М. Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 12 сабақ.
Сабақ: Қазақ әдебиеті | Қарағанды қ. ХББ НЗМ | |||||
Уақыты: | Мұғалімнің аты-жөні: Хасенова А.Т. | |||||
Сыныбы: 11 T1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Тарау: | Ғасырлық туынды.М. Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы «Жайлауда» бөлімі | |||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты | 11.3.3.1 шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; | |||||
Сабақ мақсаты | «Абай жолы» роман-эпопеясының көркемдік-эстетикалық құндылығын анықтап, талдайды. | |||||
Бағалау критерийлері |
| |||||
Тілдік міндеттер |
| |||||
Құндылықтарды қалыптастыру | Тіл мен мәдениет, тарихтың ортақтығы, ынтымақтастық, құрмет | |||||
Пәнаралық байланыс | Тарих | |||||
АТҚ қолдануы | Таныстырылым | |||||
Алдыңғы білімі | Оқушылар алдыңғы сабақта шығарманың жанрлық ерекшелігіне талдау жасады. | |||||
Жоспар | ||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған қызмет түрлері: | Ақпарат көздері | ||||
Басы 3 мин | Қызығушылықты ояту «Бес қадам» ойыны Ортаға 5 оқушы шығады
|
Қима қағаздар | ||||
Ортасы 34 мин | Оқушыларға сабақ тақырыбы, тілдік дағды мен оқу мақсаттары, бағалау критерийлері таныстырылады. Мағынаны тану Оқушылар топта жұмыс жасайды Шығарманың көркемдік-эстетикалық құндылығы дегеніміз не? Қандай өнер туындысы болсын, оның көркемдік құндылықтары, бəрінен бұрын, көркемдік- эстетикалық өзге деңгеймен өлшенбек. Бұрын ешкім бара қоймаған, тың жатқан, сүрлеу-соқпау түрде қоймаған тақырыптар болуы мүмкін, қаламгердің өз оқырманына айтар ауқымды да салмақты ой- идеясы болуы мүмкін, алайда ондай туындының көркемдік-эстетикалық деңгейі төмен болса, жазушы еңбегінің еш болғаны. Демек, осынау эстетикалық ұғымның өнер туындысындағы орны жайлы ертелі-кеш жазылған ірілі-ұсақты еңбектерді атүсті шолып өткеннің өзінде де көп мəселеге көз жеткізуге болады. Əрине, əр зерттеуші көркемөнер туындысының көркемдік-эстетикалық өзге деңгейіне əр түрлі қырынан келгені де мəлім. Тіпті белгілі бір зерттеу нысанының ауқымында болса да, кез келген автордың шығармадағы көркемдік-эстетикалық ізденістер жүйесіне атбасын бұрмай өтпейтіні де аян. «Кейіпкер кескіні қалайша сомдалды?», «Жазушы оқырманын қалайша баурап алды?» деген сауалдарға жауап іздегенде қаламгер шеберлігіне көбірек назар аударамыз. Демек, шеберлік — тым кең ұғым. Ол, бəрінен бұрын, суреткердің дүниетанымымен, эстетикалық идеясымен, сұлулықты қабылдау, қорыту ерекшеліктерімен тығыз байланысты. Осыдан келіп, стильдік ерекшелік туындайды [1; 28]. Ал, стиль— адам (Бюффон). Əдебиеттану ғалымдары кеңінен танып, мақұлдаған бір көркемдік тəсілді екінші қаламгерде неге жау деуге болмайды. «Толстойдағы диалогизмді Достоевскийде неге аз?», сондай-ақ, керісінше, «Достоевский монологизмін неге Толстойда аз?» деп сауал қоюға болмайтыны сияқты, Есенберлиндегі хронологиялық талдау неге өзгелерде кездеспейді деу əбестік. Əр талантты қаламгер — жеке əлем. Жеке тағдыр. Сыршылдық, сұлулық əлемі. Эстетикалық идеал. Қаламгер Сматаевтың романдарындағы пейзажды бейнелеу тұтастай дерлік бір мақсатқа бағынған, ол — мейлі, бұрқанған ашу-ыза, ішкі сұрапыл болсын, тіпті, кең ауқымда алсақ, беймезгіл уақыттағы аласапыран, қанды оқиғалар болсын, қалай болғанда да, көркемдік-эстетикалық қызметін мінсіз атқару арқылы шығарманың бүкіл негізгі арқауындағы сюжеттік желілермен шебер қиюласа алатындығы. Жазушы сонау ХVІІІ ғасырдағы алапат оқиғаларға бүгінгі күн тұрғысынан үңіле алған. Жаны сұлу, мінезі мəрт көшпенділер ғұмыр кешкен кеңестік пен Сматаев өмір сүріп жатқан кеңестік біреу. Тек уақыт қана əр түрлі. Осы тұста қаламгер қолданған көркемдік-эстетикалық ізденістер жүйесі арқылы автордың жетекші идеясы алдыңғы кезекке шыққан. Бүкіл сюжеттік желілердегі кейіпкерлер іс-əрекеті, сөйлеген сөзі, дүниетаным, көзқарасы — бəрі де осы жетекші идеяға бағындырылған. Ал М.Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясын жазу барысында қалай ерекшеленді? Мұқтар тілінің ерекшелігі неде? «Абай жолы» романынның көркемдік-эстетикалық құндылығы қандай? Эссе жазу «Абай жолы» роман-эпопеясының көркемдік-эстетикалық құндылығы» тақырыбында әдеби эссе жазады. Жұмыстарын мұғалімге өтікзеді. Бағалау. Оқушылар бір-бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды. | Қима қағаздар Таратпа материал | ||||
Соңы 3 минут | Рефлексия Бүгінгі сабақтан өміріме қажетті қандай ой түйдіңіз? Қандай дағдыларыңызды дамыта алдыңыз? Қай топтың жұмысы сізге ерекше ұнады? Неге? Келесі сабаққа қандай ұсыныс айтасыз? | |||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?