Жасанды жарық көздері. Жаратылыстану, 1 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: Сынып: | Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | |||||
Тақырыбы | Жасанды жарық көздері | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) | 1.5.2.3 - жасанды жарықтың қажеттілігі мен көздерін анықтау | |||||
Сабақтың мақсаты | Жасанды жарықтың қажеттілігін анықтайды. | |||||
Бағалау критерийлері:
| Жарықтандыру мақсатында қолданылатын жасанды жарық көздерінің қажеттілігін атайды | |||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Табиғи және жасанды жарық көздері тақырыбына қатысты сөздер мен терминдерді біледі және қолданады:
| |||||
Құндылықтардыдарыту | Еңбек және шығармашылық | |||||
Пәнаралықбайланыстар | Дүниетану,өзін-өзі тану пәнімен байланысты | |||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушылар біздің Жер планетасында өмір сүретінімізді білуі тиіс. Сондай-ақ, олар Жер планетасы ғарышта орналасқанын білуі тиіс. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 2 мин 7 мин | (Ұ)Ұйымдастыру кезеңі Терең ғылым сананың, Тегідөп ой саламын. Маңызберіпоқимыз, Ғылымға кіріспе сабағын (Ұ)Ойын «Кім тапқыр?» Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында ойын өткізіледі. Оқушыларға сөздер жасырылады. Оқушылар шешуін табады. Тапсырма: Әріптердің орнын ауыстыру арқылы сөз жасаңдар. -Балалар, шешуінде қандай сөз шықты? Ж А Р Ы Қ -Жарыққа нені айтамыз? -Жарық көздеріне нелер жатады? -Жарық көздерінің қандай түрлерін білесіңдер? /оқушылардың жауаптарын тыңдау/ | Тақырыптық суреттер мен қима әріптер | ||||
Сабақтың ортасы 7 мин 5 мин 3мин 7 мин 3 мин | (Ж) «Мен саған, сен маған». Оқушылар бірін-біріне тақтада берілген сұрақтарды қойып, жауап береді. -Балалар, жарық көздерінің неше түрі бар|? -Қандай түрлері бар? -Табиғи жарық көздеріне нелерді жатқызамыз? -Жасанды жарық көздеріне нелер жатады? -Бүгінгі күні қолданған жарық көздерін атап шық. (мысалы, жарық шамдары, теледидар, компьютер мониторы, автомобильдер/автобустар, ас үй аспаптары және т.б.) Қалыптастырушы бағалау – оқушылар күнделікті өмірде қолданатын жарық көздерін анықтай алады. (Ұ,Ж,Т, Ө, Қ) Суретпен жұмыс Басқа да жарық көздерін қарастыру: (мысалы, фонарлар, жол белгілері, жедел жәрдем көрсету көліктері, дүкен маңдайшалары, театрлар, жәрмеңке орындары, цирк, прожектор және отшашулар,т.б.) -Балалар, мына суреттерден қандай жарық көздерін көріп отырсыңдар? -Олар қай кезде жарық береді? -Күндізгі кезде олардың жарығы байқала ма? /оқушылардың жауаптарын тыңдау/ Қалыптастырушы бағалау– оқушылар күнделікті қолданылатын негізгі жарық көздерін анықтайды. Сергіту сәті: «Жарық-қараңғы» ойынын ойнау (Т)Шығармашылық жұмыс Оқушыларға флипчат пен маркерлер беріледі.Оқушылар топта ақылдаса отырып, жарықтандыру мақсатында қолданылатын жарық көздерінің суретін салып, постер құрастырады. 1-топ:Көшедегі жарық 2-топ:Мереке күндері қолданылатын жарық 3-топ:Реклама мақсатында қолданылатын жарық 4-топ:Үйдегі жарық Қалыптастырушы бағалау– оқушылар қолданылатын негізгі жарық көздерін анықтай алады. (Ө)Дәптермен жұмыс Жасанды жарық көздерін анықтап, түрлі-түсті етіп бояу. | Тақырыптық суреттер https://www.youtube.com/watch?v=a20eai3UOtk Көңілді әуен Флипчарт пен маркерлер Жұмыс дәптері | ||||
Сабақтың соңы 6 мин | Рефлексия:-Не білдім? -Не қызықты болды? -Қандай қиындықтар кездесті? «Түсті жолақтар» арқылы өздерін бағалайды. Жарық көздерін білемін. Сенімсізбін! Жарық көздерін білмеймін және ажырата алмаймын. | Түрлі түсті стикерлер | ||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Дифференциация – Жарықтандыру мақсатында қолданылатын жасанды жарық көздерін анықтап, бояу барысында топта бірге жұмыс жасату. Жергеқатысты сұрақтарға жауап іздеу. | Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? Суретпен жұмыс істеу барысында | Пәнара лық байланысДенсау лық пен қауіпсіздік сақтау шаралары | ||||
Сергіту сәті |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?