Өсімдіктерді күту. Жаратылыстану, 2 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4A бөлім: Тірі табиғат әлемі | Мектеп: Көкшетау қаласындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні : Шамиганова Р. М | ||
Сынып: 2В | Қатысқандар: | Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы: | Өсімдіктерді күту. | ||
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтемеу) | 2. Өсімдіктер. Өсімдіктердің дамуы | ||
Сабақ мақсаттары | 2.2.3.4 Бөлме және мәдени өсімдіктерге қандай күтім қажет екенін білу; 2.2.3.2. Өсімдіктердің күн энергиясын жұтатынын түсіну Дағдылар: Бақылау 2.1.1.2. Сұрақтарға жауап беру үшін өсімдіктердің өсуін бақылау отырып, жеке тәжірибесін пайдалану Жоспараланатын ғылыми зерттеу 2.1.2.3. күтілетін нәтижелерді болжау Мәліметтерді алу және таныстыру 2.1.3.3.Бақылаулар мен салыстырулар бойынша жазбалар жасау, (мысалы, уақытты, салмақты, ұзындықты) Нәтижелерді түсіндіру 2.1.4.1.Өсімдіктер арасындағы айырмашылықтарды салыстыружәне түсіндіру | ||
Жетістік критерийлері | Өсімдіктерге қажетті жағдайларды біледі. | ||
Тілдік мақсаттар
| Өсімдіктерарасындағыұқсастықтарыменайырмашылықтарынталқылап, салыстыраалады | ||
Құндылықтардыдарыту
| Сыйластық Жауапкершілік. Еңбекқорлық | ||
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі,дүниетану. | ||
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушылар 1-сыныптағы «Өсімдіктердің көптүрлілігі» бөлімінен өсімдіктер туралы жалпы біледі. | ||
Сабақбарысы | |||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтажоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы | 1. Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық: Қуанамын мен де,Қуанасың сен де,Қуанайық достарымАрайлап атқан күнге.Адамдардың бәрі қызығады, су құймасаң сәні бұзылады. Бұл не? Гүл-өсімдіктің қандай түріне жатады? Шөптесін өсімдік. Жалпы өсімдіктің неше түрі болады? -Өсімдіктің мүшелерін ата? Осы өсімдіктердің өсуіне не қажет деп ойлайсыңдар? Ал өсімдіктерге қандай көмек жасауға болады? Оқушылардың ойларын тыңдау. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Өсімдіктерді күту. Мақсаты:Бөлме және мәдени өсімдіктерге қандай күтім қажет екенін білу Жетістік критерийлері:
| Өсімдік мүшелерінің суреттері | |
Сабақтың ортасы | Ой шақыру. (ОТ) Бөлме өсімдіктерін қалай күту туралы кітапша жасату. Бүгін біз бөлме өсімдіктерімен таныс боламыз. Өсімдік өмір сәні, табиғат көркі, дәрі-дәрмек. Олар біздің бөлмемізді тек әдемі етіп көрік бере қоймай, бөлменің, үйдің ауасын тазартады. Бізге қуаныш сыйлайды, көңіліміз көтеріңкі болады екен. Олардың көптеген түрлері болады. Алоэ өсімдігі- жапырақтары тікенді болып келген, бірақ тікені қолымызға кірмейді. Алоэның емдік қасиеті бар, дәрі-дәрмек. Егерде, жүгіріп бара жатып, жарақат алған жағдайда осы алоэ кескінін кесіп алып, жарақат алған жерге тигізіп біраз уақыт ұстап тұрсақ жазылады екен. Міне, өсімдіктердің осындай адамға деген пайдасы бар екен. Енді, гүлдің сырт келбетімен танысайық. Тамыры – сабағы – жапырағы – гүлі. Балалар, ендеше осы айтып отырған гүлдеріміз біздің бөлмемізде бар ма? Мұқият қарайықшы, кім көріп тұр?
Герань Бегония Фикус Алоэ Неліктен адамдар бөлме гүлдерін өсіреді?- Гүлдер бөлменің ауасын тазартып, кейбір ауруларды емдеуге өте пайдалы, тіпті олар үйді де әсемдейді.- Ал, адамдар бөлме гүлін қалай күтіп-баптайды білесіңдер ме? Оқушылардың жауаптарын тыңдау. Ал мынау қандай бөлме өсімдігі? Бұл-кактус. Кактус ыстық шөл далада өседі. Ол кішкене бөшкеге ұқсайды. Мыналар бұның сабағы және бұтағы. Кактустың жапырақтары инелерге айналған. Кактустар гүлдейді, гүлі өте әдемі болады.- Қалай ойлайсыңдар, кактус инелерімен қандай жануарға ұқсайды? Оқушылардың жауабын тыңдау Видео көрсету «Бөлме өсімдіктерін күту» (Т, Ж,Қ) Оқушыларға бір апта бойы күтуі тиіс өсімдік беріңіз. Оқушылар оның биіктігі, құйылған судың көлемі, жапырақ саны, т.б. өлшеулері туралы мәліметтер жазылған күнделік жүргізуі тиіс. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді тізбектей оқушыларға оқыту. Дәптермен жұмыс жасау. | ||
Сабақтың соңы | Қорытынды жасау.Не үйреніп,не білдік? Сонымен, балалар бүгін біз қандай тақырыпты қарастырдық? - Өсімдіктерді қалау күту қажет? - Бүгін сендер қандай бөлме өсімдіктердің аттарымен таныстыңдар? - Тағы қандай бөлме өсімдіктерін білесіңдер? -Сенің үйіңде қандай бөлме өсімдігі бар? -Оларды қалай күтесіңдер? | Денсау лық және қауіпсіздік техникасының сақталуыы | |
Дифференциация –топтық жұмыстарда деңгейлік тапсырмалар беру арқылы. | Өзін-өзі бағалау. «Бағдаршам» ойыны бойынша. | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. | |
Деңгейліктапсырмаларорындау.. | Сергіту Сәттерімен Белсенді іс-әрекет түрлері. | ||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?