І.Есенберлин «Қаһар» романы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

САБАҚ:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

І.Есенберлин «Қаһар» романы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Б/С3 Әдеби эссе

11.3.3.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы: шығарманың идеясын анықтайды

Оқушылардың көбі: шығарманың идеясын талдайды, әдеби эссе жазады

Оқушылардың кейбірі: шығарманың идеясын талдап, эстетикалық қүндылығына баға беріп, әдеби эссе жазады

Бағалау критерийлері

шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады

Құндылықтар

Оқушыларға бір-бірін сыйлай білу,елін,жерді сүю құндылықтарын дарыту

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология

Көркемдік-эстетикалық құндылық т.с.с.

Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер:

Менің ойымша...;

Салыстыра қарғанда...;

Өмірмен байланыстыратын болсам...;

Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі...

Осыған дейін меңгерілген білім

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын құру

Сабақтың мақсаты, күтілетін нәтиже айтылады

Топқа бөлу

Парталарда суреттер тұрады, оқушылар мұғалімнің үстелінде жатқан суреттерді таңдап, сол сурет орналасқан партаға отырады. 4 топ құрады.

Сабақтың ортасы

«Ұлт мақтанышы Ілияс Есенберлин»

1-тапсырма: Тыңдалымнан соң сыныппен талданатын сұрақтар(ауызша):

  • І. Есенберлин – ірі тұлға, ірі ойдың иесі....
  • «Көшпенділер» шығармасының құдіреті неде?
  • «Көшпенділер» – уақыттың сұранысынан туған шығарма...
  • Шығарманың «Қаһар» аталуы неліктен?

2-тапсырма: Мәтіннен цитаталар келтіру арқылы ойыңызды дәлелдеңіз.

1-топ. І. Есенберлин – қазақ әдебиетінде алғашқы болып тарихи зерде тамырына қан жүгіртіп, ұлт рухын тірілткен жазушы.

2-топ. Қазіргі заман мен өткен тарих арасында терең тамырлы байланыс орнатқан жазушы

3-топ. І.Есенберлинді тарихшы ретінде қарастыруға бола ма?

4-топ. І. Есенберлиннің жеңісі неде деп ойлайсыз?

Ж/Ж/Т. Оқушылар эссе тақырыбына жауап беру үшін шығарманы қалай түсінгендерін талдайды, шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талқылайды. Әртүрлі түсініктемелерді қарастырып, тақырыпқа қатысты түрлі түсіндірулерді көрсететін комментарий қосады. Мұнда дәйекөздер қолданылуы мүмкін, яғни мұғалім олар идеяларын кімнің түсіндірулері арқылы талқылайтынын білуі қажет.

3-тапсырма

Ж. Оқушылар «Жазушы шығармада шынайы өмірдің құндылықтарын қалай суреттеген?» деген сұраққа өз ойыңызды білдіріңіз (эссе).

Бағалау критерийі

дескрипторлар

шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады

Тақырыпқа қатысты шығарма мазмұнын ашады;

Көркемдік-эстетикалық тұрғыдан талдайды

Ойын дәлелді жеткізеді

https://www.youtube.com/watch?v=HrQYK0HobtY

Сабақтың соңы

Рефлексия.

Бүгін мақсатқа жете алдыңыз ба? Неге?

Мақсатқа жетуде қандай кедергілерге тап болдыңыз?

Қандай ұсыныс айтасыз?

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

Берілген сын-пікірлерді талдай отырып, шығармаға деген өзіңіздің сыни пікіріңізді жазыңыз

Нұрсұлтан Назарбаев: «Ілияс Есенберлиннің шығармашылығында атақты «Көшпенділер» трилогиясы негізгі орын алады, ол эпикалық құлаш - қарымымен, оқиғалардың серпінділігімен, қазақ тарихының жанды әрі қайталанбас тұлғаларының бейнесімен, тілінің шынайылығымен және айқындылығымен ерекшеленеді».

Шыңғыс Айтматов: «...алайда, ең бастысы, «Көшпенділердің» бұрынғы қоғам жағдайына да, қазіргі жағдайға да тәуелсіз өз құндылығы мен әдеби тағдырының барлығында жатыр».

Әнуар Тұрлыбекұлы Әлімжанов: «І.Есенберлиннің «Көшпенділер» трилогиясының беттерін мұқият зерделемейінше қазақ ұлтының сан ғасырлық тарихын талдап, пайымдау да мүмкін емес, әрі мұнсыз ол толыққанды болмайды».

Чингис Гусейнов: « «Көшпенділер» трилогиясы халықтың өзін - өзі танып - білуінің тамаша кезеңдік туындысы болып табылады».

Мәлік Ғабдуллин): «Қаһар» – көптеген тарихи документтер мен фактілердің негізінде жазылған роман. Мұнда жазушы 1836-1847 жылдар арасында қазақ даласында болған тарихи жағдайларды суреттеуді мақсат еткен. Атап айтқанда, романның негізгі оқиға желісі феодалдық-хандық өмірді қайта орнату мақсатымен Кенесары Қасымов бастаған көтеріліс жайын тарихи-шындық тұрғысынан бейнелеуге құрылады. Романда көтерілістің шығуы, барысы және жеңілу себептері көрсетіледі. Осыған орай көтеріліске қатысқан басты-басты кейіпкерлердің образы беріледі, олардың арасындағы таптық, қоғамдық тартыстар мен әр алуан қақтығыстардың сыр-сипаты ашылады. Және де осы көтеріліс тұсында кімдердің алданғаны, кімдердің алдағаны суреттеледі.Романда әңгімеленген көтеріліс, әрине, өздігінен туған емес еді. Оны тудырған тарихи себептер, тарихи жағдайлар бар еді. 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу