М. Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ: 8 Қазақ әдебиеті | Қарағанды қ. ХББ НЗМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты: | Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова М.М. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 11 T1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау: | Ғасырлық туынды.М. Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты | 11.2.3.1 шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Тараулардағы көркемдегіш құралдардың түрлері мен олардың автор идеясына қызметіне талдау жасау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Көркемдегіш құралдардың түрі мен қызметін талдайды. Көркемдегіш құрадардың қыметін автор идеясымен байланыстырады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік міндеттер |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды қалыптастыру | Тіл мен мәдениет, тарихтың ортақтығы, ынтымақтастық, құрмет | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі, орыс тілі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АТҚ қолдануы | Таныстырылым, «Желсіз түнде жарық ай» әні | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білімі | Оқушылар алдыңғы сабақта шығармадағы салт-дәстүрлердің көрінісіне талдау жасап, бүгінгі күнмен салыстырды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған қызмет түрлері: | Ақпарат көздері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 3 мин | Қызығушылықты ояту Оқушылар бірлесе отырып Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әнін орындайды. Ой шақыру сұрақтары: Әнді айтқандай көз алдарыңызға не елестеді? Ән мазмұнын шығармадағы қандай сюжеттермен байланыстырар едіңіздер? Неге? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 34 мин | Оқушыларға тарау тақырыбы, тілдік дағды мен оқу мақсаттары, бағалау критерийлері таныстырылады. Оқушылар тарау үзінділері бойынша 3 топқа бөлінеді. (дидактика материалында) Кесте-сызба әр оқушыға таратылады. Оқушылар топта тарауда кездесетін 7 түрлі көркемдегіш құрал түрін анықтап, бірлесіп талдап, өз кестелерін толтырып отырады. Тапсырма. «Жигсо 1» әдісі Т 1- топ. «Шытырманда» тарауы бойынша 7 көркемдегіш құралды анықтап, қолданылу қызметіне талдау жасаңыздар. Анықталған көркемдегіш құралдардың қызметін автор идеясымен байланыстырып, тұжырым жасаңыздар. 2-топ. «Бел-белесте » тарауы бойынша 7 көркемдегіш құралды анықтап, қолданылу қызметіне талдау жасаңыздар. Анықталған көркемдегіш құралдардың қызметін автор идеясымен байланыстырып, тұжырым жасаңыздар. 3- топ. «Бел-белесте » тарауы бойынша 7 көркемдегіш құралды анықтап, қолданылу қызметіне талдау жасаңыздар. Анықталған көркемдегіш құралдардың қызметін автор идеясымен байланыстырып, тұжырым жасаңыздар. Дескриптор: -тараудан 7 әртүрлі көркемдегіш құрал түрлерін (эпитет, метафора, теңеу, синекжоха, метанимия, ирония, гипербола, литота, тұрақты тіркестер, мақал-мәтелдер, лирикалық шегініс, портрет, пейзаж, психологиялық парпллелизм, мінездеу, типтік образ, т.б.) анықтайды; -анықталған көркемдегіш құралдың түрін анықтайды; -қолданылу мақсатына талдау жасайды; -көркемдегіш құралдардың автор идеясымен байланысына қатысты 2-3 сөйлеммен тұжырым жасайды.
Үй тобындағы оқушылар өздерінің кесте-қағаздарын алып, жаңадан топ құрады. Тапсырма 2. «Жигсо 2» Өз тарауларыңыз бойынша анықтап, талдаған көркемдегіш құрал түрлерін өзге оқушыларға түсіндіріңіз. Оқушылар жазғандарын топта оқиды, топтағы өзге оқушылар тыңдайды, түртіп аып отырады. Бағалау. Оқушылар өзін-өзі бағалайды. Оқушылардың аттары жазылған қима қағаздарды таңдау арқылы бірнеше оқушылардың бағалаулары тыңдалады. Сабақ соңында оқушылар бағалау парақтарын мұғалімге тапсырады.
| Қима қағаздар Таратпа материал Бағалау парақтары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 3 минут | Рефлексия Бүгінгі сабақтан өміріме қажетті қандай ой түйдіңіз? Қандай дағдыларыңызды дамыта алдыңыз? Қай топтың жұмысы сізге ерекше ұнады? Неге? Келесі сабаққа қандай ұсыныс айтасыз? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды