Қазіргі халықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары. Құқық негіздері, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Халықаралық құқық. Бөлімше: Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазіргі халықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.5.2.1 қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

«адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары», «адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын конвенционалдық органдар» ұғымдарын түсіндіреді

адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедураларын, сонымен қатар міндеттері мен қағидаттарын ажырата алады,

2-3 мысалдар келтіріп адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедураларыне өз бағаларын береді

Тілдік мақсаттар

Оқушы:

  • қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын механизмдері және процедураларымен танысады (сөйлем және жазылым дағдылары)
  • Халықаралық құқық субъектілерінің құқықтық мәртебесін анықтай келе, қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын механизмдері мен процедуралар ерекшеліктеріне талдау жасайды (сөйлем және тындалым дағдылары)

Пән лексикасы және терминология:

адам құқықтарын қорғау механизмдері; адам құқықтарын қорғау процедуралары; бипатрид;, босқындар, экстрадиция, адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын конвенционалдық органдар

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары – бұл ...

Адам құқықтарын қорғау саласында қызмет жасайтын халықарлық ұйымдардың түрлеріне жатады ...

Адам құқықтарын қорғау механизмдері келесі қағидаттарына негізделеді (...)

Адам құқықтарын қорғау маңызды, себебі...

Құндылықтарды дарыту

Қазақ ұлттық мәдениетінің озық дәстүрлері негізінде патриотизмге тәрбиелеу, өз бетінше білім алу және өз бетінше іздену дағдыларын қалыптастыру, жұпта және топта тиімді жұмыс істей білу, еңбек пен шығармашылыққа, ашықтыққа, ынтымақтастыққа және азаматтық жауапкершілікке баулу

Пәнаралық байланыстар

Тарих, политология

АКТ қолдану дағдылары

Презентаяцияны қолдану, видео көру

Бастапқы білім

Оқушылар өткен сабақтарда халықаралық құқық ұғымымен және халықаралық құқық қағидаттарымен таныс

Сабақ барысы

Уақытты

жоспарлау

Жоспар бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар:

Дерек көздері

Сабақ басы

7 мин

(ПЫМ) "ХХ ғасыр тарихқа адам құқығы ғасыры ретінде кірді". Сіз бұл пікірмен келісесіз бе? Неліктен?

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен танысу.

Тапсырма №1: "Адам құқықтары мен бостандықтары" ұғымдарымен байланысты өз ассоциацияларын көркем бейнелеу. Өз жұмысын қорғау.

Дескриптор:

  • Постерде "адам құқықтары мен бостандықтары" ұғымдарын бейнеленеді.

Тапсырма. Кестені толтырыңыз. ҚР Конституциясының баптарымен танысыңыз. Адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының кепілдігін сипаттаңыз. Тапсырманы дәптерге орындаймыз. (Жеке жұмыс, бірақ әрбір топ тек бір құқық тобын сипаттайды. Содан кейін топтар бойынша жалпы тексеру)

Азаматтардың құқықтарымен бостандықтары

Азаматтардың міндеттері

Жеке15-21 бап

Саяси 23,32 бап

Әлеумет.

24-31 бап

Эконом.34-37 бап

Дескриптор:

Адам құқықтарын санаттар бойынша жіктейді.

Важенин А. Г. Қоғамтану: орта кәсіптік оқу орындарының студенттеріне арналған оқулық. - М.: "Академия" баспа орталығы, 2005.

Қоғамтану практикумы: орта студенттер үшін оқу құралы. проф.оқу. Орындарының/ Важенин А. Г. - М.: Баспа орталығы "Академия", 2006.

ҚР Конституциясы.

Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы.

БҰҰ-ның 1945 жылғы жарғысы.

Сабақ ортасы

30 мин

№3 тапсырма. Жұптық / топтық жұмыс

- Сіз қалай ойлайсыз, адам құқығын шартты түрде қандай топтарға бөлуге болады? (Әлеуметтік-экономикалық, саяси және жеке құқықтар мен бостандықтар)

Ұғымды және анықтамасын сәйкестікке келтіріңіз.

1. Азаматтық (жеке) құқықтар

2. Саяси құқық

3. Экономикалық құқық

4. Әлеуметтік құқық

А) биоәлеуметтік мәні ретінде адамға тиесілі құқықтар (өмір сүру құқығы, бостандыққа, жеке басына қол сұғылмаушылық, ар-ождан мен қадір-қасиетке, азаматтыққа, заң мен сот алдындағы теңдікке, кінәсіздік презумпциясы, тұрғын үйге және жеке өмірге қол сұғылмаушылық, хат жазысу құпиясына құқық...).

Б) азаматтардың елдің саяси өміріне қатысу мүмкіндігін қамтамасыз ететін құқықтар: сайлау құқықтары, сөз бостандығы, ой, ар-ождан, бейбіт жиналыстар, одақтар құру…

В) өндіріс құралдарына, жұмыс күшіне және тұтыну заттарына еркін билік етудің заңға тәуелді мүмкіндіктері.

Г) әл-ауқатқа және лайықты өмір сүру деңгейіне: жасы бойынша, ауырған, мүгедектік, асыраушысынан айырылған жағдайда әлеуметтік қамсыздандыруға, балаларды тәрбиелеу үшін, тұрғын үйге, медициналық көмекке, ана мен баланы қорғауға, білім алуға, қолайлы қоршаған ортаға құқық.

Дескриптор:

  • Оқушылар өлшемдер мен талаптарға байланысты ұғымдар мен анықтамаларды сәйкестендіреді.

