Оралхан Бөкейдің «Атау кере» романы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 17 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ: №3 | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пән: қазақ әдебиеті | |||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалім: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||
Тарау тақырыбы | Кеңістік пен уақыт | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Оралхан Бөкей «Атау-кере» роман (Қауіпті будан) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | 11.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | О.Бөкей «Атау кереci» мен Ш. Айтматов «Боранды бекет» романындағы ортақ құндылықтардың үндестігін талдау | ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту: | «Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:
НЗМ құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Тарих, қазақ тілі, өнер пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: | Көркем шығармаларды салыстырады; Шығармалардағы ортақ құндылықтардың үндестігін талдайды. Романдардағы құндылықтар үндестігіне түйінді пікір білдіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пән лексикасы және терминология: атау-кере, кейіпкерлер, композиция, сюжет т.б. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин | Қызығушылықты ояту Миға шабуыл Оқушылар https://www.youtube.com/watch?v=zZHuDsjO6NQ сайтынан «Ақсарай» театры қойылымындағы «Мәңгү ... Мәңгі...» спектаклінен 5-47 мин. дейін үзінді көреді. Үзіндідегі идея бойынша пікір алмасады. | А4 парағы, маркерлер, слайд | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 35 мин | Мағынаны тану 1-тапсырма ЖЖ. «Мәселелер матрицасы» Оқушылар матрицаның кез келген нүктесінен бастап, шахматтағы аттың жүрісі бойынша жүреді. Сондағы үш нүктеге түскен сөздер бойынша сөйлейді. Шығармалардан мысалдар келтіре отырып дәлелдейді. Мәселелер матрицасы бойынша сөйлеу Топтағы бағалаушы мұғалім берген стикерлерге әр топ мүшесіне бағалау беріп отырады. «Ек жұлдыз, бір тілек» Мұғалім тыңдай жүріп кері байланыс беріп отырады.
Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Мұғалім 2 топқа О.Бөкей «Атау кереci» мен Ш. Айтматов «Боранды бекет» романын бөліп береді. 2-тапсырма ТЖ. 9 алмаздағы құндылықтарды төменнен жоғары қарай шығармадағы құндылықтарды ескере отырып орналастырыңдар. Неліктен олай орналастырғандарыңды нақты мысалдармен дәлелдеңдер. Құндылықтар: ТӘКАППАРЛЫҚ МАҚТАНШАҚТЫҚ ҚҰШТАРЛЫҚ ҚАРАПАЙЫМДЫЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚ АТАҚҚҰМАРЛЫҚ АДАМГЕРШІЛІК БІЛІМДІЛІК СЫПАЙЫЛЫҚ ТӘРБИЕЛІЛІК ҚАНАҒАТТАНУШЫЛЫҚ ТАТУЛЫҚ НАДАНДЫҚ БІРЛІК ҚҰРМЕТ СЫЙЛАСТЫҚ
3-тапсырма ПОПС формуласы Ж. Төмендегі пікірлерді негізге ала отырып, романдардағы ортақ құндылықтардың үндестігін ПОПС формуласы арқылы баға беріңіздер. Ара жасаған қоғамдық өмірдің деңгейіне жету үшін, адам баласының алдында әлі талай ұзақ жол жатыр. Матерлинк Айтматов шығармаларымен тұтас буын тәрбиеленді. Адамның жан дүниесінің тазалығы, ойы мен ісінің үндестігі, табиғатпен үйлесімді болуы – қазіргі уақытта бүкіл адамзаттың алдындағы проблемалар. Сауытбек Абдрахманов, ҚР Парламенті Мәжілісінің депутаты
Көптен кеткен көмусіз қалар. Xалық нақылынан
ПОПС формуласы «Менің ойымша, екі романдағы ортақ құндылықтар мыналар: » «Себебі, мен оны былай түсіндірер едім...» «Оны мен мына мысалдармен дәлелдей аламын...» «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Рефлексия
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында сынып оқушыларының материалды меңгеру деңгейі әр тапсырма барысында бағалау критерийі бойынша топтық бағалау арқылы жүзеге асады. | Оқушылардың өзге топтармен жұмыс кезінде қимыл-қозғалысына мән беріледі. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?