Қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасының құқық жүйесі және мемлекеттік органдар жүйесі.Құқық негіздері, 11 сынып, сабақ жоспары.
Құқық негіздері. 11 сынып.
Қысқа мерзімді жоспар 11.1
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жобалық-зерттеу жұмысы | ||||||
Сабақ тақырыбы | Қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасының құқық жүйесі және мемлекеттік органдар жүйесі | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасының құқық жүйесі және мемлекеттік органдар жүйесі тақырыбын зерттеу жұмысын ұйымдастыру | |||||
Сабақ мақсаты | Тақырыпқа сәйкес зерттеу жұмысын жасаудың кезеңдері, әдіс-тәсілдерін, рәсімдеу ережелерін білу, зерттеудің маңызды ролін түсіну
| |||||
Бағалау критерийлері | Бағалау критерийлеріне сәйкес білу, түсіну, білімін қолдану, жинақтау, бағалау дағдылары бағаланады. | |||||
Тілдік мақсаттар
| Тілдік біліктілікті дамыту: Тыңдалым – мұғалімді, сыныптастарының жауаптарын тыңдау арқылы; Оқылым – мәтіндерді оқу және тақырыптағы негізгі концептіге сәйкес талдау барысында; Айтылым – топтық талқылау, мұғалімнің және басқа оқушылардың сұрақтарына жауап беру барысында жүзеге асады.
| |||||
Пәнге тән лексика мен терминология: | Зерттеу жұмысы, зерттеу әдістері, кезеңдері, зерттеу объектісі, зерттеу гипотезасы, қорытынды бөлім | |||||
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: | Зерттеудің өзектілігі.... Зерттеу әдіс-тәсілдері... Қорытынды бөлім | |||||
Құндылықтарды дарыту
| Білімқұмарлық, ізденіс, еңбекқорлық құндылықтарын оқушы бойына дарыту сабақ мазмұны арқылы іске асырылады. Топтық/жұптық тапсырманы бірлесіп орындау арқылы ынтымақтастыққа, еңбекқорлыққа тәрбиеленеді. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Мазмұны бойынша қолданылған материалдар арқылы барлық жаратылыстану, гуманитарлық пәндермен байланысты. | |||||
ІТ қолдану дағдылары | Ақпарат іздеуде арнайы сайттардан алынған материалдарға сілтеме көрсетуі, Ғаламтор сайттарынан алған ақпаратты сараптау, жинақтау | |||||
Бастапқы білім | Қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасының құқық жүйесі және мемлекеттік органдар жүйесі туралы Адам.Қоғам. Құқық пәнәнде алған білімдерін қолдана алады. | |||||
Дифференциация | Сабақтың әрбір кезеңінде жабық дифференциация бар. Дифферинциация тапсырма, әрбір оқушыға жеке көмек беруде, оқушылардың жеке бас ерекшеліктеріне қарай тапсырмаларды таңдап алу арқылы жүзеге асырылады. | |||||
Сабақ түрі | Аралас сабақ – жаңа білімді игеру және тақырыпты бекіту. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 4-5 минут Қызығушылықты ояту кезеңі | (Б) Ұйымдастыру сәті. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру. Әңгімелесу. Зерттеу сұрағы: Қазақстан Республикасының құқық жүйесі және мемлекеттік органдар жүйесінің қандай ерекшеліктері зерттеуді қажет етеді? ҚР құқық жүйесінде сот қызметінің орны қандай? ҚР құқықтық жүйесінде адвокат қызметі қаншалықты маңызды? (Б) Бастапқы стимул. Диалог. Ғылыми жоба жұмыстарымен бұрын айналыстыңыз ба? (болжамдарын тыңдау, әңгімелесу) | Слайд №1-3
| ||||
Мағынаны тану кезеңі.
Сабақтың ортасы жалпы 39-40 минут
| (М) Қысқаша шолу. Зерттеу жоба жұмысын дайындау ерекшеліктері туралы проблемалық баяндау.
(оқушылар қажетті ақпаратты жазып конспектілеп отырады) Зерттеу мен талдау (Д/Ж) 1-тапсырма. Ұсынылған тақырыптарды талқылау:
Дескрипторлары: Білімдерін қолданып, құқық саласының бірнеше өзгерістерін анықтап, фактілер келтіреді; Деректерді оқып және білімін қолданып құқық саласының бірнеше өзгерістерін анықтап, фактілер келтіреді; Құқық саласының өзгерістері туралы талдауы бойынша ой-тұжырым жасайды. (Бұл тапсырма оқушылардың талдау, жинақтау, білімін қолдану дағдыларын дамытуға бағытталған) (Ф) Өзара бағалау немесе өзін өзі бағалауды қолдануға болады Т/Ж) 2-тапсырма. Жоба жазу талаптарын оқып, сұрақтар қою. (Қосымша -1) Өзара топтық бағалау немесе жұптық бағалауды қолдануға болады | Слайдтар №4-9 Слайд №10-12
Таратпа материал. Қосымша 1. Слайд №13 | ||||
Сабақтың соңы. Қорытынды бөлім. 3-4 минут | Рефлексия. Диалог. Тақырып сұрағына оралып, сабақта алған білімдері арқылы зерттеу сұрағына жауап беруін сұрау. Жалпы сабақ бойынша рефлексия. Сабақ мақсатына сай, оқушылардың «прогресін өздеріне бағалату. Жекелеген тапсырмалар бойынша жетістіктері мен қиыншылықтарын атап өту. Қиындықтарды жеңу үшін қажетті кеңестер беру. | Слайд №16 | ||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Қабілеті жоғары оқушыларға дерек көздері арқылы өз бетімен анықтау және кейбір оқушыларға арнайы берілген құжаттар ұсыну жоспарланады. Қабілеті жоғары оқушыларға талдау жасау үшін «эксперт» ролі ұсынуға болады | Тақырып бойынша білімін бағалау (диагностика) сабақтың кіріспе бөліміндегі әңгімелесу кезінде іске асырылады. Қалыптастырушы бағалау дескрипторларға сәйкес жүргізіледі. Тапсырманың орындалуын оқушылардың өздері дескрипторларға сай бағалайды | Парталарды топтық жұмысқа ыңғайлы етіп орналастыру. Ноутбуктерді зарядталып дайын тұруын ұйымдастыру. Қоңырау уақытында кабинеттің ауасын желдетіп тазартып қою. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Шартты белгілер:
М – мұғалім
Д - дербес/дара
Ж- жұппен
Т – топпен
Ф – қалыптастырушы бағалау
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?