Жеке гигиенаны сақтау. Жаратылыстану, 2 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Пән: Ғылымға кіріспе

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тірі ағза. Адам

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жеке гигиенаны сақтау

Оқу мақсаты

2.2.3.4 - денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтау;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Жеке гигиенасы құралдарының атауларын біледі.

Көптеген оқушылар: Жеке гигиенасының ережесін құрастырамыз.

Кейбір оқушылар: Денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтаймыз.

Бағалау критерийлері

1.Жеке бас гигиенасын сақтауды үйренеді.

2. Жеке бас гигиенасының денсаулыққа маңыздылығы туралы дәлелді пікір білдіреді.

Тілдік мақсаттар

Гигиена, жеке бас гигиенасы, тазалық.

Құндылықтарды дарыту

Шығармашылық және сын-тұрғысынан ойлау.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі және әдебиеті

АКТ қолдану дағдылары

Компьютер-интернет жүйесі.

Бастапқы білім

Жеке бас гигиенаның құралдарының атаулары, өзін-өзі күту, дене мүшелері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

5 мин

Ұжымдық жұмыс

«Артығын алып таста».

5 мин

Ұйымдастыру:

Оқушылар сабақтың ұраның хормен айтады.

Өткен тақырыпты қайталау.

«Домино» әр қатардағы оқушылар ұнаған суреттерді таңдайды.

  • Бұлшық ет туралы айтып бер.
  • Қаңқаның негізгі бөліктерін ата.
  • Қол қандай бөліктерден тұрады?
  • Аяқ қандай бөліктерден тұрады?

/өзара сигналды карталар арқылы бағалау/

Жаңа сабақ

Мына суретке мұқият қара, артығын алып таста. Артық заттың алып тастау себебін түсіндір.

1.Сабын, дәптер, тіс щеткасы, орамал.

2.Аяқ киім щеткасы, қолорамал, орындық, тарақ.

3. кітап, тіс пастасы, қайшы.

Оқушылармен сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Суреттер

Сабақтың ортасы

Топтық жұмыс

5 мин

Саралау әдісі.

5 мин

8 мин

5 мин

(Т) Саралау. «Мамандықтың бәрі жақсы»

Оқушылар дене мүшелерінің дәрігерлері болып бөлінеді. «Тіс дәрігері», «Құлақ дәрігері», «Көз дәрігері» болып, әр дәрігер оқушыларға тісті, құлақты, көзді таза ұстап, жууды көрсетеді, жеке гигиена ережелерін құрастырады.

1-топ Көз дәрігері (окулист)

Суреттер мен ережелерді сәйкестендіріп, постер құрастырады

Көз гигиенасы

 Кітапты жарық жақсы түсетін бөлмеде оқу керек.

 Оқыған кезде кітап көзден 33 - 35 см қашықтықта болып, жарық сол жақтан түсуі қажет.

 Жүріп келе жатқан көліктің ішінде отырып газет, кітап, т. б. оқуға болмайды.

Көз зақымданғанда көрсетілетін алғашқы жәрдем.

Егер көзге қоқым түссе, онда қол орамалмен немесе мақтамен сүртеді. Ал көз ауыр жарақаттанса, онда көзді таза таңғышпен байлап, зардап шегушіні ауруханаға тез арада жеткізген жөн. Ал көзге ұнтақ, қышқыл және улы заттар түссе, онда дереу дәрігерге қаралу қажет.

2-топ Құлақ дәрігері (Оториноларинголог)

Тірек сөздерді пайдалынып гигиенаны сақтау ережесін құрастырады.

/ Құлақты тазалау, ине, сіріңке, үшкір зат, болмайды,

суықтан ,судан, қорғау , дәрігерге бару, аптасына 1 рет, қатты ауырғанда /

3-топ Асқазан-іш дәрігері (гастроэнтеролог)

Суреттерді пайдаланып гигиенаны сақтау ережелерін құрастырады. Стикерге тұжырымдарды жазып, постерге жабыстырады. Қол жуу техникасын айтып береді.

4-топ Тіс дәрігері (стоматолог)

Суреттерді пайдаланып гигиенаны сақтау ережелерін құрастырады. Тіс тазалау техникасын айтып береді.

Топ

Гигиена сақтаудың ережелерін құрастырады

Гигиена сақтаудың ережелерін түсіндіреді

1-топ

2-топ

3-топ

4-топ

3-тапсырма:

Жағдаяттық сұрақ.

Бекарыс деген бала жалқауланып, ылғи қолын жумайды, таңертең, кешке тісін тазаламайды, тәттіні көп жейді. Ойнап келіп, киімін шешпей, ұйықтап қалады. Тіпті шашы таралмайды. Бір күні Бекарыс осылай жүріп, ауырып қалады, тісі қатты қақсап, іші ауырып, денесі қотыр болып кетеді. Бекарыс дәрігерге барады.

1.Бекарыстың ауруына себеп болған жағдайды айт.

2.Бекарысқа ереже құрастыр.

/кері байланыс/

Дескриптор:

1.Ауруға себеп болған жағдайды айтады.

2. Ереже құрастырады.

3.SWOT талдау.

Күшті жағы

Дәрігерге бару

Жағымсыз жағы

Жеке гигиена сақталмады

Мүмкін жағы

инфекциялық аурулар пайда болуы мүмкін

Қауіпті жағы

Отбасы мүшелеріне таралуы

/қорытындылау /

(Ө) Семантикалық картамен жұмыс

Сөйлемдер

+\-

1

Кітапты қараңғы бөлмеде оқу керек

-

2

Әр адамның жеке орамалы болу керек

+

3

Жеміс- жидекті жуып жеу міндетті емес

-

4

Тісті күнделікті жуып тұру керек

+

5

Құлақты үшкір, қатты заттармен тазалау қажет

-

6

Тырнақты өсірмей уақытында алып тұру керек

+

Дескриптор

балл

1

Дұрыс ақпаратты анықтайды.

1

2

Бұрыс ақпаратты анықтайды.

1

Барлығы

/тақтадағы дұрыс жауаппен өзара бағалайды/

Оқулық, суреттер.

Тазалық сақтауға арналған заттардың суреттері, адамның дене мүшелері(қол, тіс, шаш, тырнақ).

Интернет жүйесі.

Қалпақ, ақ халат, тіс, құлақ, көз дәрігерлерінің құралдары.

Сабақтың соңы

5 мин

Қорытынды.

  • Жеке гигиенаны сақтау міндетті ме?
  • Неліктен?

Оқушылар сабақ бойынша өз ойларын айтады.

Кері байланыс:

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

 Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау әдісі белсенділігі төмен оқушылармен жұмыс істеуге көмектеседі.

«Артығын алып таста», «Бір минуттық әңгіме»,жағдаяттық сұраққа жауап беру,SWOT талдау әдісі, «Бір минут» әдістері қолданылады.

Қабілеті жоғары оқушыларға күрделі тапсырмаларды беру арқылы олардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттырамын.

Кері байланысқа «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі.

Жеке бас гигиенасының денсаулыққа маңыздылығын түсіндіру.

Тәжірибелік жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау ескерілді.

Сабақ бойынша рефлексия.

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.Белсенді-саралау әдісі.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Берілген тапсырмалар;

2: Рөлдік ойын.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Топ

Гигиена сақтаудың ережелерін құрастырады

Гигиена сақтаудың ережелерін түсіндіреді

Көз дәрігері

Құлақ дәрігері

Асқазан-іш дәрігері

Тіс дәрігері

Топ

Гигиена сақтаудың ережелерін құрастырады

Гигиена сақтаудың ережелерін түсіндіреді

Көз дәрігері

Құлақ дәрігері

Асқазан-іш дәрігері

Тіс дәрігері

Топ

Гигиена сақтаудың ережелерін құрастырады

Гигиена сақтаудың ережелерін түсіндіреді

Көз дәрігері

Құлақ дәрігері

Асқазан-іш дәрігері

Тіс дәрігері

Топ

Гигиена сақтаудың ережелерін құрастырады

Гигиена сақтаудың ережелерін түсіндіреді

Көз дәрігері

Құлақ дәрігері

Асқазан-іш дәрігері

Тіс дәрігері

Жағдаяттық сұрақ.

Бекарыс деген бала жалқауланып, ылғи қолын жумайды, таңертең, кешке тісін тазаламайды, тәттіні көп жейді. Ойнап келіп, киімін шешпей, ұйықтап қалады. Тіпті шашы таралмайды. Бір күні Бекарыс осылай жүріп, ауырып қалады, тісі қатты қақсап, іші ауырып, денесі қотыр болып кетеді. Бекарыс дәрігерге барады.

1.Бекарыстың ауруына себеп болған жағдайды айт.

2.Бекарысқа ереже құрастыр.

Бекарыс деген бала жалқауланып, ылғи қолын жумайды, таңертең, кешке тісін тазаламайды, тәттіні көп жейді. Ойнап келіп, киімін шешпей, ұйықтап қалады. Тіпті шашы таралмайды. Бір күні Бекарыс осылай жүріп, ауырып қалады, тісі қатты қақсап, іші ауырып, денесі қотыр болып кетеді. Бекарыс дәрігерге барады.

1.Бекарыстың ауруына себеп болған жағдайды айт.

2.Бекарысқа ереже құрастыр.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу