Құқықтық мемлекет түсінігі. Құқық негіздері, 10 сынып, сабақ жоспары.


 Құқық негіздері, 10 сынып.

 Қысқамерзімді жоспар

Тарау

Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам

Сабақ тақырыбы

Құқықтық мемлекет түсінігі мен қағидасы

Сабақ мақсаттары

10.1.2.1 құқықтық мемлекеттің қағидаларын айқындау

10.1.2.2 әлемдік тәжірибедегі құқықтық мемлекеттің мәні мен фнкционалдық маңызы туралы білімін көрсету

Пән мақсаттары

Бағалау критерийлері

·Құқықтық мемлекет қағидаларын көрсетеді

Өз таңдауын түсіндіреді

·Жауабына дәлелдер келтіреді

·Айқындайтын мысалдар айтады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Құқықтық мемлекеттің белгілерін анықтауы тиіс (айтылым дағдысы)

жеке құқықтар

саяси құқықтар

азаматтық қоғам

сыбайлас жемқорлық

саяси партия

кәсіподақ

БАҚ

Қоғамдық бірлестіктер

Азаматтық қоғам (...)

Құқықтық мемлекет маңызды, себебі(...)

Азматтық қоғам құру маңызды, өйткені (...)

Азаматтық қоғам институтары маңызды, себебі...

Арнайы пәндік лексика және терминология

өзіндік құқықтар

азаматтық қоғам

саяси партиялар

қоғамдық ұйымдар

• БАҚ

Құндылықтарды дарыту

Азаматтық қоғам бұл ...

Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам өзара байланысты, өйткені (...)

Арнайы пәндік лексика және терминология

Сабақ процесі құрмет құндылықтарын ләріптеуге шақырады (әртүрлі елдер мен халықтардың дәстүрін құрметтеу), ынтымақтастық (жұптармен немесе топтармен жұмыс істеген кезде)

АКТ-ні қолдану

Бұл сабақ интерактивті тақтаны және сабақты көрсетуді пайдаланады.

Пәнаралық байланыс

История всемирная, основы права

Бастапқы білім

Конституциялық құқық туралы түсінік бар

Саралау әдісі

Сабақтың әр кезеңінде жасырын дифференциация бар. Оқушылардың күтілетін нәтижелерінде оқушыларды жеке қолдау көрсетуде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, білім беру материалдары мен ресурстарын таңдауда әртүрлі міндеттер анықталады

студенттер (Гарднердің интеллект теориясы).

Дифференциация уақытты басқару негізінде сабақтың кез келген кезеңінде қолданылуы мүмкін.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-қимылдар

(мұғалім және оқушы қызметі)

Ресурстар

Сабақ басы

0-2 мин

1. Психологиялық релаксация, сергіту сәті.

2. Сабақ тақырыбын айтпай, оқушыларға құқықтық мемлекеттің белгілерін қарастыруға тапсырма беріледі. Оқушылар бұл белгілер қандай мемлекетке тән екендігін анықтауы тиіс.

Оқытушының сауатты жаңартып, оқушыларды жұмыс дәптеріне жазуға арналған сұрақтары

3-5 мин

Пікір айту

Құқықтық мемлекеттің белгілері:

1.Заң үстемдігі

2.Заң алдындағы азаматтардың теңдігі

3.Биліктің тармақтарға бөлінуі

4.Сот тәуелсіздігі

5.Саяси көппікірлік

Презентация

Сабақ ортасы

    • мин

Т Құқықтық мемлекеттің белгілері жазылған карточкалары топтарға таратылады.

Топтар «Сәйкестік аймағына» құқықтық мемлекеттің белгілерін маңыздылығына қарай орналастырады.

Дескрипторлар:

  • Құқықтық мемлекет қағидаларын белгілейді;
  • Өз таңдауын дәлелдейді

Дидактикалық материал

12-15 мин

Мәтінмен жұмыс

Мәтінмен таныстыру

Тапсырма

Б Конституцияда көрсетілген азаматтардың құқықтары мен бостандықтары іс жүзінде орындалуда ма? Жауабыңызға мысал келтіріңіз.

Презентация

15 мин

Т «Демократиялық қоғамның заңдылықтары мен біздің қоғамымыздың дәстүрлерін үйлестіре отырып, біз одан әрі де саяси жүйеде мемлекеттік құрылыстың Қазақстандық моделін жетілдіру жолымен жүре беретін боламыз. Бұл – біз мақтануға құқылы және бәріміз ұқыптылықпен сақтауға міндетті Қазақстандық "ноу-хау"».

Н.Ә.Назарбаев осы сөзімен не айтқысы келді?

Өз пікірлеріңізді білдіріңіз.

Дескрипторлар

  • Ойларын жинақтайды
  • Баллдар қояды
  • Жауаптарына дәлел келтіреді
  • Айқындайтын мысалдар айтады

Дидактикалық материал

Сабақ соңы

2-3 мин

Рефлексия:

Оқушылар «Нысана» стратегиясын қолданып сабақтың әсерін бағалайды

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық жәнеқауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұптық/топтық жұмыстарда мұғалімнің басшылығымен оқушылардың деңгейі бойынша бөлуді қадағалау. Қабілеті жоғары оқушыларға топтық/жұптық жұмыстарда басшылық жасап жанындағы оқушыларға көмек беруін ұйымдастыру

Бағалау критерийі бойынша топта/жұпта жұмыс жасауын топ/жұп басшылары бағалайды,

АКТ арқылы сабақ тақырыбын презентациялау және бағалау парағын АКТ арқылы оқушылар өз жұмыстарын тексеруді қамтамасыз ету

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?