Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция. Құқық негіздері, 11 сынып, сабақ жоспары.
Пән: Құқық негіздері Ұзақ мерзімдік жоспардағы тарау:Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция Күні: Сынып: | Мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқан оқушылар саны:_______ Қатыспаған оқушылар: _________ | ||||||||||||||||||
Кәсіби даму | Сөз тіркестері арқылы оқушылардың жазылым дағдыларын дамыту | ||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция | ||||||||||||||||||
Пәндік мақсат | Ювеналды әділет жүйесімен танысады. | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | |||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар әртүрлі деңгейдегі тапсырмаларды орындай отырып, балалар құқығына өз ойларын бере алады. | ||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
|
|
|
|
|
| |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қоғамдық пәндер | ||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | АКТ-ны қолдана отырып презентация | ||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Күнделікті өмірдегі әлеуметтік тәжірибелерін және БАҚ көздерінен берілетін балалар құқығы туралы ақпараттарды қолданады. | ||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың жоспар кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы | I.Қызығушылықты ояту: Ұйымдастыру: амандасу-түгендеу М/Б 1. «Отбасы» туралы сурет көрсетіп, сұрақтар арқылы сабақ тақырыбына шығу. 2. Тақырыпты ашып, сабақ тақырыбымен мақсат, жетістік критериймен таныстыру II. Мағынаны тану М/Б 1.Оқушылар осы мәселеге байланысты топтық жұмыс жасайды. 2. Өзара пікір таласқа түседі. 3. Сот шешіміне баға береді және ювеналды әділет жүйесінің маңыздылығын анықтайды Ойық жарамен ауруханаға түскен ақтаулық баланың анасының құқығы шектелді Сот денесінен ойық жара табылған бір жастағы Бек Аманбайдың анасының ата-аналық құқығын шектеді, - деп хабарлайды "Лада". Еске сала кетейік, Ақтаудағы кішкентай бала арып-ашыған күйінде ауруханаға түскен болатын. Әуеліде шағымданушы - Мұнайлы аудандық білім бөлімі соттан Жазира Бекмырзаеваны ата-аналық құқығынан айыруды талап еткен. Бірақ кейін сот отырыстары барысында арызданушы тарап өкілдері шешімді ата-аналық құқығын шектеумен алмастыруды сұрады. Басылымның хабарлауынша, әйел бала тәрбиесімен айналыспаған және оны полицейлер Ақтаудағы сәбидің төңірегінде дау-дамау туғаннан кейін Шымкенттен тауып алды. Сот Жазира Бекмырзаевадан ұлына алимент өндіру туралы шешім қабылдады. "Егер анасы түзелсе және тәрбие ісіне деген көзқарасын өзгертсе, ұлын қайтарып ала алады. Егер алты айда ештеңе өзгермесе, қамқоршылық органдары оны ата-аналық құқығынан айыру туралы талап арыз беруге міндетті болады", - деді судья. Қамқоршылық органы өкілінің айтуынша, сот процесінде сәбидің анасы жөнінде оң мінездеме алынды. Оған қоса, сәбиді туған сәтінен бастап бақылаған дәрігерлер анасы басқа жаққа кеткенге дейін оның жағдайы жақсы болғанын айтты. бұрын Бекке балалар сал ауруының жеңіл формасы деген диагноз қойылғанын хабарлады. Ол бір жасқа толғанда туыстары қадамбасқының көмегімен оған тәй-тәй басуды үйреткен. Маңғыстау облысы әкімі орынбасарының айтуынша, әлсіз болғандықтан сол кезде сәбидің сүйегі сынған. Оған ғаныш таңылады, оның орны кейін ойық жараға айналған
| Неке (ерлі-зайыптылардың) және отбасы туралы. Қазақстан Республикасының Кодексі. – Алматы: ЮРИСТ, 2013. http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K1100000518; https://kaz.tengrinews.kz/events/oyyik-jaramen-auruhanaga-tusken-aktaulyik-balanyin-257618/ | |||||||||||||||||
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы | Ой толғау: М\Б 1. Оқушыларға ойды қорыту үшін таңдау тапсырмасын беру 2. Қалауы бойынша эіссе жазады немесе берілген диалогты аяқтайды Ювеналды әділет жүйесіне баға беріңіз? | Кері байланыс парақтары | |||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||
Қабілеті орташа оқушылар: 1 және 2 тапсырманы орындай алады Қабілеті жоғары оқушылар: Барлық тапсырмаларды орындайды | Берілген мақсаттар бойынша құрастырылған тапсырмаларды оқу барысында дұрыс жауап көрсете отырып қалыптастырушы жұмыс жүреді | Бөлмедегі қауіпсіздік жағдайды қадағалау | |||||||||||||||||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?