Қ. Мырзалиев «Қызыл кітап» поэмасы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ | |||||||||
Күні: | Сынып 11 сынып | ||||||||
Бөлім: Табиғат және адам | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Қ. Мырзалиев «Қызыл кітап» поэмасы | ||||||||
Оқу мақсаттары | 11.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну; | ||||||||
Сабақтың мақсаты | Шығарманың сюжетіне талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсінеді. | ||||||||
Бағалау критерийлері | Шығарманың мазмұны арқылы композициялық құрылымына талдау жасайды; Жанрлық ерекшелігін түсінеді. | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика және терминология: Менің ойымша.....Мен келісемін… Мен келіспеймін… | ||||||||
Пәнаралық байланыс | Жануартану | ||||||||
Алдыңғы білім | Қ.Мырзалиев шығармашылығы | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңі
| Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар І.Ұйымдастыру кезеңі (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау, топқа бөлу) | Ресурстар | |||||||
Білімнің өзектілігі 4 минут | ІІ.Қызығушылықты ояту https://www.youtube.com/watch?v=ZTFua9qxzp8 Қ. Мырзалиев шығармашылығы туралы бейнематериал көрсетіледі. |
| |||||||
Мақсат қою 3 минут | Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын/ негізгі мақсаттарын тұжырымдап дәптерге жазып алады. | ||||||||
Жаңа материалды игеру 3 минут 17+8 минут
5 минут | ІІІ. Мағынаны тану
Оқушылар пікірін тыңдап, мұғалім сұрақтардың жауабын толықтырады. https://www.youtube.com/watch?v=KGpJoBQZnH4 Үйге оқуға берілген шығарманың композициялық құрылымына талдау жасалады. Оқиғаның басталуы: Тартып алған аңдардың бір киерін, Қыз-келіншек үшін мен құр күйемін. Оқиғаның дамуы: Тегі құрып, Тігерге тұяқ қалмай, Төзімдері біткен бе хайуанаттың?! Оқиғаның шиеленісуі: Кінəліміз жасымыз, Кəріміз де: Зауал болар аңдардың зары бізге. Оқиғаның шарықтау шегі: Кетем іштей тітіреп, Түршігіп те: Дүниені төңкерер бір шүріппе! Жоқтай-тұғын бүгінде хайуанат көп, Ойланатын нəрсе көп тіршілікте! Оқиғаның шешімі: Қызыл кітап – Опат боп кеткен аңның, Бастарына қойылған қызыл күмбез. Топтық тапсырма Оқушылар топта осы бөлімдерді талқылайды. Көтерілген мәселені анықтап, өмірмен байланыстырады. І топ Тартып алған аңдардың бір киерін, Қыз-келіншек үшін мен құр күйемін. ІІ топ Тегі құрып, Тігерге тұяқ қалмай, Төзімдері біткен бе хайуанаттың?! ІІІ топ Кінəліміз жасымыз, Кəріміз де: Зауал болар аңдардың зары бізге. ІV топ Кетем іштей тітіреп, Түршігіп те: Дүниені төңкерер бір шүріппе! Жоқтай-тұғын бүгінде хайуанат көп, Ойланатын нəрсе көп тіршілікте! V топ Қызыл кітап – Опат боп кеткен аңның, Бастарына қойылған қызыл күмбез. Бағалау Топтар өзара бір-бірін бағалайды. Бағалау дескрипторы: Шығарма сюжетіне құрылымдық талдау жасайды. Шығарманың мазмұны бойынша эпизодтарды талдайды; 2- тапсырма Жеке тапсырма Оқушылар топтық талдаудан кейін жеке отырып, кестені толтырады.
Бағалау дескрипторы: Шығарманың әдеби тегін анықтайды; Формасын ажыратады; Көлеміне қарай жанрлық ерекшелігін түсінеді. |
| |||||||
Жаңа материалды бекіту 5 минут | Ойтолғаныс Шығармадағы автордың айтайын деген ойы? Шығармада кездескен оқиғалар қазіргі қоғамда кездесе ме? | ||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс «3Қ» Мен үшін қызық .... Мен үшін қажет.... Мен үшін қиын .... | ||||||||
Үй тапсырмасы | Ұнаған бөлімнен үзінді жаттау | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | |||||||||
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?