Қазақ тілі және әдебиеті_ 1 сынып _8 бөлім_ Денсаулықты сақтау_ Мәтін құрастыру_ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Пән: қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8-бөлім: Дені саудың – жаны сау Күні: 04.05.17ж Сынып: 1А | Мектеп: НЗМ Көкшетау қаласы Мұғалімнің аты-жөні: Сабитова А.С. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Мәтін құрастыру |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.2.6.1 мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін/ ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі)/ стилін (көркем және бейкөркем) ажырату 1.1.8.1 берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту 1.3.5.1 тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу |
Сабақ мақсаттары | Мәтіннің тақырыбы мен стиліне сай тиісті тақырыпқа шағын жазылым таңдап жаза алады. |
Бағалау критерийлері | Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
Тілдік мақсаттар | Қауіпсіздік ережелері, жағдаят, қауіп төнді. |
Құндылықтарды дарыту/әлем азаматы/көпмәдениеттілік /интернационализм | Еңбек және шығармашылық |
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану |
Бастапқы білім | Дұрыс тамақтанудың денсаулыққа пайдасы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 4 -5 мин | «Шаттық шеңбері» Орнымыздан тұрамыз үлкен шеңбер құрамыз Қазақ тілі ұнайды Тыңда, қара, орында Ертең сенен сұрайды Денсаулықты сақтау үшін не істеу керек? Не істеуге болмайды деп ойлайсыңдар? Сабақтың мақсаты: Қауіпсіздік ережелері жайлы мәтін құрастыру, жазу. | Интерактивті тақта
| ||
Сабақ ортасы 8-10 мин 1-2 мин 13-15 мин
5-6 мин | (МК) Бейнежазбамен жұмыс. Мақсаты: бейнежазбаны қарау, қандай қауіпсіздік ережелері жайлы айтылғанын әңгімелеу. Ол не үшін қажет деп ойлайсың? Қандай жағдайда қауіп болуы мүмкін? (Ж) Қауіпсіздік ережелерін білеміз бе? Әр жұпқа сюжетті суреттер беріледі. Тапсырма. Суреттегі қауіпті жағдайды атау. Қауіпті болдырмау үшін не істеу керек? Кез келген 2–3 жұптың әңгімелеуін тыңдай отыра «Басбармақ» әдісі арқылы бағалауды тапсыру Жұппен жұмыстан кейін, деңгей бойынша топтық жұмыстар орындату (Ж) Мәтінмен жұмыс Мақсаты: мәтінді түсініп оқу Нұсқаулық: 1.Мәтінді іштен оқып шығыңдар 2. Мәтіндегі кейіпкерлерді анықтаңдар. (ҚБ) Кезекпен рөлге бөлініп оқу Сергіту сәті (Т) Мәтіннің мазмұнын ашу Мақсаты: мәтінннің мазмұнын түсіну арқылы шығармашылықтарын дамыту. (Т) Топпен жұмыс. (10 – слайд) Дифференциация Сынып бес топқа бөлінген. 1 – тапсырма. Барлық топқа кеспе әріптер беріледі. Сол әріптерден тақатаға шығып әрбір топ мүшелері төмендегі сөздерді құрастырады. Жылдам сөз құрастырған топты қол шапалақтау арқылы бағалауды ұсыну. 1 – топ. Бұрыш 2 – топ. Картоп 3 – топ. Қызанақ 4 – топ. Шалқан 5 – топ. Орамжапырақ 2 – тапсырма. 1 – топ. Көкөністер мен жемістердің суреттері араластырылып беріледі. Оқушылар берілген суреттер арқылы көкөністер мен жемістерді екі топқа бөледі және атауларын жазып берулері керек. 2 – топ. Көкөністердің суреттері беріледі. Оқушылар берілген көкөністердің аттарын жазып, берілген көкөніс атауының 1 – 2 – н қоса отырып бір сөйлем құрап жазулары тиіс. 3 – топ. Берілген жеміс суреттерінің аттарын жазып , сол аталған жемістерге байланысты сөйлем құрап жазулары тиіс. Фокус топ 4 – топ. Берілген жеміс немесе көкөністің атауын жазып және оның пайдасы туралы жазылым (шағын мәтін) жазады. 5 – топ. Берілген жеміс немесе көкөністің атауын жазып және оның пайдасы туралы жазылым (шағын мәтін) жазады. Жазылым. | бейнежазба
| ||
Сабақтың соңы 3-4 мин | (Т) Тосын сый. Рольдік қойылым Музыка әуенімен ортаға әр топтан көкөністердің маскасын киген оқушылар шығады да, өздеріне берілген рөл бойынша өздерін таныстырады, сонымен қатар оларға жемістер мен көкөністер тобына бөлініп, бірлесе ыстыруды ұсынуға болады) ( 11 –слайд) (мәтін нұсқасы төменде берілген) Кері байланыс. «Бағдаршам» (12 – слайд) | Смайликтер | ||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Жұппен әңгімелеуде түртіп алу, топпен жұмыс барысында берілген тапсырмалардың сауатты орындалуы арқылы, 4 – 5 топтағы оқушылардың жұмыстарын жетістік критерийлері арқылы , сонымен қатар «бағдаршам» кері байланысы арқылы тексеремін. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Қабілетті оқушыларға 4 – 5 топта отырған оқушыларға суретте берілген көкөніс, жеміс түріне байланысты жазылым жазу тапсырылады. Топпен жұмыс барысында қол шапалақтау арқылы қолдау көрсетіледі | Өзара бағалау және мұғалімнің бақылауы арқылы бағаланады | Сергіту сәті | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||
Қорытынды бағалау Сабақтың ең ұтымды кезеңдерін атаңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәтті атаңыз. 1: 2: Келесі сабақтың өткізуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?