І. Есенберлин «Қаһар» романы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 13 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім: Тарихтың шертіп пернесін

Мектеп:

Мерзім:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11 ҚГБ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есенберлин «Қаһар» романы

Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме)

1.3.1 Көркем шығармадағы образ

11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету

 Сабақ мақсаты

Оқушылардың барлығышығармадағы кейіпкерлер жүйесін даралайды

Оқушылардың көбішығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтап даралайды

Оқушылардың кейбірішығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді

 Бағалау критерийі

Шығармадағы кейіпкерлер жүйесіне талдау жасайды

 Тілдік мақсаттар

 

Сөздер мен сөз тіркестер:

Пән лексикасы және терминология:образ, кейіпкерлер жүйесі, өмір шындығы

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

менің ойымша....,

мен оны былай түсіндіремін.....,

себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын....,

мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,....,

қорыта келе,.......

 Құндылықтар

Адамгершілік, патриотизм, отаншылдық

 Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, бейнелеу өнері

Алдыңғы білім

«Қаһар» романында көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан талдады

Сабақ барысы

Жоспарлан ған сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 минут

6-8 минут

Қызығушылықты ояту

«3 таяқша» әдісіТ.Берілген суреттерге байланысты1 сұрақ1 жауап1 идея әр топ даярлап, көпшілікке салады.

Сабақ мақсатын талқылайды, бағалау критрийлерін құрастырады.

Суреттер

Презентация

Сабақтың ортасы

9 -25

26-35

Мағынаны тану

ЖЖ. «Журналдағы жазбалар» әдісі

Оқушыларға жұпта жұмыс жасау үшін «Қаһар» романының бірінші бөлімінен үзінділер таратылады.

  • Оқушылар жұпта шығармадағы кейіпкер даралығын айқындау үшін кейіпкерге қысқаша сипаттамалар тізімін жасайды:
  • Жазушының кейіпкерлерді суреттеуі, олардың портреттері;
  • Кейіпкерлердің іс-әрекеті, сөз саптауы, ойлау ерекшелігі;
  • Кейіпкер мінезін ерекшелеп тұрған сөздер мен суреттеулер;
  • Кейіпкерлердің өзара қарым-қатынасы, диалогы, қоршаған ортаға қарым-қатынасы.
  • Оқушылар бұл кейіпкер туралы журнал жазады. Шығарманың басқа үзінділерін тыңдай келе, бөлім бойынша қажет кезде журналдарына қосымша мәліметтер қосып, өздеріне берілген кейіпкерді қадағалайды.
  • Оқушылар өз кейіпкерлерін қадағалаған соң, кейіпкердің айтқан сөздері туралы ойларын дауыстап оқуы қажет. Олар өз үзінділері бойынша бір-біріне пікір айта алады т.б.

Өзара бағалау

Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығармадағы кейіпкерлер жүйесіне талдау жасайды

шығарма үзінділерімен жұмыс жасайды

кейіпкер даралығын айқындайтын тапсырмаларымен жұмыс жасайды:

портрет, мінез-құлық, іс-әрекет, сөз саптау, ойлау, өзара қарым-қатынас, диалог

кейіпкер даралығын айқындайтын жазбалар жүргізеді

өз үзінділері бойынша бір-біріне пікір айтады

«Сынып дебаты» тәсілі

Оқушылар екі жақты көзқарастың қалаған бір жағын қорғап шығуы тиіс. Бірі – «келісемін», екіншісі – «келіспеймін». Олар өз көзқарасын дәлелдемелермен қорғайтынын еске салған жөн.

Талқылау сұрақтары:

  • Адам сыры — сандық ішіндегі қазына,- деген Сейтен күдігінің расқа шығып, тұтқиылдан жасалған сатқындық әрекет қаншалықты дұрыс?
  • Қазақтың өз ішіндегі осы әрекеттер Абылай ұрпақтарының ежелгі арманынының орындалуына тұсау болмай ма?

Сыныптың бір бөлігі өз көзқарастарын және екінші бөлігі шығармадан алынған детальдарға сүйене отырып қарсы пікірді ұстанады. Оқушылар көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын суреттейді.

Презентация

http://elib.kaznu.kz/app/voyager/books/1439/1528951618663.pdf?v=e121 Есенберлин Ілияс

«Қаһар»

5-17 беттер

Сабақтың соңы

36-40

Рефлексия. «Кинолента» әдісі

Үй тапсырмасы

І.Есенберлин мен оның шығармашылығына қатысты пікірлерді зерттеңіз.

Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз?

Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз?

Техника қауіпсіздігі мен денсаулықты сақтау

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз.

Денсаулықты сақтау технологиялары.

Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу