М. Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.


Ұ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: Өскемен қ. ХББ НЗМ

Пән: қазақ тілі мен әдебиеті

Күні:

Мұғалімнің аты- жөні: Мергазина Д.Т.

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Келмегендер:

Сабақ тақырыбы

М. Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Түсіну және жауап беру

Сабақ мақсаты:

11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну;

Бағалау критерийлері

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Шығармағаның сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.

Кейіпкерлерге мінездеме жасай алады.

Шығармаға композициялық талдау жасайды;

Кейіпкерлердің өмір жолына талдау жасайды;

Роман-эпопея бөлімдерінің желісі бойынша талдау жасайды.

Тілдік міндеттер

Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер:

Мен мынадай дәлелдер келтіремін...Оның себебін... деп түсіндіремін.Біздің пікірімізше....Олай ойлауға ..... себептер бар. Бұл сабақта оқушылар сын тұрғысынан ойлау арқылы өзіндік пікірін білдіреді және дәлелдемелер келтіреді.

Мен осы көзқараспен келісемін/келіспеймін. Өйткені ...

Құндылықтарды дарыту

 

  • өмір бойы оқу-білімін тереңдету, қажетті материалдарға талдама жасау
  • азаматтық жауапкершілік пен патриоттық рух – романда көтерілген мәселелерге сыни ойларын арттыру
  • ынтымақтастық: бір-бірін қолдау, өзгенің пікірін сыйлау
  • өз пікірін білдіру барысындағы ашықтық;

Пәнаралық байланыс

Сабақ әдебиет, тарих пәндерімен байланыста өтеді.

АКТ –ны қолдану дағдылары

Интерактивті тақтадан бейнебаян көру арқылы тыңдалым дағдысы жетілдіріледі, назарын шоғырландырып дағдыланады.

Алдыңғы білім

Оқушылар алдыңғы бөлімдер бойынша білгендерін бір-бірімен сөйлескенде пайдаланады.

Сабақ барысы

Жоспарлан

ған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурс

тар

Сабақтың басы

5 мин

Қызығушылықты ояту.

Абайды Абай еткен Мұхтар ғана,

Мұхтарды Мұхтар еткен Абай дана.

Қалайша бас имессің оған, сірә

Топтық талқылау

Сабақтың ортасы

10 мин

10 мин

10 мин

Жағдаяттар:

1-жағдаят. Сұрақ: Қазақ сахарасында дүниеге келіп, сол сахарасын оның талантты әдебиетін дүниеге паш етіп отырған жазушы табысының сыры неде?

2-жағдаят. Сұрақ: Даңқы өлмес, даусы сөнбес-деп Абайды неге айтамыз?

Кері байланыс. Ойды еркін жеткізеді

Мәселенің шешімін таба алады.

Мағынаны тану. Сынып 6 топқа бөлінеді.

«Қайтқанда», «Шытырманда»,«Бел-белесте»,«Өрде»,«Қияда»,«Биікте»

Айтылым алды тапсырма.

1.тапсырма. Тараулар арқылы санамалап Абай жолын, Құнанбай жолын көрсету.

Абай жолы

Құнанбай жолы

Айтылымнан кейінгі тапсырма.

Әр топ жұмыстарын келесі топқа жіберу арқылы бір-бірлерін бағалайды. Осылайша әрбір топ әр бөлім бойынша 2 кейіпкердің өмір жолын көре алады.

Бағалау.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Бөлімдермен жұмыс жасау арқылы негізгі кейіпкерлерге мінездеме береді.

Шығармадан кейіпкерлерге қатысты ойды табады;

Бөлімнің оқиға желісі бойынша талдау жасайды

А4 әр топқа

Сабақтың соңы

5мин

Дифференциация – қалай жүзеге асырылды.

Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Селқостық танытатын оқушыларға көшбасшылық қызмет жүктеу.Топ басшылық қызыметін жүктеу.

Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз?

Қабілетті оқушыларға зерттеу, жинақтау тапсырмаларын беруге баса назар аудару

Бағалау.

Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша

топ топты бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау;

Жайлы атмосфера қалыптастыру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсаттарына жетті ме? Егероқу мақсаттарына жетпесе, неге?

Сабақта дифференциация дұрысжүзегеастыма?

Сабақкезеңдеріуақытқасәйкескелдіме?

Мен жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжәненеліктен?

Жалпы бағалау

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуғажәнеүйренугеқатысты

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқуға қатысты ойланыңыз)

1:

2:

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқыту мен оқуға қатысты ойланыңыз)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу