Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет. Құқық негіздері, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.1.3 - заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру; 11.1.1.4 - заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру | ||||||||
Жетістік критерийлері | - оқушылар заңдылық пен құқықтық тәртіптің әр түрлі белгілерін бөледі - оқушылар әлеуметтік мақсаттылықты және заңдарды сақтау қажеттілігін зерттейді | ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар ауызша презентациялармен сөйлей алады. Арнайы лексика және тақырып терминологиясы: 1. Заңдылық ұғымы 2. Заңдылық кепілдігі 3. Құқықтық тәртібі 4. Құқықтық хабардарлық 5. Құқықтық мәдениет | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Сабақ барысында оқушылар жалпыадамзаттық құндылықтар мен көзқарастарды, мұғалім мен оқушының ынтымақтастығын, азаматтық адамгершілікті тәрбиелеуді, барлығына тең құқықтар мен мүмкіндіктер жасауды үйренуі қажет. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниежүзі тарихы, Қазақстан тарихы пәндерінен алған білімдерін пайдалана отырып сабаққа кіріспе жасауда тарихтан мысалдар келтіру | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Осы сабақта оқушылар ғаламтормен жұмыс жасай отырып, презентациялар мен хабарламалар дайындайды | ||||||||
Бастапқы білім | Қазақстан Республикасындағы құқықтар мен бостандықтар туралы ұғымы бар, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары туралы білімі қалыптасқан. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы | (БЫМ) (У) Сабақ тақырыбымен және оқыту мақсаттарымен танысу. (Ж) Сабақ тақырыбына байланысты туындайтын барлық қауымдастықтарды жазып алыңыз және жұпта сәйкес келетін нәрсені таңдаңыз. Сыныптағы қауымдастықтарды талқылау. | Презентация ҚР Конституциясы | |||||||
Сабақтың ортасы
| (С) 1-тапсырма. Құқықтық тәртіп, заңдылық, заңның айырмашылығы неде? Өмірден мысалдар келтіріңіз. Дескриптор: - оқушылар құқықтық тәртіп, заңдылық, заң ұғымдарын салыстырады.; - оқушылар құқықтық тәртіптің заңдылығы туралы өмірден мысалдар келтіреді. (Т) 2-тапсырма. Сіздердің алдарыңызда құқыққа деген екі көзқарас. Олардың қайсысын сіздер қолдайсыздар және неге? 1) Біз еркін болу үшін заңдардың құлдары болуымыз керек. 2) Еркіндікпен Заң итпен мысық сияқты өмір сүреді. Дескриптор: - оқушылар өз көзқарасын 1-2 дәлелмен қолдайды; (Т) 3 Тапсырма. Әр топ жағдайды талдайды. құқық З тұрғысынан заңға сәйкес келеді ме: 1 топ: Қалада жасөспірімдер тобы ұрлық жасады. Қалалық газет сотқа дейін жасөспірімдер қылмыскерлер деп аталатын мақаланы басып шығарады және сот оларды заңның барлық қатаңдығы бойынша дәлелдейді деген үміт білдіреді. (Оларды тек сот, сотқа дейін – айыпталушылар, сот кезінде – сотталушылар деп атай алады). 2 топ: Мектеп оқушылары троллейбуста билетсіз барды. Билеттерді тексеру кезінде бақылаушы айыппұл төлеуді талап етті. Оқушы ақша жоқ екенін айтып, төлем төлеуден бас тартты. Сол кезде бақылаушы күртешені тартып алып: "айыппұл төлегенде оған барасың" деді. (Қоғамдық көлікте билетсіз жол жүру – бұл айыппұлмен жазаланатын әкімшілік құқық бұзушылық. Ата-аналар балаларға айыппұл төлейді. Бақылаушының күртешені тіпті "кепілге" алуға құқығы жоқ. Мүлікті сот шешімі бойынша ғана иеліктен шығаруға болады). 3 топ: Мектепке жаңа оқушы келді. Үзілісте ол шықты дәліз және толығырақ ... Оны мектептен шығарғысы келді, бірақ ата-аналар келіп, олар курста және оған темекі шегуге рұқсат ететінін айтты. Егер ата-анасы қарсы болмаса, мектеп оның құқығын шектеуге құқығы жоқ деп айтты. (Осындай теріс қылық бірінші рет жасаған үшін мектеп қабырғасынан қуып шықпайды, бірақ сөгіс жариялануы мүмкін, өткізу түсіндіру туралы әңгіме, ол басқалардың құқықтарын, сондай-ақ мектептің жарғысын бұзады). Дескриптор: - оқушылар өз ұстанымын көрсете отырып, жағдайдың заңдылығын анықтайды. | Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты Нұрпейсов Е., Котов А. Қазақстан Республикасы: хан билігінен президенттік Республикаға дейін. - Алматы, 1995. Құқықтық тәртіп-Заңның және өзге де құқықтық нормалардың сақталуы қамтамасыз етілетін қоғамдық қатынастардың жай-күйі, қоғамдық тәртіптің құрамдас бөліктерінің бірі. Бұл әлеуметтік байланыстардың нақты реттелу жағдайы, заңдылықты сапалы көрсету. Заңдылық-мемлекеттік органдар, лауазымды адамдар мен азаматтар құқықтық нормаларды және бірінші кезекте заңдарды қатаң сақтайтын мемлекеттегі құқықтың нақты әрекет ету принципі немесе саяси-құқықтық режим. Саясатта синонимді термин қолданылады: мысалы, биліктің заңдылығы. Заң тар мағынада мемлекеттік биліктің өкілді органы ерекше тәртіппен қабылдайтын нормативтік-құқықтық акт белгілі бір қоғамдық қатынастарды реттейді және мемлекеттік мәжбүрлеу шараларын қолдану мүмкіндігімен қамтамасыз етіледі | |||||||
Сабақтың соңы | Рефлексия. Үй тапсырмасы: "Мен заңды қалай сақтаймын?" тақырыбында эссе жазу. | презентация | |||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Кіріспе сабақ болуына байланысты бұл сабақтарда оқушылардың ойлау қабілеттерін, коммуникациялық мүмкіндіктерін анықтау міндеті тұр. | Ауызша бағалау және топтық бағалау | Көзге арналған жаттығулар ұйымдастыру, топтастыруға байланысты қолданылатын белсенді қозғалыс | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Құқық | Мораль |
Құқық | Мораль |
Құқық | Мораль |
Диктант «Фемида»
Қоғамда өмір сүретін адамдардың өздерін ұстау ережелерінің жинтығын ........................... деп атаймыз. Адам тәртібінің конвенционалды нормалары деп ....................... айтамыз. Құқықтың пайда болуы . ......................... пайда болуымен байланысты. Мемлекет тарапынан заңдандырылған және қорғалатын, жалпыға бірдей міндетті нормалар жүйесін ................... деп атаймыз.
....................... – мемлекеттің негізгі заңы. Нормативтік құқықтық актілерге ...................... жатады.
Әдеп . Мемлекет . Құқық . Заң . Нормативтік актілер. Әлеуметтік нормалар. Мораль
Диктант «Фемида»
Қоғамда өмір сүретін адамдардың өздерін ұстау ережелерінің жинтығын ........................... деп атаймыз. Адам тәртібінің конвенционалды нормалары деп ....................... айтамыз. Құқықтың пайда болуы . ......................... пайда болуымен байланысты. Мемлекет тарапынан заңдандырылған және қорғалатын, жалпыға бірдей міндетті нормалар жүйесін ................... деп атаймыз.
....................... – мемлекеттің негізгі заңы. Нормативтік құқықтық актілерге ...................... жатады.
Әдеп . Мемлекет . Құқық . Заң . Нормативтік актілер. Әлеуметтік нормалар. Мораль
Диктант «Фемида»
Қоғамда өмір сүретін адамдардың өздерін ұстау ережелерінің жинтығын ........................... деп атаймыз. Адам тәртібінің конвенционалды нормалары деп ....................... айтамыз. Құқықтың пайда болуы . ......................... пайда болуымен байланысты. Мемлекет тарапынан заңдандырылған және қорғалатын, жалпыға бірдей міндетті нормалар жүйесін ................... деп атаймыз.
....................... – мемлекеттің негізгі заңы. Нормативтік құқықтық актілерге ...................... жатады.
Әдеп . Мемлекет . Құқық . Заң . Нормативтік актілер. Әлеуметтік нормалар. Мораль
Диктант «Фемида»
Қоғамда өмір сүретін адамдардың өздерін ұстау ережелерінің жинтығын ........................... деп атаймыз. Адам тәртібінің конвенционалды нормалары деп ....................... айтамыз. Құқықтың пайда болуы . ......................... пайда болуымен байланысты. Мемлекет тарапынан заңдандырылған және қорғалатын, жалпыға бірдей міндетті нормалар жүйесін ................... деп атаймыз.
....................... – мемлекеттің негізгі заңы. Нормативтік құқықтық актілерге ...................... жатады.
Әдеп . Мемлекет . Құқық . Заң . Нормативтік актілер. Әлеуметтік нормалар. Мораль
Диктант «Фемида»
Қоғамда өмір сүретін адамдардың өздерін ұстау ережелерінің жинтығын ........................... деп атаймыз. Адам тәртібінің конвенционалды нормалары деп ....................... айтамыз. Құқықтың пайда болуы . ......................... пайда болуымен байланысты. Мемлекет тарапынан заңдандырылған және қорғалатын, жалпыға бірдей міндетті нормалар жүйесін ................... деп атаймыз.
....................... – мемлекеттің негізгі заңы. Нормативтік құқықтық актілерге ...................... жатады.
Әдеп . Мемлекет . Құқық . Заң . Нормативтік актілер. Әлеуметтік нормалар. Мораль
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?