М. Райымбекұлы «Көшбасшы» поэмасы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 5 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Әдебиеттегі сын-сарын

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11 қазақ әдебиеті

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

М. Райымбекұлы «Көшбасшы» поэмасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.2.1 автор бейнесін шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау.

 Сабақ мақсаттары

Шығарма идеясымен байланыстыра отырып, автор бейнесін тезистермен, нақты дәлелдермен айқындау; авторға хат жазу.

 Бағалау критерийлері

Шығарма идеясымен байланыстыра отырып, автор бейнесін айқындайды; авторға хат жазады.

 Құндылықтарды дарыту

Азаматтық, адамгершілік, патриоттық тәрбие беру;

өмір бойы білім алуға дайындау.

 Пәнаралық байланыстар

Тарих пәні

 АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтамен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.

Бастапқы білім

5-сабақ

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Оқушыларды түгендеу;

Сабақ мақсаты, бағалау критериймен таныстыру;

Назарларын сабаққа аудару.

Сабақтың ортасы

5 минут

10 минут

С. Мәтіналды тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңіз.

1. Шығармадағы негізгі кейіпкер кім?

2. Автордың шығарманы оқырманға жеткізудегі көңіл күйі қандай?

3. Сіз ақынды өз ортасының шындығын жан-жақты бейнелей алатын дара тұлға ретінде көре аласыз ба?

Т. Мәтін кезіндегі тапсырма. Зерттеңіз. Маралбек Райымбекұлы қандай адам? Шығарма идеясымен байланыстыра отырып, автор бейнесін ашыңыз. Жауабыңызды тезистер мен дәлелдер арқылы жеткізіңіз. Ол үшін «1 тезис, 3 дәлел» кестесін толтырыңыз.

Саралау қағидасы: тереңдету

Топтық бағалау жүреді.

 

 Тезистер

  Дәлелдер

  1-дәлел

 

АҚОРДА

Ел болдық етек жауып егеменді,Төртеуім түгел қонып төбедегі.Иітіп игі мақсат, азат арман,Ақордам құтқа толды дөдегелі.Ақордам – шаңырағым, шамшырағымТозаңнан тағдырымды аршып алдың.Қалма деп өзге жұрттың қатарынан,Алдымнан үміт жағып қамшыладың.Ағарып, сәуле шашып құба таңым,Дүбірлі топқа кірдің Нұр Отаным.Отырсың ақылыңмен саялатып,Бар елді баласындай бір атаның.Мен сөйлеп көрген емен жағынғалы,Уақыттың дәл осынау шағы мәнді.Сөнсе де таң алдында Шолпан жұлдыз,Сөнбейді Ақорданың шамы мәңгі.Ақордам пайымыңнан мият тамған,Ай туар дәл төбеңнен қияқтанған.Нұрағам тақта отырып билік айтса,Баяғы Бұмын қаған сияқтанған.Ақордам, басты ордам – бағаналы,Халыққа сөз жолдаған мағыналы.Тұрғанда Жер бетінде қазақ аман,Арналар талай дастан саған әлі.Ақын ба өзекті отпен өртемейтін,Отансыз мен жетіммін, мен кедеймін.Ақордам бұл халықтың ешкімі жоқ,Өзіңнен өзгеге кеп еркелейтін.Елбасым – ел сайлаған дара шыңым,Қалың жұрт қадір тұтқан – қарашығым!Астана басы болса қазағымның,Ақорда жаны емес пе алашымның.Ақордам оқшау біткен қыр басында,Ғаламның тілін тауып сырласуда…Нұрағам – ерен ерім, кемеңгерім,Ақылы қырық ханның бір басыңда.Мен сөйлеп көрген емен жағынғалы,Уақыттың дәл осынау шағы мәнді.Сөнсе де таң алдында Шолпан жұлдыз,Сөнбейді Ақорданың шамы мәңгі.

Ж. Мәтіннен кейінгі тапсырма. Сыр толғау. Алаштың асыл перзентіне хат жазыңыз.

Дескрипторлар:

Сұрақтарға жауап береді;

Автор бейнесін шығарма идеясымен байланыстыра отырып айқындайды;

Тезис келтіріп, нақты дәлелдер арқылы көрсетеді.

https://abai.kz/post/5607

Сабақтың соңы

3 мин

Қиын болды...

Қызықты болды...

Ұсыныс...

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу