Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері. Құқық негіздері, 11 сынып, сабақ жоспары, 2 - сабақ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы Мұғалімнің аты жөні: Күні: Сынып: 11 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақтың тақырыбы | Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері (2-сабақ) | ||||||
Сабақтың мақсаты | Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылу механизмдерін түсіндіру | ||||||
Оқу мақсаты | Қылмыстық, әкімшілік, азаматтық кодекстердің жеке нормаларын қолдана отырып, тұтынушылар құқығын қорғау механизмдерін анықтау | ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар Тұтынушы құқықтарын қорғау туралы Заң баптары келтірілген мәтінді оқып, сұрақтарға жазбаша жауап жазады (оқылым және жазылым дағдысы); Тұтынушылардың құқықтары мен міндеттерін ауызша талдайды (айтылым дағдысы). | ||||||
Құндылықтарды дамыту | Тұтынушы құқығының сақталуы және қорғалуы негізінде адалдық, айқындық, шындық, силастық, төзімділік құндылықтары дамиды | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Экономика, Қазақстан тарихы | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақ барысында интерактивті тақта арқылы таныстырылым жасалады: Оқушылардың ғаламторды пайдалану мен қажетті ақпаратты алу дағдылары дамиды. | ||||||
Бастапқы білім | Мұрагерлік құқық | ||||||
Сабақтың барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 10 минут | БЫМ Оқушыларға «Тұтынушылар өз құқығын біле ме?» деген тақырыпта бейнебаян көрсетіледі және төмендегідей сұрақтар қойылады:
М Сынып оқушылары сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырылады. | 1-слайд https://www.youtube.com/watch?v=HWOlRG-a4Os&ab_channel=%D0%A5%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D1%80TANYM 2,3-слайдтар | |||||
Сабақтың ортасы 30-минут | Зерттеу сұрақтары:
Т Оқушыларға «Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы» ҚР Заң баптары келтірілген қосымша мәтін ұсынылады. Мәтін негізінде төмендегідей тапсырма орындалады. Оқушылар жұптасып, мәтін бойынша берілген сұрақтарға өз жауаптарын жазып, жауаптарын өзге жұптармен алмастырады. Өзге жұптардың жауаптарымен танысу барысында олар бір-бірінің жауаптарын толықтырады. Тапрсырма: Қосымша мәтінді және өткен сабақтағы біліміңді қолданып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер: 1. Сатушы мен тұтынушы арасындағы даулар неден туындайды? 2. Оларды шешу жолдары қандай? 3. Дайындаушылар/сатушылар мен тұтынушылардың өз құқықтарын білуі қаншалықты маңызды? Дескрипторлары. Оқушы:
Т Оқушыларды шағын топтарға біріктіріп, «Тұтынушы нарықтың патшасы ма, әлде құрбаны ма?» деген тақырып төңірегінде топтық жұмыс ұйымдастырылады. Тапсырма:
Топ мүшелері өз тақырыптарына қатысты дәйектерді жинақтап, ойларын дәлелдейді, Әр топ өз жұмыстарын постер ретінде жасап, сынып қабырғаларына іледі. Әр топ өзге топты «Екі жұлдыз, бір тілек әдісі» бойынша бағалайды.
Топтық жұмыстың дескрипторлары:
Құрдастарының пікірін құрметтеу. | 4-слайд 5-слайд «Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы Қазақстан Республикасының Заңы». http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z100000274
6-слайд 7-слайд Қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар 8-слайд | |||||
Б Оқушыларға бүгінгі сабақтан алған білімдерін жинақтап, тұтынушы құқықтарының бұзылуына байланысты наразылық хатын жазуға тапсырма беріледі. Оқушылар жазған наразылық хатын қасындағы жұбымен алмасып, бір-біріне комментарий жазады. Тапсырма: Тұтынушы құқықтарының бұзылуына байланысты, төмендегі мысалдардың бірін таңдап, наразылық хатын жазыңыз. Мысалы: 1. Жаңа ғана сатып алынған аяқ киімнің жыртылып қалуы. 2. Шашты құрғататын құралдың жөнді жұмыс істемеуі. 3. 10000 км шақырым жүріп өткен көлік ретінде сатылған көлік сынғаннан кейін іс жүзінде 50000 км шақырым жүріп өткені анықталғандығы. | 9-слайд Қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?