І. Есенберлин «Қаһар» романы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 15 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән: қазақ әдебиеті | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Бөлім | Тарихтың шертіп пернесін І. Есенберлин «Қаһар» романы | |||||||||
Оқу бағдарламасына сілтеме | А/И2 Автор бейнесі 11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы шығарма идеясын біледі Оқушылардың көбі шығарма идеясын автор бейнесімен байланысты екенін анықтайды Оқушылардың кейбірі автор бейнесін шығармадан нақты көрсетіп, дәлелдей алады. | |||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||
Құндылықтар | Отансүйгіштік, өз еліне деген құрмет, елін, жерін қорғау | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: т.с.с Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша....; себебі......; Оны мен былай дәлелдеймін..... Қрыта келе,...... | |||||||||
Алдыңғы білім | ||||||||||
Жоспар | ||||||||||
Уақыт | Жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 6 мин | Қызығушылықты ояту: Оқушылар 3-4 сөйлемнен тұратын кез келген ақпарат жазады. Оны қорапшаға салады. Қорапшадан кез келген оқушының жазбасын алып, мұғалім оқушыларға оқып береді. Оқушылар оқылған ақпарат арқылы оқушының бейнесін анықтайды. Бұл оқушы (қандай?) ... оқушы, себебі ол мәтінінде ... туралы жазады.
| |||||||||
Сабақтың ортасы | Мағынаны ажырату ЖЖ О Жұптарға үзінді беріледі. үзіндідегі автор бейнесін анықтайды. Ел болып бірігіп патшаға қарсы тұруға тек ата салты, ел дәстүрі бөгет болып жүрген жоқ па. Әр рудың, әр болыстың өз көсемі бар. Біріне бірі көнбейді. Ал бәрінің басын қосатын көсем табылса не болмақ? Қазақ асау жылқы тәрізді, кім үйрете білсе, соны ғана ие тұтады. Сондай адамы табылса, мына жұрт соңынан шұбыра жөнелуге дайын... Тапсырма1.
Автордың бейнесі — әдеби шығармадағы жазушының өз тұлғасының көріну қалпы. Автордың идеялық нысанасы, көзқарасы, ұғым-түсініктері, наным-сенімдері, көркемдік принциптері, суреткерлік шеберлігі бәрі-бәрі кең, толық мағынасында, әрине, шығарманың өн-бойынан, бүкіл құрылыс-бітімінен, идеялық-көркемдік сипатынан танылады. Автор бейнесін анықтау – шығарманы стилистика тұрғысынан талдау. Автор бейнесін анықтау шығарманың баяндау стилінен, диалогтер мен монологтерді беру үлгісінен, экспрессивтік-стильдік элементтерінен көріп, тануға болады Т .Топтарға «Қаһар» шығармасынан 1 үзінді ұсынылады. Топтар үзіндімен танысып, сұрақтарға жауап әзірлейді. Жауаптарын кестеге салады және тақтаға іледі. Тапсырма.2
Бағалау критерийі:
Бағалау «Дауыс беру» әдісі. Оқушылар тақтаға ілінген кестені аралап, топтың таныстырылымымен танысып шығады, бағалау критерийіне сай келген кестеге стикер жапсыру арқылы өз дауысын береді. Мұғалім қалауы бойынша оқушылардан неге осы кестеге дауыс бергендігі жөнінде сұрайды. Ескерту! Өз тобының жұмысына оқушылар дауыс бере алмайды. . Ж. Оқушы жеке төменде берілген дайын шаблонды толтыру арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Тапсырма3 Сонымен, «Қаһар» шығармасының авторы І. Есенберлин ....... . Шығарма идеясы.... . Идея мен автор бейнесі бір- бірімен тығыз байланысты,себебі шығарманың баяндау стилінен, диалогтер мен монологтерді беру үлгісінен, экспрессивтік-стильдік элементтерінен көріп, тануға болады | https://kitap.kz/audio-book/koshpendiler_iii_kitap «Қаһар» романы | ||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | «Алма ағашы» рефлексиясы. | |||||||||
Қосымша мағлұматтар | ||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||
| ||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?