Адам құқықтарының түрлері туралы өз пайымдауларын жасайды. Азамат өз құқықтарын жүзеге асыра алады, оларды сотқа жүгіну арқылы және Конституцияға сілтеме жасай отырып қорғай алады.

Ал егер сенің құқығың бұзылса, сот оларды қорғай алмайды?

Бұл сұраққа жауапты біз "адам құқықтары жөніндегі халықаралық құжаттар" сабағының келесі сұрағын қарастырып қана аламыз.

№4 тапсырма. Жұптық / топтық жұмыс

Проблемалық мәселе: Адам құқықтары ҚР Конституциясында Адам құқықтары мен бостандықтарын қорғау мәселелері туралы халықаралық стандарттарға сәйкес келе ме? Жауапты дәлелдеңіз. ("ҚР азаматтарының құқықтары мен бостандықтары" кестесі материалының «Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясының» мәтінімен салыстырмалы талдауы жұмысы)

– Осы екі құжатты салыстыра отырып, қандай қорытынды жасауға болады?

Дескрипторлар:

  • Оқушылар "Адам құқықтарын халықаралық қорғау" терминіне түсініктеме береді»
  • Адам құқықтарын қорғау тетіктері мен рәсімдерін сауатты анықтайды.

Бірақ біздің елімізде адам құқықтары әрдайым сақталады және сақталады ма? КСРО-да басқа ой пайда болды (кейбір азаматтардың пікірі мен идеялары көпшіліктің немесе билікте болған адамдардың пікіріне қарама-қарсы жүрді). 1965 ж.5 желтоқсанда Мәскеуде адам құқығын қорғауда бірінші демонстрация өтті – бұл құқық қорғау қозғалысының туған күні. Құқық қорғаушылар заңдылықты сақтауды талап етті, шенеуніктердің қатыгездігі мен озбырлығына қарсы шықты. Бұл қозғалыста сутегі бомбасын жасауға қатысатын көрнекті физик А. Д. Сахаров үлкен рөл атқарды. Ол былай деді: "Мен ... батыстан... тек жаһандық ауқымда жердегі адам қоғамының даму стратегиясын әзірлеу және жүзеге асыру мүмкін". Басты құқық қорғаушылар жеке тұлғаның құқықтарын қорғау, оның қадір-қасиетін қорғау, өтірік пен зорлық-зомбылықтың кез-келген түріне алаңдамау деп санайды.

Егер азамат өз мемлекетінің соттарында шындықты таппаса, онда Страсбург қаласында орналасқан Адам құқықтары жөніндегі Еуропалық комиссияға және Адам құқықтары жөніндегі Еуропалық сотқа жүгіне алады. Еуропалық сот ұлттық деңгейде тиісті қорғауды таппаған белгілі бір құқықтық бұзушылықтарды ғана шешеді. ("Страсбург соты" тақырыбы бойынша БАҚ және Интернет-ресурстарды пайдалана отырып студенттермен дайындалған Презентация)

Еуропа Кеңесі шеңберінде адам құқықтарын қорғаудың Еуропалық жүйесі күшіне енеді. Бұл ұйымдар мемлекеттердің немесе жекелеген адамдардың шағымдарын қарай алады. Дәл осы Факультативтік хаттама мүмкіндік берді азаматтарға қайда шағымданып құқықтарын бұзу, олар беруге болады комитеті БҰҰ-ның адам құқықтары.

(Т) №5 Тапсырма.

1.Халықаралық қылмыстардың нақты мысалдарын келтіріңіз;

2.Халықаралық гуманитарлық құқық дегеніміз не? Неге оны құру қажеттілігі пайда болды?

3. Әскери қақтығыстар кезінде халықаралық гуманитарлық құқықтың барлық ережелерін сақтау мүмкін бе?

Кулжабаева Ж.О. Международное публичное право. Алматы, 2006

Реализация прав человека в Республике Казахстан посредством международных инструментов: Монография/Под общ. ред. д.ю.н., проф.Ж.Д.Бусурманова.-Астана,2011.-136 с.

Абайдельдинов Е.М. Соотношение международного и национального права Республики Казахстан (проблемы становления приоритетности). – Алматы: «Қазақ университеті». -2002. -288 с.

Сабақ соңы

3 мин

Рефлексия. «Бекіту» әдісі

  • Мен көп жаңа мағлұмат алдым
  • Бұл менім өміріме қажет болуы мүмкін
  • Сабақта ойланатын нәрселер көп болды
  • Сабақ барысында барлық туындаған сұрақтарға жауап алдым
  • Сабақта мен адал жұмыс жасадым және сабқ мақсатына қол жеткіздім

Үй жұмысы: ««Қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдардын маңыздылығы неде?» тақырыбында эссе жазады.

Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар тілді меңгеру қабілеті төмен оқушыларды тілді меңгеру қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді. Мұғалім талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалау тиіс.

Дәйекті дәлелдерге ғана негізделген қорытындыға жетудің мағынасының мәні, сыныптағы қабілеті төмен оқушы дәлелдерге негізделе отырып кем дегенде өзін ойын білдіре алады, ал қабілеті жоғары оқушы тәуелсіз, негізгі жауап береді.

Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету.

Талқылау барысында оқушылар берілген жағдаяттарды қалай шешкендігін, топтағы зерттеу жұмысын бағалау.

Адам құқықтарын қорғау механизмдерінің түрлерін зерттеу барысында оқушылардың бойында ұлттық құндылықтар, өзара түсінушілік, адамгершілік қасиеттері қалыптастырылады. Адамгершілік қасиеттеріне жүгіну қажетілігін сезінеді.

Рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?