Қылмыстық процесс субъектілері. Құқық негіздері, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Іс жүргізу құқығының негіздері

Шымкен қаласы ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қылмыстық процесс субъектілері(2 сағат)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 10.4.1.2 қылмыстық процесс субъектілерін ажырату

 Сабақ мақсаттары

Қылмыстық процесс субъектілерінің рөлін анықтайды

 

 Бағалау критерийлері

  • Қылмыстық процесс субектілерін біледі;
  • Қылмыстық процесс субъектілерінің қызметін ажырата алады;

Тілдік мақсаттар

Топтар қылмыстық процесстің субъектілеріне қатысты қылмыстық істерді кейс арқылы талқылап ҚР Қылмыстық кодекстің баптарына сүйене отырып, жаза түрін анықтайды

 Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы оқу; материалды білуге құмарлық, шығармашылық және сыншылдық тұрғыда зерттеу арқылы оқуға деген сүйіспеншілікті дағдыландыру;

Өз көзқарастарын ашық білдіру;

Бірін-бірі тыңдап және сұрақтарға жауап беру;

Оқиғаның себебі мен салдарын анықтау

 Пәнаралықбайланыстар

Қазақстан тарихы

 АКТ қолдану дағдылары

АКТ дағдыларындамыту (интербелсенді тақта).

Бастапқы білім

Қылмыстық процесстің міндеттері мен қағидаттарын біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы Ұйымдастыру; 10 минут

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы

Сәлемдесу,ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Талқылау ұйымдастыру.

Сәлемдесу. Жағымды ахуал орнату

І. Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында "Сәйкестендіру" тапсырмасын орындату

1

Әрекеттің қоғамға қауіптілігі

А

Заңға қарама-қарсы келетін кез келген іс

2

Заңға қайшылығы

В

Заң алдында жауап беру

3

Кінәлі

С

Заң арқылы қорғалатын мүдделерге зиян келтіру

4

Жазалану

Д

Қоғамға қауіпті іс әрекет жасау

1

2

3

4

С

А

Д

В

(Бірін-бірі бағалау жүзеге асады).

(визуальды қабілеті оқушылар өз мүмкіндігін көрсете алады).

Миға шабуыл жасай отырып, өткенді еске түсіру

Сабақтың тақырыбын айтып, оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне тоқталу.

Презентация арқылы қылмыстық процесстің субъектілеріне тоқталу.

Қылмыстың субъектісі деп- қылмыс жасаған адам. Ол ең алдымен есі дұрыс адам болуға тиіс, ал есі дұрыс адам қылмыстық жауапқа тартылмайды. Міндетті түрде белгілі бір жаста болу керек.

Қылмыстық процесске қатысушылар:

1. Қылмыстық процеске қатысушы мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдар (прокурор, тергеу бөлімінің бастығы, тергеуші, анықтау органы, анықтау органының бастығы, анықтаушы).

2. Өз құқықтары мен мүдделерін немесе өздері білдіретін құқықтар мен мүдделерді қорғап процеске қатысушылар (күдікті, айыпталушы, қорғаушы, жәбірленуші, жеке айыпталушы, азаматтық талапкер, азаматтық жауапкер, кімелеттік жасқа толмаған айыпталушының (күдіктінің) заңды өкілдері, жәбірленушінің, азаматтық талапкер мен жеке айыптаушының өкілдері, азаматтық жауапкердің өкілдері).

3.  Дәлелдемелер ұсыну бойынша міндеттерін орындайтын (куәгерлер мен сарапшылар), сот шешімдерін орындауға қатысатын мекемелер мен ұйымдар

Зерттеу сұрақтары:

  • Қылмыстық процесс субъектілерін ажыратудың маңыздылығы неде?

Зерттеу мен талдау

Суреттердің арасындағы байланысты табыңыздар.

Жағдаятты оқып, қылмыстық процесстің субъектілерін анықтаңыздар және төменде берілген кестені толтырыңыздар

Кәмелет жасқа толмаған Айдаров пен Қасенов және ағасы Ақсақаловпен өзара келісе отырып, темір жол вокзалында почта вагонында ұрлық жасады, дегенмен ұрланған затты сату кезінде ұсталды.Прокурор айыптаушылық қорытынды жасап, істі сотқа өткізді. Сот сот отырысының болатын күнін белгіледі, дегенмен айыпталушылардың қорғашылары болмағандықтан, соттың ұсынысы бойынша адвокаттар коллегиясы Максутов пен Сәдуақасовты қорғаушылар ретінде жіберді. Максутов кәмелетке толмағандар Айдаров пен Қасеновты қорғауға тиіс болса, Сәдуақасов Ақсақаловты қорғауды өз міндетіне алды. Сот отырысының дайындық кезеңінде сотталушылар Айдаров пен Қасенов қорғаушылардан бас тартты. Сотталушы Ақсақалов қорғаушы Сәдуақасовтан бас тартып, өзін қорғауды өзінің кәсіпорнының заңгері Нұрлыбековаға сеніп тапсыратынын мәлімдеді. Сот Ақсақаловтың өтінішін қанағаттандырып, кәмелетке толмағандар Айдаров пен Қасеновтың қорғаушысы болып, Максутовтың қалатынын бекітті.

Қорғаушының құқықтық жағдайы қандай?

Қандай жағдайларда сот процесіне қорғаушының қатысуы міндетті болып саналады?

Соттың іс-әрекеті қаншалықты дұрыс?

Дескриптор:

Білім алушы:

  • Айыптаушылар жағындағы қатысушыларды анықтайды
  • Сот процесіне қатысушыларды анықтайды
  • Қорғаушылар жағындағы қатысушыларды анықтайды

VI. Рефлексия. «Табыс баспалдағы»

Қиын емес,

бірақ

мүмкін-ч

сәл

қиналдым.

Қиын,бірақ

түсінуге

тырыстым.

Қиын, бірақ

бар

түсінігімді

қолдана

білдім.

Қиын, бірақ

сабақты

игерген

сияқтымын

Қиын, соған қара-

мастан барлық

тапсырмаларды

орындап шықтым

Үйге тапсырма: "Қылмыстық процесс субъектілері атты тақырыпта постер жасау

Критерийлері:

  • Ақпараттарды тиімді қолдана алуы;
  • Рәсімделуінің көрнекілігі

Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика бағытындағы оқулық

Алматы "Мектеп" 2015

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Алдыңғы оқытылатын тақырыптарға алдын ала материалдар дайындап, оқушыларға қолдау көрсетіп отырамын. Барлық оқушылар толық қамтылады.

Оқушыларға бағалау критерийлері алдын ала берілгендіктен, ауызша кері байланыс беріп отырамын.

Сынып бөлмесінің жарық болуын қадағалаймын. Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтаймын. Орындықта дұрыс отыруын қадағалаймын.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?