Кімдер сыбайлас жемқорлықтың субьектісі бола алады? Құқық негіздері, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бекітемін:
Пән: Құқық | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Дата: | Класс: 9 | Оқушы саны: 20/10 | |||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | 9.3E Қылмыстық жауапкершілік | ||||||||
Сабақтың тақырыбы | Кімдер сыбайлас жемқорлықтың субъектілері болып табылады? | ||||||||
Бастапқы білім | Сабақ гуманитарлық пәндер бойынша алған білімдері мен күнделікті өмірдегі әлеуметтік тәжірибелерін,сондай-ақ БАҚ көздерінен берілетін әкімшілік жаупкершілік туралы ақпараттарды қолданады. Сонымен қатар Қазақстандағы қазіргі кездегі құқықтық және саяси-әлеуметтік оқиғалардан хабардар. | ||||||||
Сабақтың мақсаттары | Сыбайлас жемқорлықпен күреске бағытталған құқықтық актілерді талдау | ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар:
Оқушылар сыбайлас жемқорлыққа қатысты жалпы мемлекеттік саясатпен танысады (оқылым дағдысы)
| ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Құндылықтарды дарыту серіктестік, жауапкершілік шарттарды талдау барысында жүзеге асады Жаһандық азаматтық- әлем елдерін салыстыру барысында көрініс табады. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
| |||||||
Дифференциация | - Топтар қылмыстық құқық бұзушылықтың салдарын шешеді. Топтар сыбайлас жемқорлықтың түрлерін зерттейді. - оқушы сыбайлас жемқорлықтың субьектілерін анықтайды. - оқушы әлем елдерінің тәжірибесін зерттейді; Бір-бірімен салыстырады; Transparency International агенттігінің ресми мәліметтеріне талдау жасайды; (Тереңдету) Әлем елдерінде «Сыбайлас жемқорлыққа» тағаыйндалатын жаза түрлерін талдайды.(Проблемалық оқыту) «Сыбайлас жемқорлықпен күресудің жаңа моделі» ұсынады. (Креативтілік) - оқу материалдары мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып таңдау. | ||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 5 мин (2 мин+3 мин) | ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ ОЯТУ КЕЗЕҢІ. Т Оқушыларға бейне баян көрсетіледі. Сынып талқылауы. (2 мин+3 мин) Топтар ортаға шығып өздеріне берілген сұрақтарға қабырғада ілінген ватмандарға жазып жауап береді. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, жетістік критерийлері түсіндіріледі. Мектеп құндылықтарымен байланысы анықталады. | әкімшілік жауапкершілік | |||||||
Сабақтың ортасы 5 мин (2 мин+3 мин) 10 мин 10 мин 5 мин | МАҒЫНАНЫ ТАНУ КЕЗЕҢІ. Б Оқушыларды сыбайлас жемқорлыққа қатысты жалпы мемлекеттік саясатпен (құқықтық концепциялар, бағдарламалар, заңдар) таныстырады. Мәтінмен жұмыс. 1,2,3 топтар өздеріне берілген мәтінмен жұмыс жасайды, негізінде сұрақтарға жауап береді. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС. 1-ТОП «Сыбайлас жемқорлық ғасыр дерті» Репортаж дайындау. Д. деген азамат баласының бокстан аудандық жарыстың жеңімпазы болу үшін жарыс болып жатқан жерден аудандық спорт бөлімінің маманына және жаттықтырушыға 25 мың пара берген. Оқиға орнында құрықталады. Қандай жаза тағайындалуы мүмкін? 2-ТОП «Жемқорлыққа жол жоқ!» Жағдаяттық сұрақты шешу көрініс көрсету. А. деген азамат мемлекеттік қызметке орналасу үшін тест тапсырар алдында ЖКХ басқармасы бастығына қымбат ұялы телефон мен бағалы сағатты сыйлық қалдырып кетеді. А. тесттен өте алмайды. Болған оқиға видео камераға жазып алған А. қаржы полициясына шағымданады. Жаза қалай тағайындалуы мүмкін? 3-ТОП «Сыбайлас жемқорлықпен күресудің жаңа моделі» Жоба жасау. (берілген құралдарды пайдалану.) және т.б. мемлекеттердің озық тәжірибесін Қазақстанға енгізуге ұсыныс жасайды. ТОПТАР БЕРІЛГЕН ТАПСЫРМАЛАРЫН ПРЕЗЕНТАЦИЯЛАЙДЫ. Жеке жұмыс. (Дифференцациялық тапсырмалар.) Дифференцация- (Тереңдету) 1-оқушы. Әлемдік тәжірибеде көрсетілген сыбайлас жемқорлықпен күресуді басқа елдер Сингапур, малайзия, Швеция, Канада елдері қалай жүргізетінін талдау. 2-оқушы. Халықаралық Transparency International агенттігінің рейтингі бойынша Қазақстандағы сыбайлас жемқорлықты басқа мемлекеттермен салыстырып диаграмма жасау. (Дифференцация проблемалық оқыту) 3-оқушы. Әлем елдерінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы тағайындалатын өлім жазан анықтайды. (Креативтілік) Оқушылар өздеріне берілген тапсырмаларды талдайды. | Слайд 7-9 Слайд 10-11 (Дифференцация мазмұнды тереңдету)
Слайд 11 (Дифференцация проблемалық) | |||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды: - нені үйрендім; - не нәрсе түсініксіз болып қалды; - немен қайта жұмыс жасау керек. | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?