Халықаралық жария құқығы түсінігі. Құқық негіздері, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Халықаралық құқық. Бөлімше: Халықаралық жария құқығы
| Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
СЫНЫП: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы: | Халықаралық жария құқығы түсінігі | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.5.1.1 халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар саласын анықтау | ||||
Сабақ мақсаттары | Халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіреді және оның реттейтін қоғамдық қатынастар саласын анықтайды | ||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: • Халықаралық жария құқық субъектілерінің құқықтық мәртебесін анықтай келе, халықаралық жария құқықтың ерекшеліктерін талдайды (сөйлем және тыңдалым дағдылары). Тақырыптық лексика және терминология: халықаралық жария құқығы; халықаралық жэария құқықтың функциялары; халықаралық жария құқықтың субъектілері мен объектілері; халықаралық халықаралық құқықтың қайнар көздері; халықаралық жария құқықты реттеудің принциптері мен әдіс-тәсілдері Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Халықаралық жария құқық – бұл (...) Халықаралық жария құқықтың мазмұнына (...) халықаралық жария құқық субъектілері арасында болады. Халықаралық жария құқық принциптері (...) негізделеді, себебі (...) | ||||
Пәнаралық байланыс | Дүние жүзі тарихы, саясаттану, география. | ||||
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері | Қауіпсіздік ережелерін ұстану | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентацияны қолдану және видео көрсету | ||||
Құндылықтарды дарыту | Өздігінен білім алу және өзіндік іздену дағдыларын қалыптастыру, жұпта және топта тиімді жұмыс істеу, шығармашылық, ашықтық, ынтымақтастық және азаматтық жауапкершілікті құрметтеуге үйрету. | ||||
Алдыңғы оқу | Оқушылар халықаралық құқықтың ұғымымен, нормаларымен және оның негізгі функцияларымен, халықаралық құқық субъектілері мен қайнар көздерімен таныс | ||||
Сабақ жоспары | |||||
Уақытты жоспарлау | Жоспар бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар: | Дерек көздері | |||
Басы 7 мин | ПЫМ Б. Шоу: "Енді біз құстар сияқты аспанға ұшуды, , балық сияқты суда жүзуді үйренген кезде, бізге тек бір нәрсе қалды – жер бетінде адам сияқты өмір сүруді үйрену". Автор бұл сөздермен не айтқысы келді? Оны қалай жасауға болады? Сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен танысу. Видеосюжет көру. Тарихи анықтама. Заманауи халықаралық құқықтың ерекшеліктері. Халықаралық құқықтың дереккөздері. Негізгі:
Қосымша:
| ҚР Конституциясы. А., 2017 Международное право | |||
Сабақ ортасы 30 мин | №1 тапсырма Топтық / жұптық жұмыс Халықаралық құқық дереккөздерінің қандай түрлеріне жататынын анықтаңыз: 1.Біріккен Ұлттар Ұйымының Жарғысы 1945 ж. 2.ТМД экономикалық сотының регламенті 1997 ж. 3.Адам құқықтары жөніндегі Еуропалық соттың шешімі 2002 ж. 4.Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы 1948 ж. 5.1949 жылғы соғыс құрбандарын қорғау туралы Женева конвенциялары 6.Біріккен Ұлттар Ұйымының Босқындар мәртебесі туралы Конвенциясы 1951 ж. 7.Біріккен Ұлттар Ұйымының Бала құқықтары туралы Конвенциясы 1989 ж. 8.Адам құқықтары жөніндегі Еуропалық соттың 1975 ж. шешімі: Бельгияға қарсы Бельгия полициясының ұлттық кәсіподағы. 9.Бала құқығы декларациясы 1959 ж. Дескрипторлар: - Оқушылар халықаралық құқықтың негізгі көздері бойынша жауап береді» - Оқушылар халықаралық құқықтың көмекші көздері бойынша жауап береді. №2 тапсырма Топтық / жұптық жұмыс Қандай халықаралық сот инстанцияларының юрисдикциясында келесі талаптарды қарау кіреді? 1. Зейнетақы төленбеуіне байланысты зейнеткер К. Қазақстан үкіметіне талап-арыз. 2. Басқа елдердің аумағында жергілікті әскери қақтығыстарға қатысқан ҚР азаматтарына қатысты талап. 3. Бұрынғы Семей ядролық полигонына іргелес жатқан аумақ тұрғындарының ҚР басшылығына денсаулыққа келтірілген зиянды өтеу туралы талап арызы. 4. Талап АҚ "КЕСОС" Қазақстанның "АҚ Шығыс энергетикалық компаниясы" байланысты Ресей негізсіз жоғарылатылған бағамен жеткізілетін электр. 5. Азамат П. ҚР Үкіметіне оның жылжымайтын мүлкін табиғи апатта жоюға байланысты талап-арызы. 6. "Лукойл" компаниясының салық тарифтерінің артуына байланысты ҚР Үкіметіне қойған талабы. Жалпы сабақты талқылау. Сабақты қорытындылай келе, жаңа сабақты шоғырландыру мақсатында мұғалім қазіргі заманғы халықаралық құқықтың ерекшеліктеріне назар аударады. | Международное публичное право: учебник. – 2-е изд., М43 перераб. и доп.\ Под ред. К.А. Бекяшева. – М.:, 2003. – 640 с. Сарсембаев М. А. Международное право. Учебник. А., 2002 Международное право /Под ред.Н.Т.Блатовой.- М., 2001 Баскин Ю.Я., Фельдман Д.И. История между-народного права. – М., 1990 г. 2. Курс международного права. В семи томах, - М., 1989 г. Устав ООН 1945 года. Декларация о принципах международного права, касающих-ся дружествен-ных отношений и сотрудничества между государ-ствами в соответствии с Уставом ООН 1970 года. Хельсинский Заключительный акт 1975 г. | |||
Соңы 3 мин | Рефлексия "Чемодан. Себет. Ет тартқыш» - Мен өзіммен не аламын. - Маған нені қайта өңдеу керек. - Не қажетсіз болып шықты. Үй тапсырмасы: Келесі сабаққа сіздің қарауыңыз бойынша оның құзыретіне кіретін кез келген құқық бұзушылық бойынша кез келген халықаралық сот сатысына талап арыздың жобасын дайындаңыз. |
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | |
Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар тілді меңгеру қабілеті төмен оқушыларды тілді меңгеру қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді. Мұғалім талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалау тиіс. Дәйекті дәлелдерге ғана негізделген қорытындыға жетудің мағынасының мәні, сыныптағы қабілеті төмен оқушы дәлелдерге негізделе отырып кем дегенде өзін ойын білдіре алады, ал қабілеті жоғары оқушы тәуелсіз, негізгі жауап береді. | Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету. Талқылау барысында оқушылар берілген жағдаяттарды қалай шешкендігін, топтағы зерттеу жұмысын бағалау. | Адам құқықтарын қорғау механизмдерінің түрлерін зерттеу барысында оқушылардың бойында ұлттық құндылықтар, өзара түсінушілік, адамгершілік қасиеттері қалыптастырылады. Адамгершілік қасиеттеріне жүгіну қажетілігін сезінеді. | |
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
Қорытынды бағалау Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?