Құқық дегеніміз не және ол қоғамдық қатынастарға қалай әсер етеді. Құқық негіздері, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1A Құқық түсінігі | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы. | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.1.1 құқық белгілерін қорытындылай отырып, ұғымын түсіндіру; 10.1.1.2 құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу. | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | 9.1.1.1 Әлеуметтік нормалар жүйесінде құқықтың ұғымы мен ролін түсіндіру | ||||||||||||
Жетістік критерийлері | Құқық, әлеуметтік норма ұғымдарының мағынасын анықтайды, әр ұғымның қолдану аясына бір мысалдан береді. | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Құқықтың негізгі белгілері мен құқық салаларын жіктейді (оқылым және айтылым дағдылары). Венн диаграммасын толтырады (жазылым дағдылары) | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Мәңгілік ел» ҚҰНДЫЛЫҒЫ: ЕЛІМІЗДІҢ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІГІ ЖӘНЕ БҮКІЛӘЛЕМДІК, ӨҢІРЛІК МӘСЕЛЕЛЕРДІ ШЕШУГЕ ЖАҺАНДЫҚ ТҰРҒЫДАН ҚАТЫСУЫ «Мәңгілік ел» ҚҰНДЫЛЫҒЫ:ӨМІР БОЙЫ БІЛІМ АЛУ | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниежүзі тарихы пәндерінен алған білімдерін пайдалана отырып сабаққа кіріспе жасауда тарихтан мысалдар келтіру | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Осы сабақта оқушылар ғаламтормен жұмыс жасай отырып, презентациялар мен хабарламалар дайындайды | ||||||||||||
Бастапқы білім | Мектеп бағдарламасы көлемінде гуманитарлық пәндер бойынша алған білімдері мен күнделікті өмірдегі әлеуметтік тәжірибелерін, сондай-ақ БАҚ көздерінен берілетін ақпараттарды қолданады. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы | Оқушыларды сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстырғаннан кейін, оқушыларды жұптарға бөлу. Оқушыларға кіріспе сұрақтар қойылады. Құқық дегеніміз не? Құқықтың белгілері қандай? Құқық қандай функциялар атқаруы мүмкін? Оқушылардың құқықтық біліктіліктерін анықтау. | ҚР Конституциясы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі | |||||||||||
Сабақтың ортасы
| М Оқушыларға түсінідірме жұмыстары жүргізілгеннен кейін құқықтың алты негізгі белгілеріне байланысты сынып ішіне құқықтың алты белгісі жазылған қағаз керісінше қаратылып ілінеді. Оқушылар жұптарға бөлініп, сынып ішінде ілініп тұрған кағаздардағы алты негізгі белгіні анықтайды. Осыдан кейін оқушыларға дайындалуға уақыт беріледі. Мұғалім автобус жүргізушісі кейпінде әрбір аялдамаға тоқтап оқушылардың жауаптарын тыңдайды. М Пәнмен таныстырып, қысқаша шолу жасап, құқықтың алты негізгі белгілерін атайды:
Оқушылардың жауаптарын тыңдағаннан кейін, сынып ішінде тапсырманы қорытындылау. Бағалау кері байланыс арқылы жүзеге асады. Т Оқушылар жасалған жұмыстардың қорытындысы негізінде «құқық» ұғымын мағынасын «нысана» стратегиясы арқылы ашуға болады. Б «Құқық» ұғымының мағынасын ажырату мақсатында төмендегі кестені толтырыңыз
| Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты Назарбаев Н.А. Послание народу Казахстана “Казахстан – 2030. Ағдарбеков Т. Мемлекет және құқық теорияся. – Алматы, 2003. Е Қуандықов, Ш. Маликова, С. Есетова. «Құқықтану». – Алматы: Дәуір, 2007 жыл. Жоламан Қ.Д. «Мемлекет және құқық теориясы». – Алматы: Нұр-пресс, 2007. Сапаргалиев Ғ. Ибраева А. Мемлекет және құқық теориясы. Оқу құралы. -Алматы, 1997жылы. Ағдарбеков Т., Әлайдар А., Алайдаров А. Құқық негіздері. Оқу құралы. – Алматы: Нұр-пресс, 2008.. | |||||||||||
Сабақтың соңы | Б Бүкіл сыныптық талқылау ұйымдастыру. Қоғамдық қатынастарды реттеудегі әлеуметтік нормалардың (мораль мен құқықтың) қайсысы маңыздырақ деп ойлайсыз? Б Елімізде құқықбұзушылықтардың орын алу себептері азаматтардың заңдарды білмеуінен бе, әлде құқықтық мәдениеттің төмен болуынан ба? Кері байланыс: «Мен не білдім? Мен енді құқық туралы не білгім келеді?» | презентация | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Кіріспе сабақ болуына байланысты бұл сабақтарда оқушылардың ойлау қабілеттерін, коммуникациялық мүмкіндіктерін анықтау міндеті тұр. | Ауызша бағалау және топтық бағалау | Көзге арналған жаттығулар ұйымдастыру, топтастыруға байланысты қолданылатын белсенді қозғалыс | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?