Заң шығару жүйесі. Құқық негіздері, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақтың тақырыбы: Заң шығару жүйесі | Мектеп: Нұр-Сұлтан қ. ФМБ НЗМ | |||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Сынып: | Қатысты: | Қатыспады: | ||||||||||
Оқу мақсаттары | Президент, Парламент, Үкімет, Конституциялық кеңес, сот билігі, жергілікті мемелекеттік басқару, сайлау құқығы ұғымдарын біледі | |||||||||||
Сабақтың мақсаттары | 11.1.1.1 - нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау; 11.1.1.2 - нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу | |||||||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар ҚР Конституциясын қолдана отырып, семантикалық картаны толтырады Тақырыптың арнайы лексикасы мен терминалогиясы:
Жазылым мен диалогқа қажетті сөйлем құрылымдары: Мемлекеттік билік мына тармақтарға бөлінеді:............................. Мемлекеттік билік үш тармаққа бөлінеді, себебі .......................... Заң шығарушы билікке мына органдар жатады:............................ Мына органдар сот жүйесіне жатады:............................................. Атқарушы билікке мына органдар жатады:.................................... Пропарционалды және мажориталы сайлау жүйесі дегеніміз...... | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында оқушылардың бойына жалпыадамзаттық құңдылықтар мен терең көзқарастарды сіңіру; мұғалім мен оқушы ынтымақтастығы; азаматтық адамгершілікке тәрбиелеу; барлығына тең құқықтар мен мүмкіндіктер туғызу. | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниежүзі тарихы, Қазақстан тарихы | |||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылардың берілген ресурстармен жұмыс істеу арқылы жүзеге асырылады. | |||||||||||
Бастапқы білім | Қазақстан Республикасы туралы түсніктері бар, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары туралы білімдері қалыптасқан. | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақта жоспарланған әрекеттер | Қолданылған деректер | ||||||||||
Басы 10 мин | Оқушылардың назарына, Президент, Парламент, Үкімет, Конституциялық Кеңес, Сот сияқты ұғымдарды ұсынып, бұл мемлекеттік органдарды маңызы бойынша орналастыру туралы тапсырма беріңіз, таныстырылым кезеңінде, орналастырған реттілігін түсіндіруін талап етіп отырыңыз және нұсқаулық жасағанда, міндетті түрді түсіндіріп айтыңыз. Немесе оқушылардан Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік билік тармақтарының бөлінісі туралы сұрастырыңыз да, дәптерлеріне жаздырыңыз.
| ҚР Конституциясы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі | ||||||||||
Ортасы 20 мин | Конституция бабтары бойынша мемлекеттік билік органдарының қызметтерімен танысады да, мемлекеттік билік органдарын маңыздылығының реттілігіне өзгерістер енгізетінін немесе енгізбейтіні туралы айтады, оны дәлелдер келтіре отырып түсіндіреді. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік билік бөлінісі туралы кесте сызады Зерттеу сұрақтары: 1.Қазақстан Республикасның мемлекет басшысы кім? 2.Мемлекеттің қандай органы заң шығарушылық билікті жүзеге асырады? 3.Қазақстан Республикасының жоғарғы атқарушы органы қалай аталады? 4.ҚР-да сот төрелігін қандай органдар іске асырады, ол қалай жүзеге асады? М Келесі кезекте оқушыларға Конституцияның бірнеше баптары беріледі. Т Оқушылар топтарға бөлініп, берілген баптарды төрт топқа топтастырып кестеге толтырады. Топтар Конституцияның баптарына сүйене отырып, Заң шығару жүйесі міндеттерін анықтайды: І-топ: Қазақстан Республикасының Президенті. ІІ-топ: . Қазақстан Республикасының Парламенті. ІІІ топ: Қазақстан Республикасының Үкіметі. IVтоп: Қазақстан Песпубликасының Конституциялық Кеңесі. Vтоп: Қазақстан Республикасының сот билігі. | Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты Нұрпейсов Е. Котов А. Қазақстан Республикасы: хандық биліктен Президенттік Республикаға дейін. – Алматы, 1995 | ||||||||||
Соңы 10 мин | Зерттеу Топтар Қазақстандағы Конституциялық құрылыспен басқа елдердің тәжірибесімен салыстыра отырып, зерттейді. Т Әр топ өзінің жұмысын жалпы сыныпқа жариялап, ҚР-сы Конституциясының үстемдігін қандай органдар жүзеге асырады? Кесте арқылы | Сабақтың нәтижесі осы дауыс беру нәтижесінде анықтады | ||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||
Дифференциация – Сіз қолдауды көбірек көрсетуді қалай ұйымдастырасыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай қалай ұйымдастырасыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік АКҚ байланыс Құндылықтармен байланыс | ||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? Оқушылар бүгін нені меңгерді? Қандай оқу жағдайы (атмосфера) қалыптасты? Менің дайындаған дифференциациям жүзеге асты ма? Уақытты ұтымды пайдана алдым ба? Сабақ жоспарынан ауытқушылықтар болды ма? Неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы бағалау | ||||||||||||
Сабақтың қандай екі аспектісі сәтті өтті (оқу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі жағдайда сабақтың тиімділігі арта түсер еді (оқу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)? 1: 2: | ||||||||||||
Сабақ барысында келесі сабаққа дайындалуда ескеретіндей сынып туралы немесе жеке оқушы туралы қандай да бір қажетті ақпарат алдым ба? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?