Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері. Құқық негіздері, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Сабақ: | Мектеп: Химия-биология бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі, Атырау қаласы | |||||
Дата: | Мұғалім: Джумабеков А.Н. | |||||
Сынып: 11 | Қатысушы оқушылар саны: | Келмеген оқушылар саны: | ||||
Бөлім: | Еңбек құқығының базалық нормалары | |||||
Сабақ тақырыбы: | Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері
| |||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 11.3.5.1 – еңбек құқығын қамтамасыз ету тәсілдерінің тиімділігін құқықтық жағдаяттар мысалында бағалау;11.3.5.2 – кәмелетке толмағандардың еңбек құқығын жүзег асыруын зерттеу | |||||
Сабақтың мақсаты | Еңбек қатынастары субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін біледі | |||||
Білім беру құндылықтары | Құрмет, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік | |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: «Менің болашақ мамандығым» деген тақырыпта эссе жазады (жазылым дағдысы) | |||||
Тақырыптық лексика мен терминология | Еңбек субъектілері, жұмыс уақыты, тынығу уақыты, жалақы | |||||
Сұхбат/жазба үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы | Жұмыс берушінің құқықтары мен міндеттері: (...) Қызметкердің құқықтары мен міндеттері (...) Қызметкерге құқықтары мен міндеттерін білу маңызды, себебі ( ...) Жұмысшыға өзінің құқықтары мен міндеттерін білу маңызды, өйткені (...) Жазбаша тапсырманы орындаудың кезеңдері
| |||||
Алдыңғы білім | Оқушылар мектеп бағдарламасы көлемінде қоғамдық гуманитарлық пәндері бойынша алған білімдерін, алдынғы тоқсандағы білімді, күнделікті өмірдегі әлеуметтік тәжірибелерін және БАҚ көздерінен берілетін еңбек құқығы туралы ақпараттарды қолданады. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақ қезеңдері | Сабақтағы іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басталуы -
| М Мұғалім жаңа тақырыппен таныстырады. Жеке оқу мен жазбаша жұмыс жасау сұрақтарын және материалдарын таныстырады: - Еңбек жағдайлары (жұмыс уақыты, тынығу уақыты, жалақы); - Жұмыс берушінің құқықтары мен міндеттері; - Жұмыскердің құқықтары мен міндеттері; | |||||
Сабақ ортасы
|
М/Б Оқушыларға жұмыс беруші мен жұмыскерлердің құқықтары мен міндеттері қандай деген сұрақ қойылады. Оқушылардың болжамды жауаптары жинақталып топтастырылады. Оқушылар жауабына талдау жасап, қорытындайды. Б Видео ақпарат көрсетіледі «Жұмысқа қабылдау және еңбек шартын жасау» | ҚРЕК-ң 7-тарауы; ҚРЕК 8-тарауы; 10-тарауы Жұмысқа қабылдау және еңбек шартын жасау | ||||
| Т Топтарға еңбек субъектілерінің құқықтары мен міндеттеріне байланысты ситуациялар беріңіз. Б Топтар жауаптарын барлық сынып талқысына салады. Ж/Б) «Менің болашақ мамандығым» деген тақырыпқа эссе жазуды ұсынады. Эссеге мынадай критерилер ұсынуға болады:
Ж Сұрақ таңдау еркіндігі әдісі Оқушыларға тақырыпқа қатысты сұрақтар топтамасын беріңіз. Оқушылар таңдаған сұрақтарын алып,өз жауабын жазады. Мысалы:
Б Келесі ситуацияны мысал ретінде беріп, пікірталас ұйымдастырады. | Ситуациялар келтірілген мәтіндер Арыз үлгісі Кесте Мәтін Сұрақтар Мәтін | ||||
Сабақ соңы – рефлексия | Жаңа тақырыпты қорытындылаймыз және бекітеміз. Үй жұмысы бойынша қысқаша инструктаж. | |||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Дифференциалды оқыту – Жұптық жұмыс, бір әлсіз оқушымен білімі жоғары оқушы бірлесіп жұмыс атқарады. Топтық жұмыс, карточкалар | Бағалау – Берілген тапсырманы орындау барысында оқушылар бағаланады | Пәнаралық байланыс Қазақстан тарихы, Дүниежүзілік тарих, География Денсаулық және қауіпсіздік ережелері Арнайы журналға қол қойған АКТ Интербелсенді тақта | ||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер мен тағы да осы сабақты өтетін болсам, мен не өзгертер едім? Тақырыптың өзектілігі және өмірмен байланысы | Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. | |||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?