М.Райымбекұлы «Көшбасшы» поэмасы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 6 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді «Қазақ тілі мен әдебиеті» ӘБ жетекшісі ___________________________________ |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Әдебиеттегі сын-сарын | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | М.Райымбекұлы «Көшбасшы» поэмасы | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Анализ/интерпретация 11.2.5.1. Қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби бағыт, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Автор стилін ажырату, шығармада сөз болған адамзаттық құндылықтарды айқындап талдау. | ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар | Жазушы стилі, шығармашылық тәсілдеме, адамзаттық т.б. | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
| - Қазақстандық патриотизм және әлемдік азаматтық; - жаңашылдық; - ғылыми ілгерілеушілікке қызығу; - ұлттық рухани жаңғыру | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих, әдебиеттану | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Аудио, видео құрылғылар | ||||||||
Бастапқы білім | 11-сыныпта өтілген материалдар | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 2 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Қызығушылықты ояту Адасқан сөздерді тап Рухтврбауырмалдықтсмлачолнамысаопрлмақтанышчтсиоаиелжандылықтсичорвқайырымдылықьаторбатырлықтиапоарерлік (рух, мақтаныш, бауырмалдық, намыс, елжандылық, қайырымдылық, ерлік) ОМ, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. | Слайд 1 Слайд 2 | |||||||
Сабақтың ортасы 3 минут 10 минут 2 минут 10 минут 7 минут 3 минут | Теориялық түсініктеме Жазушының творчествосы оның өмір тарихымен тығыз байланысты. Жазушы творчествосы онын, адамдық болмысымен, азаматтық бітімімен, өзгеден ерек өз өмір тәжірибесімен, білімімен, мәдениетімен, дүние танымымен ұласып, керек десеңіз, бірігіп, біте қайнасып жатады. Өз көзімен кәрмеген немесе өзі сезіп-білмеген шындықты жазушы жаза алмайды. Әрбір әдеби шығарма оқырманға оны жазған автордың творчестволық ерекшелігін танытады. Оны тілден де, тақырып пен идеядан да, образ жасау тәсілінен де аңғаруға болады. Әр шығармадан көрінетін осындай суреткерлік ерекшелік оның бар шығармасындағы белгілі бір бірлікке әкеледі. Әр жазушының қаламынан туған бар шығармада, алдымен, идеялық бірлік болатынын байқаймыз. Өйткені әр жазушы өзінің әр шығармасында әртүрлі өмірлік проблема қояды да, бір ғана тұрғыдан — өзінің тұрақты дү-ние танымы тұрғысынан шешеді. Сонымен, біз әрбір жазушының күллі творчествосының өн бойынан идеялық-көркемдік негіздің (идея - тақырып – мінез - тіл) тек сол жазушыға ғана тән ерекшелігін аңғарамыз. Мұндай ерекшелікті жазушы творчествосының мазмұны мен пішініне қатысты басқа жайлардан да іздеп таба беруге болады. Міне, стиль - әр суреткерге тән осындай творчестволық ерекшелік.
1-тапсырма. С Мәселеге бағытталған сұрақтарға жауап жаз
Дескрипторлар:
Өзін-өзі бағалау Жетістік сатысы әдісі арқылы дескрипторларға сай жүзеге асады. 2-тапсырма. Ұсыныстар себеті ТЖ Сынып оқушылары 4 топқа бөлінеді. Өздеріне берілген қима қағаздағы Құндылық түріне орай авторға хат жолдайды. Тапсырма орындау үшін нұсқаулық:
1-топ. Намыс/Ерлік, батырлық 2-топ. Бауырмалдық/Қайырымдылық 3-топ. Мақтаныш/Елжандылық 4-топ. Елбасы. Тұлға Дескрипторлар:
3-тапсырма. «Мен тәуелсіз елдің ұланымын» тақырыбындағы өлеңді жалғастыр. ... ... ұлымын... ... сүйемінАта-бабам қалдырған... ... ... Асқақтаған ... ... ... ... Әлемнің ... ... Менің елім Қазақстан! Бірлігіміз ... ... ... ...Елбасым бар ардақты... ... ... . Кері байланыс: «3Ұ» Сабақтың ұнаған тұсы Сабақтың ұтымдылығы Сенің беретін ұсынысың (сабақты жақсартуға) |
Слайд 3 Слайд 4
Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 | |||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Үйге тапсырма: Поэма мәтінімен толық танысу | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?