Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер. Құқық негіздері, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі 10 сынып | Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер | ||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 10.2.5.1 сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалық-саяси және құқықтық актілердің негізгі ережелерін түсіндіру 10.2.5.2 нақты жағдаяттарды талдау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңның негізгі ережелерін пайдалану | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалық-саяси және құқықтық актілердің негізгі ережелерін түсіндіру мен нақты жағдаяттарды талдау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңның негізгі ережелерін пайдалану. | ||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||
Тілдік міндеттер | Пәннің сөздік қоры / Пәннің лексикасы мен терминалогиясы:
Бұл мәселе өте өзекті, себебі (…) Мемлекет бұл мәселе бойынша белсенді әрекеттерді іске асырады, себебі (...) Сыбайлас жемқорлық... | ||||||||||||||||||||||||
Құндылықтардарыту | Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - ар-ождан бостандығы | ||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихымен байланысты. | ||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет ақпарат материалдарын пайдалану. | ||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Қылмыстық жаза түсінігі және одан босату шарттары | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Дерек көздері | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z1500000410- АҚТны пайдалану Өзін-өзі басқару пәнімен байланысы |
М Оқушыларға аталған актілерді таныстырады, ерекшеліктерін көрсетеді. Ж Оқушылар жұптарда тақырыпқа сай мәтін бойынша өзара сұрақтар қояды, жауап береді. Ең жақсы деп табылған сұрақ барлық сыныпқа қойылады. Т ДЖИГСО әдісі арқылы 4 топқа сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың жекелеген баптарын ұсынамыз. Дескриптор: «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл» туралы заңды талдай алады. 1-топ: лауазымдық өкілетіліктерді асыра пайдалану. 2-топ: кәсіпкерлік қызметке заңсыз қатысу. 3-топ: пара алу. 4-топ: қызметтегі әрекетсіздік. Әр топ өздерінің қарастырған мәселелері бойынша тарихи фактілерді келтіріп, қорытынды жасайды. Т Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестегі әлемдік тәжірибені зерттеу. Оқушылар Сингапур, Грузия, Ұлыбритания, Канада және т.б. мемлекеттердің озық тәжірибесін Қазақстанға енгізуге ұсыныс жасайды. Зерттеушілік әңгіме барысында оқушылар өз сыныптастарымен шағын топтарда жұмыс істейді. Оларда ортақ проблема болады, бұл мәселе бойынша бірлескен түсінік қалыптастырылады. Оқушылар зерттеушілік әңгімеге тартылғанда, өз ойларын дауыстап айтады, болжамдар ұсынып талқылайды. Талқылау кезінде олар: «мүмкін», «егер», «бәлкім» деген сияқты сөздерді қолданып, өз идеясын дәлелдеу үшін «сондықтан» деген сөзді пайдаланып өз жауаптарын тарихи аргумент-фактілермен дәлелдейді. Дескриптор: Оқушылар Сингапур, Грузия, Ұлыбритания, Канада және т.б. мемлекеттердің озық тәжірибесін Қазақстанға енгізуге ұсыныс жасай алады. Әр топ өздерінің қарастырған мәселелері бойынша қорытынды жасайды. Ж – Оқушылар жемқорлық туралы мысалдары келтіріп, шешу жолдарын ұсынады.
Б Оқушылар «Ой, әрекет, салдары» формуласы бойынша қорытындысын шығарады:
Топтық жұмыс кезінде тапсырманы орындағанда оқушылар арасында зерттеушілік әңгіме қалыптасады. Диалог барысында оқушылар келісілген нәтижеге дескриптор бойынша жету үшін күш-жігерін жұмсайды. Оқушылар бір-бірін тындап, өз жауаптарын талдайды. ДЖИГСО әдісі арқылы бұлай жұмыс істеген оқушылардың делелдері пікір алмасу нәтижесі болып шығады. | ҚР Конституциясы, ҚР Кылмыс Кодексі «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл» туралы заңды талдай алады. http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z1500000410 2015 жылғы 18 қарашадағы № 410-V ҚРЗ ҚР 2015-2025 жж. арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы стратегиясы туралы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс:
Бағалау. Мұғалім оқушыларға оқу мақсатына жеткенің немесе жетпегенін айтады. Үй тапсырмасы. Қайталау. | ||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау. Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтарменбайланыс (тәрбие элементі) | |||||||||||||||||||||||
Талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалаймын. Дәйекті дәлелдерге ғана негізделген қорытындыға жетудің мағынасының мәні, сыныптағы қабілеті төмен оқушы дәлелдерге негізделе отырып кем дегенде өзін ойын білдіре алады, ал қабілеті жоғары оқушы тәуелсіз, негізгі жауап береді. Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Дескриптор: әкімшілік пен қылмыстық құқық салаларын салыстырып, айырмашылықтарын және ұқсастықтарын анықтай алады.
Әкімшілік құқық саласы | Ұқсастықтары | Қылымсытық құқық саласы |
Дескриптор: Оқушыларды сыбайлас жемқорлыққа қатысты жалпы мемлекеттік саясаттын ерекшеліктерін анықтай алады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру | Сыбайлас жемқорлыққа қарсы станданттар | Сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулер | қызметтегі әрекетсіздік |
Дескриптор: жемқорлық туралы мысалдары келтіріп, шешу жолдарын ұсына алады.
Жемқорлық туралы мысал келтіру | Шешу жолдарын ұсыну. |
Дескриптор: оқушылар «Ой, әрекет, салдары» формуласы бойынша қорытындысын шығара алады.
Жемқорлыққа әкелетін ой | |
Әрекет | |
Салдары |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?