сүйреген кезде ме? Оқушылар бұл сұраққа жауап беру үшін топта талқылайды, өз ойларымен бөліседі. (Ө,ҚКарточкамен жұмыс. Тапсырма
1 2 1-бала: қорапты ____________________________ 2-бала: қорапты ____________________________
| Көлік түрлері бейнеленген суреттер Бейнеролик Шар, мәшине, қалам, доп, Жұмыс дәптерлері |
Сабақтың соңы 35-40 минут | Рефлексия: - Не үйрендік? -Нені білдік? -Не қиын болды? Бағалау: Оқушылар БАҒДАРШАМ арқылы өздерін бағалайды. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасы ның сақталуы |
Дифференциация – Деңгейлік тапсырмалар беру | Оқушыларды пайыздық көрсеткіш бойынша бағалау. | Қауіпсіздік техникасы-ның ережелерінен |
Кабілеті жоғары оқушылар өз беттерімен көліктердің қозғалыстарын зерттеу | Оқушылардың қабілеті топта жұмыс істеу барысында бақыланады, мұғалім жазбалар жүргізеді. | Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері. |
Сабақ бойынша рефлексия | ||
Шеңберге шығу сабақ бойынша кері байланыс жүргізу. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?