М. Райымбекұлы «Көшбасшы» поэмасы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Әдебиеттегі сын-сарын

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11 қазақ әдебиеті

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

М. Райымбекұлы «Көшбасшы» поэмасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау

 Сабақ мақсаттары

Сұрақтарға жауап бере отырып, кесте толтыру; көркемдегіш құралдарды айқындап, автордың стилін анықтау.

 Бағалау критерийлері

Көркемдегіш құралдарды тауып, қолданылу мақсатын айқындап; автор стилін анықтайды.

 Құндылықтарды дарыту

Азаматтық, адамгершілік, патриоттық тәрбие беру;

өмір бойы білім алуға дайындау.

 Пәнаралық байланыстар

Тарих пәні

 АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтамен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.

Бастапқы білім

2-сабақ

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Оқушыларды түгендеу;

Сабақ мақсаты, бағалау критериймен таныстыру;

Назарларын сабаққа аудару.

Сабақтың ортасы

5 минут

15 минут

10 минут

Ж. Мәтіналды тапсырма

«Дыбыстар сөйлейді» стратегиясы. Шығармамен танысу барысында ақын бойынан байқаған адами қасиеттерді төмендегі әріптерден басталатындай етіп жазып шық.

М –

А –

Р –

А –

Л –

Т –

А –

Й –

Ж. Т. Мәтін кезіндегі тапсырма. Поэма бөлімімен танысып, төмендегі кестені толтырыңыз.

Саралау қағидасы: тереңдету

Оқушылар бірін-бірі «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды.

РУХ

Бас ием бұл далаға байтағым деп,Басыңнан өткен мұңды айтамын көп.Арманы Абылайдың орындалды-ау,Феникс құс сияқты қайта түлеп.Бағзыда көкке ұлыған көкбөрі едім,Жүректі қарсы айырып шеккен шерім.Аспанға шашу шашып жатырмысың,Өз қолы өз аузына жеткен елім.Ақ найза қолда ойнаған толғамалы,Ақ сауыт, ақ берендер жолда қалды…Мұндай күн – қарқаләзи, іргем бүтін,Болған жоқ қазақ қазақ болғалы әлі.Пырақтай мәресіне жетер дара,Қазақты шың басына көтерді аға…Ұққанға: “–Мен Абылай емеспін…” – деп,Айтқан жоқ Елбасымыз бекер ғана.Алысты мойындатқан іспен ірі,Біледі дос-дұшпаның іштен мұны.Анасы аян берген ақ мылтықтай,Алланың Алты Алашқа түскен нұры.Әз баба, аруақтар көкте тұрып,Ел бастар Ер ұлынан еткен үміт.Жоталы қызыл ала жолбарыстай,Кешегі Қарасайдан жеткен Рух!Ел билеу – екі дүние ғарасаты,Алтыннан мүсін қойса жарасады.Уыздай ұйып тұрған мынау қоғам –Нұрсұлтан, Нұрағамның – парасаты.Ақ найза қолда ойнаған толғамалы,Ақ сауыт, ақ берендер жолда қалды.Мұндай күн бұрын-соңды тауарихта,Болған жоқ, қазақ-қазақ болғалы әлі.…Оң ісің ниет еткен оңғарылсын,Жан пида намысыңды қорғау үшін.Жанары ор киіктей ойқастаған,Азуы – алты қарыс жолбарысым!

Поэмадан үзінді

Несімен ұнады?

Көркемдегіш құрал түрі

Мағынасы

Автордың қолдану себебі

Автор эмоция мен сезімді оқырманға қалай бере білді?

 

 Ж. Мәтіннен кейінгі тапсырма

 Төмендегі қадамдарды негізге ала отырып, авторға хат жолдаңыз.

1 – қадам: Хатта сұрақтар жоғары деңгейде құрылуы тиіс.

Егер ... , не болар еді? Неге...? Неліктен ...?

2–қадам: Осы сұрақтарға өздеріңіз мүмкіндігіңізше балама жауап ұсынуыңыз қажет.

  Мүмкін,... ... болған шығар?

 4 –қадам: Хат соңында авторға ұсыныс жазыңыз.

 5-қадам: Хатыңызда көркемдегіш құралдардың болуын ескеріңіз.

 

Дескрипторлар:

1.Көркемдегіш құралды таба алады;

2.Мағынасын ашады;

3.Қолданылу себебін көрсетеді.

4. Хат стилін сақтай отыра, құрылымын сақтап жазады.

Мұғалімнің кері байланыс жүзеге асырылады.

https://abai.kz/post/5607

Сабақтың соңы

5 мин

Қиын болды...

Қызықты болды...

Ұсыныс...

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу