Заң шығару жүйесі. Құқық негіздері, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Заң шығару жүйесі | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.1.1 - нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау; 11.1.1.2 - нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу | ||||||||
Жетістік критерийлері | - оқушылар нормативтік және нормативтік емес құқықтық актілердің жалпы және әр түрлі ерекшеліктерін белгілейді - оқушылар ҚР заң шығару процесін зерттейді және постерде схемалық түрде көрсетеді | ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар ауызша презентациялармен сөйлей алады. Пәндік лексика және терминология: құқықтық акт, референдум, заңнамалық бастама, вето, заң жобасы.). Венн диаграммасын толтырады (жазылым дағдылары) | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Сабақ барысында оқушыларға жалпыадамзаттық құндылықтар мен көзқарастарды, мұғалім мен оқушының ынтымақтастығын, азаматтық адамгершілікті тәрбиелеуді, барлығына тең құқықтар мен мүмкіндіктер жасауды үйренуі қажет. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниежүзі тарихы пәндерінен алған білімдерін пайдалана отырып сабаққа кіріспе жасауда тарихтан мысалдар келтіру | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Осы сабақта оқушылар ғаламтормен жұмыс жасай отырып, презентациялар мен хабарламалар дайындайды | ||||||||
Бастапқы білім | Мектеп бағдарламасы көлемінде гуманитарлық пәндер бойынша алған білімдері мен күнделікті өмірдегі әлеуметтік тәжірибелерін, сондай-ақ БАҚ көздерінен берілетін ақпараттарды қолданады. Сонымен қатар Қазақстандағы қазіргі кездегі құқықтық және саяси-әлеуметтік оқиғалардан хабардар. Қазақстан Республикасы туралы түсінік бар, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары туралы білім қалыптасқан. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы | (БЫМ) Аңызды талқылау: "Бір күні Конфуций таудың жанынан кетіп бара жатты. Қабірдің үстінде дауыстап жылаған әйелді көрді. Конфуций оның жылағанын біраз уақыт тыңдап түрды. Содан кейін әйелге өз оқушысын жіберді, мынадай сұрақ қойды: «Қатты қайғыға түскеніңізге қарағанда, бұл Сізде бірінші қайғы емес сияқты?». Ия, ол солай. Бір кездері жолбарыстың тырнағынан менің қайын әкем, біраз уақыттан соң дәл солай күйеуім қайтыс болды Ал енді менің ұлым дүние салды. «Онда бұл орындардан неге кетпейсіз?» - деп, Конфуций сұрады. Мұнда қатал билік жоқ, - деп жауап берді әйел. ("Кун-цзы" (551-479 жж.) – ежелгі қытай ойшылы). Бұл әңгімеден қандай қорытынды жасады? Бүгін не туралы әңгіме болады? | ҚР Конституциясы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі | |||||||
Сабақтың ортасы
| (М) Мұғалімнің әңгімесі. Құқықтық актілер-бұл қандай да бір заңды салдарға қол жеткізуге бағытталған құзыретті мемлекеттік органдардың ресми құжаттары. Құқықтық актілер мынадай жалпы талаптарға сай болуға тиіс: 1) Нормативтік немесе жеке билік ету құқықтық ұйғарымдарын қамтуға;; 2) республикалық референдумда не осы Заңда және өзге де заң актілерінде белгіленген тәртіппен қабылдануға;; 3) беймәлім тұлғалар тобына немесе жеке белгілі бір тұлғаларға қаралуға тиіс; 4) қоғамдық қатынастарды реттеуге бағытталуы тиіс; 5) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың құқықтары мен міндеттерінің туындауына, өзгеруіне, толықтырылуына немесе тоқтатылуына бағытталуға тиіс. 2. Құқықтық актілер мынадай түрлерге бөлінеді:: 1) Нормативтік құқықтық актілер; 2) нормативтік емес құқықтық актілер. (Ж) Тапсырма 1. Оқушылар Венн диаграммасының көмегімен нормативтік және нормативтік емес құқықтық актілер арасындағы айырмашылықтарды анықтайды. Нормативтік құқықтық акт-республикалық референдумда қабылданған не уәкілетті орган қабылдаған, құқық нормаларын белгілейтін, олардың қолданылуын өзгертетін, толықтыратын, тоқтататын немесе тоқтата тұратын қағаз жеткізгіштегі жазбаша ресми құжат және оған бірдей белгіленген нысандағы электрондық құжат . ; Нормативтік емес құқықтық акт-құқық нормалары жоқ, уәкілетті орган өз құзыреті шегінде шығарған (қабылдаған), жеке белгілі бір адамдардың заңнамада белгіленген құқықтары мен міндеттерін қолданатын және (немесе) іске асыратын не Нормативтік құқықтық актіде қамтылған нормаларды, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы құқықтық актілерді түсіндіретін жазбаша ресми құжат.; Дескриптор: 1. Оқушылар нормативтік және нормативтік емес құқықтық актілердің жалпы ерекшеліктерін белгілейді; 2. Оқушылар нормативтік және нормативтік емес құқықтық актілердің ерекшеліктерін белгілейді. (Т) 2-тапсырма. Оқушылар ҚР заң шығару процесін зерттейді және постерде схемалық түрде көрсетеді. 1-топ: заңнамалық бастама 2-топ: Парламенттің заңдар қабылдау жөніндегі құзыреті 3 топ. Республика Парламентінің заң актілерінің жобаларын қарау кезектілігі мен мерзімдерін айқындау 4-топ: заңдарды қабылдау 5-топ: республика заңдарын Республика Президентіне қол қоюға ұсыну 6-топ: Республика Президентінің қарсылықтарын Республика Парламентінің қарауы. Дескриптор: 1. Оқушылар заң шығару процесінің негізгі ұғымдарын анықтайды; 2. Оқушылар ҚР-дағы заң шығару процесін схемалық түрде көрсетеді | Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты Нұрпейсов Е., Котов А. Қазақстан Республикасы: хан билігінен президенттік Республикаға дейін. - Алматы, 1995. Қосымша | |||||||
Сабақтың соңы | (М) Заңшығарушылық арнайы уәкілетті органдар мен лауазымды адамдар жүзеге асыратын мемлекеттің құқықшығармашылық қызметі нысандарының бірі болып табылады. Әдетте, заңнамалық процестің төрт негізгі сатысы бөлінеді: 1) заң жобасын немесе заңнамалық ұсынысты (заңнамалық бастама) енгізу); 2) заң жобасын немесе заңнамалық ұсынысты қарау (заң жобасын талқылау); 3) заңды қабылдау; 4) заңды жариялау. Үй тапсырмасы. Іскерлік ойын: ҚР Парламентінің отырысын өткізу, ол 1 қаңтардан 31 қаңтарға дейін қысқы каникулды бір айға көбейту туралы заңды қабылдау туралы мәселені қарастырады, яғни ойынды рөлдерді бөле отырып құрастыру қажет. Кері байланыс: «Мен не білдім? Менің не білгім келеді?» | презентация | |||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Кіріспе сабақ болуына байланысты бұл сабақтарда оқушылардың ойлау қабілеттерін, коммуникациялық мүмкіндіктерін анықтау міндеті тұр. | Ауызша бағалау және топтық бағалау | Көзге арналған жаттығулар ұйымдастыру, топтастыруға байланысты қолданылатын белсенді қозғалыс | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Құқық | Мораль |
Құқық | Мораль |
Құқық | Мораль |
Диктант «Фемида»
Қоғамда өмір сүретін адамдардың өздерін ұстау ережелерінің жинтығын ........................... деп атаймыз. Адам тәртібінің конвенционалды нормалары деп ....................... айтамыз. Құқықтың пайда болуы . ......................... пайда болуымен байланысты. Мемлекет тарапынан заңдандырылған және қорғалатын, жалпыға бірдей міндетті нормалар жүйесін ................... деп атаймыз.
....................... – мемлекеттің негізгі заңы. Нормативтік құқықтық актілерге ...................... жатады.
Әдеп . Мемлекет . Құқық . Заң . Нормативтік актілер. Әлеуметтік нормалар. Мораль
Диктант «Фемида»
Қоғамда өмір сүретін адамдардың өздерін ұстау ережелерінің жинтығын ........................... деп атаймыз. Адам тәртібінің конвенционалды нормалары деп ....................... айтамыз. Құқықтың пайда болуы . ......................... пайда болуымен байланысты. Мемлекет тарапынан заңдандырылған және қорғалатын, жалпыға бірдей міндетті нормалар жүйесін ................... деп атаймыз.
....................... – мемлекеттің негізгі заңы. Нормативтік құқықтық актілерге ...................... жатады.
Әдеп . Мемлекет . Құқық . Заң . Нормативтік актілер. Әлеуметтік нормалар. Мораль
Диктант «Фемида»
Қоғамда өмір сүретін адамдардың өздерін ұстау ережелерінің жинтығын ........................... деп атаймыз. Адам тәртібінің конвенционалды нормалары деп ....................... айтамыз. Құқықтың пайда болуы . ......................... пайда болуымен байланысты. Мемлекет тарапынан заңдандырылған және қорғалатын, жалпыға бірдей міндетті нормалар жүйесін ................... деп атаймыз.
....................... – мемлекеттің негізгі заңы. Нормативтік құқықтық актілерге ...................... жатады.
Әдеп . Мемлекет . Құқық . Заң . Нормативтік актілер. Әлеуметтік нормалар. Мораль
Диктант «Фемида»
Қоғамда өмір сүретін адамдардың өздерін ұстау ережелерінің жинтығын ........................... деп атаймыз. Адам тәртібінің конвенционалды нормалары деп ....................... айтамыз. Құқықтың пайда болуы . ......................... пайда болуымен байланысты. Мемлекет тарапынан заңдандырылған және қорғалатын, жалпыға бірдей міндетті нормалар жүйесін ................... деп атаймыз.
....................... – мемлекеттің негізгі заңы. Нормативтік құқықтық актілерге ...................... жатады.
Әдеп . Мемлекет . Құқық . Заң . Нормативтік актілер. Әлеуметтік нормалар. Мораль
Диктант «Фемида»
Қоғамда өмір сүретін адамдардың өздерін ұстау ережелерінің жинтығын ........................... деп атаймыз. Адам тәртібінің конвенционалды нормалары деп ....................... айтамыз. Құқықтың пайда болуы . ......................... пайда болуымен байланысты. Мемлекет тарапынан заңдандырылған және қорғалатын, жалпыға бірдей міндетті нормалар жүйесін ................... деп атаймыз.
....................... – мемлекеттің негізгі заңы. Нормативтік құқықтық актілерге ...................... жатады.
Әдеп . Мемлекет . Құқық . Заң . Нормативтік актілер. Әлеуметтік нормалар. Мораль
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?